aposto-logo
TR
TREN

e-ticaret ile ilgili hikayeler

• ABD merkezli e-ticaret sitesi eBay , “yasa dışı ilaç üretmek için kullanılan ekipmanları sattığı” iddiaları üzerine hükümetle uzlaşarak 59 milyon dolarlık ceza ödemeyi kabul etti.

05 Şub 2024

• ABD merkezli e-ticaret sitesi eBay , “yasa dışı ilaç (uyuşturucu-uyarıcı madde) üretiminde kullanılan ekipmanın satışına izin verdiği” iddiaları üzerine hükümetle uzlaşarak 59 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

02 Şub 2024

• ABD menşeli e-ticaret platformu eBay , devam eden ekonomik koşulları sebep göstererek işgücünün %9’unu işten çıkaracağını açıkladı. Bu yaklaşık 1000 personelin işine son verileceği anlamına geliyor. Şirket CEO’su Jamie Iannone, şirketin hızlı işe alım yaptığını ancak bu çalışan sayısını gerektirecek kadar hızlı büyümediğini söyledi.

25 Oca 2024

• ABD menşeli e-ticaret şirketi Etsy , işgücünü yaklaşık %11 azaltacağını duyurdu. Şirket CEO’su Josh Silverman, şirketin büyümesi açısından daha iyi konumlandırılması amacıyla "çok zor ama gerekli" bazı kararlar aldıklarını belirtti.

15 Ara 2023

• ABD merkezli e-ticaret platformu Etsy , işgücünün %11'ine tekabül eden 225 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

15 Ara 2023

• Rekabet Kurumu, e-ticaret şirketleri Amazon Türkiye, Trendyol ve Hepsiburada hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

17 Kas 2023

• Yapay zeka destekli e-ticaret analitiği platformu Datadot ile markaların verilerini analiz ederek gerçek zamanlı içgörüler sunan; daha kârlı hâle gelmelerine ve zamandan tasarruf etmelerini sağlayan yerli girişim Usersdot , Arya GSYF liderliğinde 11 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı. Hedef: Girişim; MENA, Asya ve Avrupa'da büyüyerek Insider'ın ardından Türkiye'nin ikinci yazılım unicorn'u olmayı hedefliyor.

09 Kas 2023

• Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV oranlarını hatalı uygulayan mükellefler başta olmak üzere vergi kayıp ve kaçağını yakından takip ettiklerini belirtti. Anlamı: Mal teslimi ve hizmet ifalarında uygulanması gereken %1, %10 ve %20'lik KDV oranlarını yanlış uygulayarak, haksız rekabete ve vergi kayıp-kaçağına sebebiyet veren mükellefler takibe alındı. Neler yapıldı? Hatalı KDV oranı uyguladığı tespit edilen 8 bin 531 mükellefin denetlenmesiyle 550 milyon T...Devamını Oku

28 Ağu 2023

Sosyal medya alışveriş yapma şeklini nasıl dönüştürdü?

Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca sosyal medya, iletişim ve etkileşim biçimimizi temelden değiştirdi.

25 Ağu 2023

• Türkiye'de e-ticaret sektörü satış hacmi , 2022 sonunda %110 artışla 801 milyar lira büyüklüğe ulaştı. Dogma Alares, iyzico ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) tarafından hazırlanan rapora göre , Türkiye'deki e-ticaret işlem sayıları da bir önceki yıla göre %43 artışla 4,8 milyar adede yükseldi.

20 Tem 2023