aposto-logo
TR
TREN

Darbeler kıtası Afrika

En son Gabon'da gerçekleşen darbenin ardından Afrika kıtasında son 3 yılda 6 ülkede 8 darbe gerçekleşmiş oldu. Peki bu darbelerin amacı ne ve herhangi bir destekleri bulunuyor mu?
Darbeler kıtası Afrika

7 Eylül - Siemens
Siemens ile birlikte

Her yudumda yeni bir yolculuk: Siemens EQ700 Tam Otomatik Kahve Makinesi Siemens EQ700 Tam Otomatik Kahve Makinesi Damak tadınızı ve kahve zevkinizi yanınıza aldıysanız Siemens EQ700 Tam Otomatik Kahve Makinesi ile dünyanın farklı lezzetlerini keşfedebileceğimiz bir yolculuğa çıkıyoruz. Neler var? coffeeWorld menüsünün 10 farklı ülkeden sunduğu 21 farklı kahve çeşidiyle kahve keyfinize renk katan Siemens EQ700 , tek dokunuşla dünya tatlarını fincanınıza taşıyor. Hem dünyayı bir kahve uzağınıza getiriyor hem de bir o kadar pratik bir kullanım sunuyor. Tam dokunmatik iSelect ekranı , menüye kolayca göz atmanızı sağlarken dilediğiniz kahveyi tam da istediğiniz şekilde yapmanızı mümkün kılıyor. aromaSelect özelliği hafif, dengeli veya belirgin aroma yoğunluğu arasında tercihlerinize yanıt verirken sizin zevkiniz için sizin seçiminizle kahveler hazırlıyor. Dahası: Siemens EQ700 çok akıllı, çok kolay. Home Connect uygulaması sayesinde güne taze demlenmiş kahve kokusuyla başlayabilir, WiFi özelliğiyle dilediğiniz yerden kahve makinenizi çalıştırabilirsiniz. Yenilikçi fonksiyonlarla küresel tatları keşfetmek için Siemens EQ700 ’ü buradan inceleyebilirsiniz. Sırada neresi var? #DünyaBiKahveUzağında #SiemensEvAletleri

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Gabon'da 30 Ağustos'ta askerler yönetime el koyduklarını ve seçim sonuçlarını iptal ettiklerini açıkladı. Ülkede darbeden birkaç saat öncesinde seçim sonuçları açıklanmış, Devlet Başkanı Ali Bongo’nun yeniden göreve seçildiği ilan edilmişti. Seçimlere müdahale eden ordu, 56 yıldır iktidarda olan Bongo ailesinin yönetimini devirdi.

  • Bilgi notu: Ali Bongo, babası Omar Bongo 2009 yılında hayatını kaybettiğinden beri devlet başkanlığı görevindeydi. Babası Omar Bongo da, 1967-2009 arasında devlet başkanlığı yapmıştı.

Darbenin ardından Ali Bongo, ev hapsine alındı ve oğullarından biri "Vatana ihanet" suçlamasıyla tutuklandı. Askerler, seçim sonuçlarını iptal ettiklerini ve cumhuriyetin tüm kurumlarını feshettiklerini duyurdu, kendilerini “Geçiş ve Kurumların Restorasyonu Komitesi” üyeleri olarak tanıttı.

Henüz pazartesi günü ise askerî cuntanın lideri General Brice Oligui Nguema geçici devlet başkanı olarak yemin etti. Nguema, "serbest ve şeffaf" seçimlerle iktidarı sivil yönetime devretme sözü verdi.

Gabon'daki darbe Nijer'de yaşanan darbeden yaklaşık 1 ay sonra geldi. Böylece Afrika kıtasında son 1 yılda 2 ülkede, son 3 yılda ise 6 ülkede darbe gerçekleşmiş oldu. 6 ülkenin Afrika'da bulunmalarının yanı sıra bir benzerlikleri daha var; o da hepsinin eski Fransız sömürgesi olması.

3 yıl, 6 ülke, 8 darbe

Mali, Çad, Gine, Burkina Faso, Nijer ve Gabon, 2020 yılından bu yana Afrika'da askerî darbe gerçekleşen ülkeler. 

Bu ülkelerin tek ortak noktası Afrika'da olmaları değil; her birinin aynı zamanda eski Fransız sömürgesi olması. Tabii Fransa'nın bu ülkelerle bağı hâlâ devam ediyor.

Örneğin ülkelerin birçoğunda avro sabit ve ülkeler Fransa hazinesinin garantileriyle desteklenen para birimi Orta Afrika frangı kullanıyor. Ayrıca birçoğu Frankofon.

Ülkelerde bulunan birçok büyük şirket de Fransa merkezli. Yine bir örnek vermek gerekirse; Gabon'un özel sektörde en çok istihdam sağlayan ikinci şirketi olan madencilik firması Eramet de Fransa merkezli.

Fransa'nın ülkeler üzerindeki tek etkisi bu da değil; zira neredeyse tamamında Fransız ordusunun askerleri yer alıyor. Başkent Encemine'deki Fransız askeri üssü, Sahil bölgesindeki Fransız askerî varlığını tek çatı altında toplayan Barkhane Harekatı'nın merkez komutası da başkent Encemine'de konuşlanıyor.

Özellikle Macron'un görevde olduğu süreçlerde Fransa'nın eski sömürgeleri üzerindeki askeri ve siyasi etkisi canlılığını hep korudu. Çad'da, 2019'da dönemin cumhurbaşkanı İdris Deby'i destekleyen Fransa'nın askerî uçaklarının, ülkenin kuzeydoğusundaki isyancıları üç gün boyunca bombardımana tutması buna örneklerden biri.

Fransa'nın ülkelerin darbe ile indirilen yönetimleriyle de arası iyi. Gabon'daki lider Bongo'nun ve çocuklarının Fransa'da çok sayıda gayrimenkul satın aldığı ortaya çıkmış ve bu mülklerin başını Fransa merkezli Elf-Total'in çektiği, çoğunlukla petrol şirketlerinden alınan rüşvet ve yolsuzluk paralarıyla elde edildiği belgelenmişti.

Örneklerden de anlaşıldığı üzere Fransa bu ülkelerin tamamında siyasi, askerî ve ekonomik etkiye sahip.

Ülkelerdeki darbelerin yalnızca yönetimdeki hükümetlere değil, aynı zamanda yıllardır hem kültürel, hem ekonomik, hem siyasi, hem de askerî alanda etkisini sürdüren Fransa'ya yönelik de olduğu; her darbenin ardından cunta yönetimlerinin Fransa başkonsoloslarını ülkelerine geri gönderme veya Fransa askerlerinin ülkelerinden çekilmesini talep etme gibi kararlar almasından da anlaşılıyor.


Kıtada yükselen Rusya etkisi ve darbe gerçekleşen ülkelere ait daha fazla detay, siyaset yayınımız Spektrum'un güncel sayısında. Okumak için buraya tıklayın.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

devlet başkanı

Frankofon

Gabon

Ali Bongo

Bongo

Omar Bongo

Brice Oligui Nguema

Nijer

Afrika

Mali

Gine

Burkina Faso

Fransa

Orta Afrika frangı

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🗞️ Orta vade, göçmen fonu

Günaydın. Hükümet Orta Vadeli Programı açıkladı. Dışişleri Bakanı Fidan, mülteciler için 780 milyon avroluk hibeyi AB ile imzalayacaklarını duyurdu. Trakya'da etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle 7 kişi yaşamını yitirdi.

07 Eyl 2023

Siemens ile birlikte
AA

YAZARLAR

İlkim Emirler

Deputy editor @ Aposto

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;