aposto-logo
TR
TREN

Getir Avrupa’dan çekiliyor mu?

Getir, yaklaşık bir aylık süre zarfında Fransa, İspanya, Portekiz ve İtalya pazarlarından çıkış yaptı.
Getir Avrupa’dan çekiliyor mu?

29 Temmuz - OMO
OMO ile birlikte

Kim yepyeni bir kaydırağı çöpe atar ki? Pipet kaydırak çalışması Plastik yalnızca bir atık olmak yerine geri dönüşüm sayesinde farklı formlarda yeniden hayata kazandırılabiliyor. Bu bilincin yayılması için çalışmalar yürüten OMO , “Kim yepyeni bir kaydırağı çöpe atar ki?” mesajıyla ilgi çekici bir projeye imza attı. Nedir? Geri dönüşümün gücünü somut örneklerle ortaya koyan OMO , kullandığımız plastik ürünlerin geri dönüştürülerek bir gün çocukların yüzünü gülümsetecek bir kaydırağa, salıncağa, tahterevalliye dönüşebileceğini göstermek için pipetin kaydırak şeklini aldığı, dikkat çeken bir 3D çalışmaya imza attı. Ümraniye Tantavi Atatürk Ortaokulu’ndaki çöp kutusunun yanında kurulan kaydırak, “Kim yepyeni bir kaydırağı çöpe atar ki?” mesajıyla geri dönüşüm çağrısında bulunuyor. Plastik atıkların mutluluğa yani oyun parklarına dönüşümünün bire bir deneyimlenmesini amaçlayan OMO, 3D çalışmasına yapay zekâ ile üretilmiş bir QR kod da yerleştirdi. Bu kod okutulduğunda Hatay Güzelburç Kızılay Konteyner Kenti’ndeki oyun parkı 360 0 gezilebiliyor. Ne olmuştu? “Değişim Sensiz Olmaz” çağrısıyla geçtiğimiz yıl plastik atıkları oyun parklarına dönüştürmeye başlayan OMO, 6 Şubat Depremleri’nin ardından OMO Çocuk Parkları projesiyle afet bölgesindeki beş oyun parkını çocuklara armağan etti. Bununla birlikte, çocukları oyun parklarıyla buluşturmaya devam etmek için çağrısını sürdüren OMO’nun dev kaydırak çalışması da geri dönüştürülecek ve parkların üretiminde rol oynayacak. “Gerçek değişim kolektif çaba istiyor, değişim siz olmadan olmuyor” diyerek herkesi geri dönüştürmeye davet eden OMO ’nun projelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Bir zamanlar Avrupa'nın hızlı market sektörünün lideri olan Getir, aralarında Tiger Global, Sequoia ve Mubadala'nın da bulunduğu yatırımcılardan bugüne kadar 1,8 milyar dolarlık girişim fonu topladı; ancak son dönemde iş modelini hayata geçirmekte zorluk çekiyor ve son aylarda birkaç önemli pazardan çekildi.

 • Hatırlatma dozu: Getir, 2022 yılının Mart ayında aldığı 768 milyon dolarlık yatırımla 11,8 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Böylece şirket, Avrupa’daki hızlı market ürünleri teslimatı sektöründe 10 milyar dolar barajını aşarak Avrupa’da decacorn ünvanını alan Türkiye merkezli ilk şirket olmuştu.
 • Ek bilgi: Türkiye'nin ilk decacorn girişimiyse Ağustos 2021'de aldığı 1,5 milyar dolarlık yatırımla değerini 16,5 milyar dolara çıkaran e-ticaret platformu Trendyol olmuştu.

Şirket, Temmuz başında İspanya'daki faaliyetlerine de son vereceğine dair açıklama yapmasının ardından 21 Temmuz'da Fransa'daki operasyonlarını resmî olarak durdurdu. 

 • Fransa: Fransa hükümeti, geçtiğimiz Mart ayında Getir ve benzeri hizmetlere ait "gölge mağaza"ların birer depo olarak değerlendirilmesi gerektiğini kararlaştırmıştı. Getir’in rakibi Flink de Haziran başında Fransa’da iflas bildirisinde bulunmuş, bir diğer hızlı teslimat hizmeti Gopuff Ocak ayında ülkeden ayrılmıştı.
 • İspanya: Bir ay önce İspanya'nın en büyük işçi sendikası Getir'in ülkedeki faaliyetlerini durdurduğunu ve tüm işgücünü çıkardığını açıklamıştı. Getir işten çıkarmalarla ilgili ayrıntı vermedi.

Geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamayla da Getir, İtalya, İspanya ve Portekiz’den çekildiğini belirtti:

“Dünyada dakikalar içinde market ürünleri teslimatı iş modelinin yaratıcısı Getir, İspanya, İtalya ve Portekiz’den ayrılma niyetinde olduğunu ve süreci mevzuatlara uygun olarak yürüteceğini açıkladı. Eş zamanlı yeni bir yatırım turunu da tamamlamak üzere olan şirket, cirosunun %96’sını oluşturan Türkiye, İngiltere, ABD, Almanya ve Hollanda’da faaliyetlerine devam edecek.

