ChatGPT kullanımını yasaklayan şirket sayısı artıyor

Güvenlik mi, üretkenlik mi?

Pareto İçgörü

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

Amazon ve Goldman Sachs gibi büyük şirketler, geçtiğimiz yılın sonlarında popülaritesini artıran OpenAI sohbet robotunun şirket içi kullanımını şimdiye dek yasakladı veya kısıtladı. Birçok işveren için güvenlik riskleri üretkenlik avantajından çok daha ağır basıyor.

Hatta: İtalya, OpenAI'nin Avrupa'nın GDPR gizlilik yasası ve AB ile uyumlu olmadığını belirterek hizmeti geçici olarak yasakladı. Yapay zekanın blokta kullanımını düzenleyen bir yasa üzerine çalışılıyor.

Öte yandan: Elbette birçok şirket, e-posta taslağı hazırlamak veya kod incelemek gibi basit görevlere zaman harcamak yerine ChatGPT'yi ve Google Bard gibi yapay zeka araçlarını kullanıyor. Coca-Cola ve Bain & Company gibi şirketler, OpenAI ile ortaklıklar bile imzaladı.

  • Bazı şirketler, güvenli kullanım açısından tamamen incelendiği takdirde ChatGPT kullanımına izin vereceklerini belirtirken; diğerleri, çalışanların kullanımı için kendi yapay zeka araçlarını geliştiriyor.

📌 Editörün önerisi: Samsung, ChatGPT benzeri bir yapay zeka aracı geliştiriyor

Hangi şirketler yapay zeka botu kullanımına sınırlama veya yasak getirdi?

  • Samsung: Şirket, Mayıs ayı başlarında çalışanlarının ChatGPT ve diğer yapay zeka araçlarını kullanımını yasakladı. Kısıtlama, mühendislerin dahili kod ve toplantı kayıtlarını da içeren gizli bilgileri yanlışlıkla sızdırmasının ardından geldi. Çalışanların, şirkete ait cihazlarda ve dahili ağlarda araçlara erişmesi yasaklandı. Samsung, çalışanların yazılım geliştirme, çeviri ve özetleme için kullanabileceği bir yapay zeka aracı üzerinde çalışıyor.

📌 Editörün önerisi: Samsung, çalışanlarının yapay zeka araçlarını kullanmasını yasakladı

Apple: Şirket, Samsung'un ardından veri sızıntılarıyla ilgili endişelerini gerekçe göstererek çalışanların yapay zeka araçlarını kullanımını kısıtladı ve kervana katılan en son şirket oldu. Ayrıca çalışanlarına Microsoft tarafından geliştirilen otomatik yazılım kod yazma programı Copilot'u da kullanmamalarını söyledi. 

  • LinkedIn'in telekomünikasyon şirketi Kaliks, havacılık ve savunma teknolojisi şirketi Northrup Grumman, telekomünikasyon şirketi Verizon 2023 başından bu yana yapay zeka robotu kullanımını yasaklayan diğer şirketler. 
  • Citigroup, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JPMorgan ve Bank of America; 2023 yılının başlarında ChatGPT'yi tüm personel için devre dışı bıraktı. Kısıtlamalar standart bir uygulama olarak açıklanırken, söz konusu bankaların veri sızıntısını önlemek amacıyla bu adımı attığı belirtildi.

Ek bilgi: BofA geçtiğimiz yıl, çalışanların WhatsApp da dahil olmak üzere yetkisiz mesajlaşma platformlarını kullanması nedeniyle ABD mali düzenleyicilerine 225 milyon dolar ceza ödemişti.

  • Accenture, Amazon ve PwC Australia; ChatGPT'yi doğrudan yasaklamayan ancak çalışanlarından platformda gizli bilgi paylaşmamasını talep eden şirketler arasında.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto İçgörü

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Yapay zeka

yapay zeka

Amazon

Goldman Sachs

OpenAI

GDPR gizlilik yasası

Google Bard

Coca-Cola

Bain & Company

Samsung

Microsoft

Copilot

LinkedIn

Kaliks

Northrup Grumman

Verizon

Citigroup

Deutsche Bank

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto İçgörüPareto İçgörü

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🤳 Favori şirketler, içerik üreticiler

Türkiye'nin En Gözde Şirketleri, Z kuşağının meslek tercihleri

31 May 2023

YAZARLAR

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;