aposto-logoÇarşamba, 31 Mayıs 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Aposto Üyelik

Boris Johnson’ın sınavı

Birleşik Krallık’ın North Shropshire bölgesinde perşembe günü gerçekleştirilen ara seçimin galibi Liberal Demokratlar oldu. Muhafazakâr Parti’nin 200 yıllık kalesi olarak görülen bölgedeki yenilgi, bir süredir pandemi kısıtlamalarını ihlal ettikleri iddialarıyla eleştirilen Boris Johnson hükümetine yönelik son darbe olarak nitelendirildi. 

Neler oluyor? 

BBC Türkçe’nin aktardığına göre 2019’da gerçekleşen genel seçimde bölgede 23 bin farkla kazanan Muhafazakâr Parti, ara seçimlerde yenilgi gördü. Bölge milletvekilliğine seçilen Liberal Demokrat Helen Morgan, Johnson için "hükümeti yalanlarla yürüyor ve bunun hesabını verecek" dedi. 

Muhafazakâr Parti Teşkilat Sekreteri Oliver Dowden bölge seçmeninin mesajını aldıklarını söylerken Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson sonucun hayal kırıklığı yarattığını ve seçmenleri anladığını belirterek "sorumluluğu aldığını" ifade etti. 

İstifalar, itirazlar

Johnson hükümetinin başı bir süredir dertte. Geçtiğimiz yıl pandemi önlemleri sırasında başbakanlık konutunda sosyal mesafe önlemlerinin ihlal edildiği bir dizi parti yapıldığı öne sürüldü. Hükümet iddiaları reddetti ve Covid-19 kurallarına her zaman uyulduğunu söyledi. 

Hükümetin parti iddialarını soruşturmakla görevlendirdiği Simon Case'in de benzer bir iddiayla anılması sonrası Case, soruşturmayı yönetme görevinden çekildi ve yerine Sue Gray getirildi. 

Boris Johnson'ın Omicron varyantı nedeniyle getirmek istediği yeni pandemi kısıtlamaları, partisinden yaklaşık 100 milletvekili tarafından eleştirildi. Muhafazakâr Parti’den milletvekilleri, Johnson’ın yeni önlemlerine karşı çıktı. 

Son olarak, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecinin mimarlarından sayılan Brexit'ten sorumlu bakan David Frost, istifasını açıkladı. Görevini ocak ayından itibaren bırakması konusunda mutabık kalındığını fakat resmî duyuru gerçekleşmeden istifa kararının basına sızmasının ardından derhâl istifa etmenin daha doğru olduğunu düşündüğünü belirten Frost, Covid-19 kısıtlamalarının yanı sıra vergi oranları ve çevresel politikaların maliyetleri gibi konularda hoşnutsuzluğunu dile getirdi. 

Başbakan Johnson, bir süredir başbakanlık konutunda gerçekleşen yenileme faaliyetlerinin masrafları konusunda da eleştirilerin hedefi oluyordu. 

Johnson gider mi?

Yapılan son anketlerde Muhafazakâr Parti desteğinin hatrı sayılır derecede düştüğünün, İşçi Partisi'nin gerisinde kaldığının görüldüğü ve bu kadar kısa sürede seçmen fikrinde böyle bir değişikliğin pek yaygın olmadığı aktarılıyor. 

Reuters'ın analizinde Muhafazakâr Parti içindeki faal vekillerin %15'inin güvenoyu talebi iletmesi hâlinde Johnson hakkında güven oylaması yapılabileceğini, bu oylamayı kaybetmesi durumunda da başbakanın istifa etmek zorunda kalabileceği öngörülüyor. Böyle bir senaryoda Johnson'ın yerine ekonomi bakanı Rishi Sunak ya da dışişleri bakanı Liz Truss gibi isimlerin gelebileceği belirtiliyor. 

Middle East Eye'dan Peter Oborne da Johnson'ın itibarının "paramparça olduğunu" ifade ediyor. Potansiyel halefler arasında Truss'ın Sunak'a göre öne çıktığını belirtse de Oborne, iki ismin de Johnson yönetiminin "ahlaki sefaletinde ve yalanlarında rol oynadığını" savunuyor. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

pandemi

Birleşik Krallık

North Shropshire

Muhafazakâr Parti

Boris Johnson

BBC Türkçe

Oliver Dowden

Covid-19

Simon Case

Sue Gray

Omicron

Avrupa Birliği

Brexit

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🗞 TÜSİAD’ın çağrısı, Johnson’ın sınavı

Yayın & Yazar

Aposto Gündem

Hafta içi her gün 5 dakikada gündeme hakim ol. Kısa, öz, elle derlenmiş hikâyelerle gürültüden uzak bir haber deneyimine adım at.

Mehmet Şimşek

ODTÜ Felsefe'yi bitirdi. İçinde Bulunduğum Durum isimli bir oyun yazdı, besteledi, sahneledi. Şarkıları da var.

;