Getir, n11'i satın aldı

Getir, Ocak 2022'de n11 hisselerinin üçte birini satın almıştı

Quando Startup

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

Trendyol'un ardından, 2022 yılında 10 milyar dolar değerlemeyi aşarak Türkiye'nin ikinci decacorn'u olmaya hak kazanan Getir'in, yerli e-ticaret şirketi n11'in tamamını satın aldığı bildirildi. Getir CEO'su Nazım Salur, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, finansal detaylarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmayan anlaşma kapsamında n11'in tamamen yenileneceğini ifade etti.

Dahası: n11'i de bünyesine katmasıyla birlikte Getir, 2023 yılındaki ilk satın alımını gerçekleştirmiş bulunuyor. Gelgelelim, Getir yönetiminde yenilenecek olan 'yeni n11'in ne zaman tüketicilerin beğenisine sunulacağı bilinmiyor.

Bir adım geriden: 2021'in Mart ayında 1 milyar değerlemeye ulaşarak unicorn statüsüne ulaşan Getir, aldığı 768 milyon dolar yatırım sonrasında 11,8 milyar dolar değerlemeye ulaşmış ve decacorn'luğa yükselmişti.

Arka plan: Getir, Ocak 2022'de n11'in %33,3'lük hissesini satın alarak zamanın dolar kuruyla 687 milyon 630 bin liraya denk gelen 50 milyon dolarlık bir yatırımla n11'e ortak olmuştu.

  • Webrazzi'nin bildirdiği üzere, Getir'in n11'in üçte biri için 50 milyon dolar ödemesinden yola çıkacak olduğumuzda, yatırımın gerçekleştiği dönemde n11'in değerlemesi 150 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan: Bundan yaklaşık 1 ay kadar önce Financial Times, Getir'in Almanya merkezli rakibi Flink'i satın almak için görüşmelere başladığı bildirmişti. Buna ek olarak Financial Times, 2021 yılında DoorDash'den 2,1 milyar dolar değerleme üzerinden 750 milyon dolar finansman sağlayan Flink'in şu anda mevcut yatırımcılarından 1 milyar değerleme üzerinden 100 milyon dolar yatırım almak için görüşmeler yürüttüğünü de sözlerine eklemişti.

  • Buna ek olarak Getir, Aralık 2022'de Almanya merkezli rakibi Gorillas'ı 1,2 milyar dolar karşılığında satın almış; 2021 yılında ise Birleşik Krallık merkezli bir diğer rakibi Wheezy'i bünyesine katmıştı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando Startup

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

e-ticaret

unicorn

Trendyol

Türkiye

n11

Getir

Nazım Salur

Twitter

Webrazzi

Financial

Flink

DoorDash

Gor

Birleşik Krallık

NEREDE YAYIMLANDI?

Quando StartupQuando Startup

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🐞 Getir'den n11 hamlesi, %39 düşüş tahmini

Getir'in n11 hisselerinin tümünü satın alması. Yerli girişim Fazla'ya 6 milyon dolar yatırım. Apple'dan artırılmış gerçeklik hamlesi. Avrupa'daki girişim fonları için %39 düşüş tahmini.

09 Haz 2023

Unsplash

YAZARLAR

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ OKUMALAR

;