aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Binance, Kanada'dan çekiliyor

Karar, Kanada hükümetinin kripto borsalarına daha sıkı kurallar getiren yeni bir kılavuz yayımlamasının ardından geldi

Binance, ülkedeki stabilcoin ve yatırımcı limitlerine yönelik yeni düzenlemeler nedeniyle Kanada pazarından çekildiğini duyurdu. Konuya ilişkin açıklamada Binance CEO'su Changpeng Zhao, "düşünceli, kapsamlı bir düzenleyici çerçeve" oluşturma konusunda Kanadalı yetkililerle görüşmeye devam etmeyi umduğunu belirterek memleketi olan Kanada'ya bir gün geri döneceğinden emin olduğunu ifade etti.

Geniş açı: Konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada "Kanada blokzinciri endüstrisinin geri kalanı için büyük umutlarımız vardı" şeklinde kaydeden Binance, "Kanadalı kullanıcılarını korumak için diğer makul yolları araştırmak üzere" kararı mümkün olduğu kadar ertelediği; ancak "stabilcoinler ve kripto borsalarına sağlanan yatırımcı limitleriyle ilgili yeni rehberliğin Kanada pazarını şu anda Binance için artık savunulamaz hâle" getirdiği ifadelerine yer verdi. 

  • Binance'in bu açıklamasını destekler bir şekilde Bloomberg de kripto borsasının Kanada'daki iştirakinin Mart ayında kayıt sürecini başlatmak için evrak dosyaladığını; ancak tüm uğraşlara rağmen ülkedeki faaliyetlerine devam etmenin imkansız olduğu yönünde karar kıldığını bildiriyor.

Bir adım geriden: Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA), Şubat ayında kayıtlı olmaları ya da ülkeden ayrılmaları için bölgede faaliyet gösteren kripto ticaret platformlarına 30 gün süre tanıyan bir kılavuz yayımlamıştı. Buna göre, Kanada'da kalmaya karar veren ve kayıt yaptıran kripto firmaları, kullanıcıların stabilcoin satın almasına ve yatırmasına izin vermeden önce CSA'dan onay almak gibi daha katı kurallara uymak zorunda kalacak.

Bununla birlikte: Binance, son yıllarda özellikle de Kuzey Amerika'da yoğun bir inceleme altında. ABD'de Adalet Bakanlığı (DOJ) ve İç Gelir Servisi, 2021'den beri Binance'in kara para aklama planları için kullanıldığına dair raporları inceliyor. Buna ek olarak Binance'in, kullanıcıların Rusya merkezli finans kurumlarına yönelik yaptırımları yok saymasını mümkün kıldığı gerekçesiyle soruşturma altında olduğu da biliniyor. 

  • Öte yandan, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu da Mart ayında Binance'i kayıt dışı kripto türevleri sunmakla suçlamıştı. 
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

blokzincir

kara para aklama

kripto

Binance

stabilcoin

Kanada

İşlemler Ticaret Komisyonu

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🪙 Musk'tan müdahale, AB'den yeni düzenleme

Yayın & Yazar

Quando Blok

Haftanın en önemli Blokzinciri, kripto para, DeFi, NFT, Web 3.0 ve Metaverse gelişmeleri.

;