Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel

Enerjik listelerin vazgeçilmezi Lime Cordiale

Lime Cordiale bir Spotify listesinde mutlaka karşınıza çıkmıştır, peki kendileriyle gerçekten tanıştınız mı?

Lime Cordiale Avustralya merkezli pop-rock grubu. İki kardeş müzisyene (Oli Leimbach ve Louis Leimbach), pop sevgileri ortak noktasında buluştukları üç diğer arkadaşlarının (Brendan Champion, James Jennings ve Nick Polovineo) katılmasıyla 2009 yılında Sydney’de kurulan grup, ilk birkaç yılını konserler verip keşfedilmeye çalışarak geçiriyor. 2011 yılında bir müzik grubu yarışmasında 70’lerde kurulmuş Avustralyalı grup Icehouse tarafından keşfedilip 2011 turnelerinin ön grubu olma fırsatı yakalıyorlar. Yine aynı sene ilk üç single’larını yayımlıyorlar.

Hemen arkasından 2012’de ilk kısa çalarları Faceless Cat bağımsız olarak yayımlanıyor. Bu sırada Avustralya’da ve İngiltere’de kitlesini oluşturmaya devam eden grup 2013’te Avustralya’nın en bilinen kayıt şirketlerinden Chugg ile Falling Up the Stairs ve 2015’te Road to Paradise kısa çalarlarını da yayımlıyor. 2017 yılında artık çok beklenen albümleri geliyor: Permanent Vacation ilk single’ı Temper Temper’ın çıkışından itibaren, Arctic Monkeys, The Kooks, The Parcels gibi isimleri hatırlatan genre'lar arasında gezen sounduyla çok ses getiriyor.

2019’da yeni albümleri hakkında konuşmaya başlayan grup, pandeminin başlamasının ardından albümlerini ertelemeleri yönündeki tavsiyelere rağmen içlerinden geleni yapıp ikinci albümleri 14 Steps To A Better You'yu 2020’nin Temmuz ayında yayınlıyorlar. Çoğu bölgesel olarak tanınan sanatçı için tam tersi davranan Spotify algoritmaları Lime Cordiale’i kolluyor ve albümün Robbery, Money, Inappropriate Behaviour gibi şarkıları global listelere girmeyi başarıyor. Zaten buradan sonra da grubun kitlesi katlanarak artmaya devam ediyor. Bu başarıyı bir de aday oldukları 8 ARIA Ödülü’nden (Avustralya’nın Grammy'si gibi düşünebilirsiniz) En İyi Çıkış kategorisini kazanarak taçlandırıyorlar. İki kardeşin önderliğindeki grup müzikal bir kimliğin yanı sıra görsel bir kimlik yaratmaya da özel bir çaba harcıyor. Grubun kuruluşundan beri bütün görselleri Louis hazırlıyor, ilk olarak tasarruf yapmak için giriştikleri bu iş Louis'in de kendini geliştirmesiyle grubun müziğiyle birlikte gelişen görsel bir kimliğe dönüşüyor.

Lime Cordiale, çok da uzun sayılmayan kariyerlerinde bir sürü iş birliğinde bulunmuş olsa da bunlardan birisi ön plana çıkıyor: tabii ki Cordi Elba’dan bahsediyorum. Grup Avustralya’da bir film çekimi için bulunan Idris Elba’ya bir teklilerinde kendilerine eşlik etmesi teklifinde bulunuyor. Lime Cordiale’in müziğini dinler dinlemez ikna olan aktör/dj/kayıt şirketi sahibi/yürüyen cinsel çekim Idris Elba, sonunda bütün bir kısa çalar olabilecek sayıda şarkıya eşlik etmiş bulunuyor.

Şu anda grup Kuzey Amerika ve Kanada turnesinin ardından Avrupa turnesinde. Yakın zamanda Türkiye'de de görmeyi beklediğimiz grubun Spotify, Instagram ve Twitter hesaplarını takipte kalın. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Son bir doz yaz ☀️🎶

Yayın & Yazar

Avaz Avaz Dergi

Haftalık müzik haberleri, keşifler, röportajlar ve özel içerikler. Her cumartesi.

Cemre Coşkun

Müzik nereye dokunursa!

;