aposto-logoPazartesi, 5 Haziran 2023
aposto-logo
Pazartesi, Haziran 5, 2023
Aposto Üyelik

EABS meets Jaubi, In Search of a Better Tomorrow

EABS'in cazı elektronik ses manzaralarıyla buluşturan avangartlığı, Jaubi'nin Hindustani klasik müziğiyle spiritüel cazı evlendirdiği disiplinlerarasılığına kavuştu.

Albüm: EABS meets Jaubi, In Search of a Better Tomorrow

Süre: 43 dakika

Plak şirketi: Astigmatics Records

Yayın tarihi: 12 Mayıs 2023

Electro-Acoustic Beat Sessions'la (kısa adıyla EABS) Jaubi, birbirinden 7000 kilometreyle; sosyokültürel, tarihsel ve ekonomik geçmişleriyle ayrılan iki kolektif olarak bir araya geldi. Wrocław, Polonya merkezli EABS; Lahore, Pakistan çıkışlı Jaubi'yle bir plak şirketi etrafında toplandı: Astigmatic Records

Kendini Polonya'nın güncel caz sahnesinin janrın müstakbel formlarını öneren müzisyen ve müzik grubu ağını keşfetmeye adamış olan plak şirketi, kâşif radarını Lahore'ye kadar genişletip Jaubi'nin çıkış albümü Nafs at Peace'i (2021) yayımladı. O zamana değin Astigmatic Records etiketli üç uzunçaları olan EABS'le Jaubi'nin aynı şemsiye altına girişleri, In Search of a Better Tomorrow albümüne çıkacak patikanın döşenen ilk taşları oldu.

EABS meets Jaubi, In Search of a Better Tomorrow

Adam Mickiewicz'in inisiyatifiyle başlatılan Get Your Jazz Together programıyla resmî olarak tanışan gruplar, Jaubi'nin OFF Festivali'ndeki konserinden sonra Monochrom stüdyolarında bir haftalık bir kuluçkaya yattı. İlk işbirliği albümlerinin temelini oluşturan o yakın birliktelik, EABS'nin ve Jaubi'nin bireysel müzikalitelerini kolektif bir füzyona dönüştüren kompozisyonlarının kaba formlarını doğurdu. EABS'in cazı elektronik ses manzaralarıyla buluşturan avangartlığı, Jaubi'nin Hindustani klasik müziğiyle spiritüel cazı evlendirdiği disiplinlerarasılığına kavuştu. Birbirinden fersah fersah uzakta yaşayan ve çalışan iki modern caz okulu, cazın deneyselliğe ve doğaçlamaya açık pratiğinde janrı eylemsel ve janrlararası fütüristik ses manzaralarında buluşturdu.

Dinle


Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

caz

Polonya

Lahore

Pakistan

Nafs at Peace

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🎤 billy woods'un yol günlüğü, Fatoumata Diawara'nın janr sörfü

Yayın & Yazar

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

Koray Soylu

Editor @ Aposto

;