Getir’in bu kararı, finansal kaynaklarını operasyonel kârlılık ve sürdürülebilir büyüme fırsatlarının daha yüksek olduğu mevcut pazarlara odaklamasına olanak tanıyacak. Getir, İspanya, Portekiz ve İtalya’daki tüm çalışanlarına, gayretli ve özverili çalışmaları için teşekkür etti.”

 • Bir adım geriden: Alman Handelsblatt gazetesi geçtiğimiz hafta, Getir’in "hızla girdiği bazı pazarlardan hızla çıktığını"; Portekiz, Hollanda ve İtalya'dan da çekilebileceğini belirtmişti. Getir'in zorlandığı bir diğer pazarın da Birleşik Krallık olduğu gündemde.

Birleşik Krallık

Getir, çalışanların verdiği bilgilere göre geçtiğimiz hafta Birleşik Krallık'taki birimine ait bazı soğutma ünitelerini; hatta kuryelerin kullandığı scooter, kask ve bisikletleri müzayedeye çıkardı, ayrıca bazı depoları da kapattığı belirtiliyor.

 • Neler oldu? Ticari emlak acentesi Sanderson Weatherall tarafından yönetilen açık artırma 20 Temmuz Perşembe günü gerçekleşti. Müşteriler soğutma ünitelerinin yanı sıra Getir'in tanınmış mor ve sarı renklerindeki scooter, kask ve yalıtımlı bisiklet kutularını satın alma fırsatı buldu.

 • Dahası: Sifted'in 20 Temmuz tarihli haberine göre, Getir'in Birleşik Krallık kolu, nakit akışındaki sorunları aşmak için gerçekleştirdiği açık artırmanın yanı sıra, satışları artırmak amacıyla Londra ofisinden gönüllülerin kapı kapı dolaşarak indirimler ve ücretsiz ürünler dağıtmasını talep ediyor.
 • Ek olarak: Bu hafta Getir personeline "Getir all UK" Slack kanalından gönderilen mesaj, gönüllülerin Peckham, Balham, Willesden ve Colindale'i ziyaret ederek Gorillas ürünleriyle kapıları çalmasını istiyor.

 • Arka plan: Getir, 15 dakika içinde ürün teslimatı vaat eden bir dizi hızlı market sağlayıcısından biri olarak Birleşik Krallık'ta 2021'in başlarında faaliyete geçti. "Anında ihtiyaç" oyuncuları mağaza ağlarını hızla genişletti ve dünya çapında yeni bölgelere yayıldı. 
 • Ancak: Yatırımcıların nakit parası ve kârlı olmayan operasyonlarına olan güveni kısa sürede tükenince birçoğu hayatta kalma mücadelesi verdi. Bu durum, Getir ve ABD'li rakibi Gopuff'ın başını çektiği, gelişmekte olan sektörde bir konsolidasyon dalgasına yol açtı. 
 • Ardından: Birleşik Krallık'ta Gopuff; Dija ve Fancy'yi satın alırken Getir de Weezy'yi satın aldı. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında da Getir, "bu sektörde konsolidasyona nasıl öncülük ettiğinin altını çizen" bir hamleyle Avrupa'nın büyük oyuncusu Gorillas'ı satın aldı.
 • Sonuç olarak: Getir ve diğer oyuncular geçtiğimiz yıl boyunca umutsuzca maliyetleri düşürmeye çalıştı, personel sayısını önemli ölçüde azalttı ve birçok ülkeden çekildi.
 • Yorumlar: The Grocer'ın haberine göre, sektör uzmanı ve eski Amazon yöneticisi Brittain Ladd, konuya ilişkin şu yorumu yaptı:

"Her hızlı market teslimatı şirketi gibi Getir'in de nakit yakma oranı çok yüksek ve iş modeli bozuk. Hızlı market teslimatı şimdiye kadar yaratılmış en kötü iş modelidir. Her sipariş ve teslimatta para kaybedileceğini garanti eden tek iş modelidir. Getir'in başı büyük dertte, sermaye artıramazsa, önümüzdeki üç ila dokuz ay içinde iflas edecek."

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

hızlı market

Avrupa

Getir

Tiger Global

Sequoia

Türkiye

Trendyol

İspanya

Fransa

Portekiz

Almanya

Hollanda

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📰 Kalori rekoru, çekilme raporu

Fransa, İspanya, Portekiz ve İtalya'dan çekilen Getir, Birleşik Krallık'ta kalıcı olabilecek mi? Türkiye günlük kalori tüketiminde dünya beşincisi oldu. Akbelen Ormanı'nda direniş sürüyor.

29 Tem 2023

OMO ile birlikte
ENKA

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;