aposto-logo
TR
TREN

Mali ile ilgili hikayeler

Zappa ZamanlarZappa Zamanlar

HİKAYE

Kontrolden çıkan borçlar ve Dünya Bankası

Dünya Bankası raporunu hırsızlık yapmak için girdiği evin daha önce soyulup soğana çevrildiğini gören hırsızın balkona çıkıp yardım istemesine benzetmek mümkün.

24 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Darbeler kıtası Afrika

En son Gabon'da gerçekleşen darbenin ardından Afrika kıtasında son 3 yılda 6 ülkede 8 darbe gerçekleşmiş oldu. Peki bu darbelerin amacı ne ve herhangi bir destekleri bulunuyor mu?

İlkim Emirler

·

07 Eyl 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Darbeler kıtası: Afrika

En son Gabon'da gerçekleşen darbenin ardından Afrika kıtasında son 3 yılda 6 ülkede 8 darbe gerçekleşmiş oldu. Peki bu darbelerin amacı ne ve herhangi bir destekleri bulunuyor mu?

İlkim Emirler

·

06 Eyl 2023

• Orta Afrika ülkelerinden Gabon’da bir grup üst düzey asker , Ali Bongo'nun kazandığı seçimin sonuçlarını iptal ederek yönetime el koyduklarını duyurdu. Ulusal televizyondan konuşan askerler bütün sınırların kapatıldığını da açıkladı. Ayrıca: Kendilerini "Geçiş ve Kurumları İyileştirme Komitesi" üyeleri olarak tanıtan askerler, hükümet, senato, ulusal meclis, anayasa mahkemesi ve seçim kurumu gibi devlet kurumlarını feshettiklerini ilan etti. Perspektif: Başa...Devamını Oku

31 Ağu 2023

• Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , altı Afrika ülkesine ücretsiz tahıl gönderme sözü verdi. Dün başlayan Rusya-Afrika zirvesinde konuşan Putin, "Önümüzdeki aylarda Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre'ye 25 bin ila 50 ton arası ücretsiz tahıl sağlayacağız" dedi.

28 Tem 2023

• Financial Times'ın haberine göre , Mali'nin .ML alanını yöneten Hollandalı yüklenici, ABD ulusal güvenlik yetkililerine ve ordusuna ait milyonlarca e-postanın on yıldan uzun bir süredir "yazım hatası sızıntıları" yoluyla Mali'ye "yanlışlıkla" yönlendirmiş.

24 Tem 2023

DuendeDuende

HİKAYE

🚀 Çıkışta: Jembaa Groove

Kökenleri Gana'dan Nijerya'ya, Lizbon'dan Berlin'e uzanan 7 kişilik kolektif Jembaa Groove, highlife'la afrobeat'in evliliğinde afro müziğin "soul" ses manzaralarını çiziyor.

Koray Soylu

·

19 May 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Makro ekonomik koşullar hayatımızı nasıl etkiliyor?

Yükselen enflasyon ortamının insan psikolojisi üzerindeki etkilerini uzmanlara sorduk.

Beste Göksel

·

29 Tem 2022

• Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın raporu, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı enflasyonun 71 milyon insanı daha yoksulluğa sürüklediğini gösterdi. "Toplumsal huzursuzluğun artma tehlikesinin giderek büyüdüğü" tespiti yapılan raporda dünya nüfusunun %9'unun günde 1,90 dolar veya daha az bir gelirle geçinmenin eşiğinde olduğu belirtildi . Enflasyondan en çok etkilenen ülkelerin Türkiye, Haiti, Arjantin, Filipinler, Ruanda, Sudan, Kenya, Sri Lanka, Özbekistan, Afg...Devamını Oku

20 Tem 2022

• Altı muhalefet partisi tarafından Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem başlığı ile sürdürülen çalışma tamamlandı. Yasama, yürütme, yargı, kamu yönetimi ve demokratik sistemin temel esasları şeklindeki ana başlıklardan oluşan rapor parti liderlere sunulacak . Çalışmada dikkat çeken öneriler arasında, 1980 askeri darbesinin ardından kurulan Yükseköğretim Kurulu'nun ( YÖK ) kaldırılması ile Siyasi Etik Yasası çıkarılması yer alıyor. • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , ...Devamını Oku

11 Mar 2022