aposto-logo
TR
TREN

Janelle Monáe, The Age of Pleasure

Janelle Monáe'nin yeni albümü, reggae'den pop rap ve afrobeat'e genişleyen bir janr havuzundan temellenen ses manzaralarında dansı, partilemeyi ve şehvetli buluşmaları konu ediden "raver" bir müzikal anlatı.

Albüm: Janelle Monáe, The Age of Pleasure

Süre: 32 dakika

Plak şirketi: Wondaland Records

Yayın tarihi: 9 Haziran 2023

2010'da The ArchAndroid'le adım attığı stüdyo uzunçalar formatıyla toplamda 3 albüm yayımlayan oyuncu ve müzisyen Janelle Monáe, 30 dakikalık süresiyle bir tadımlık olan The Age of Pleasure albümünde reggae'den pop rap ve afrobeat'e genişleyen bir janr havuzundan temellenen ses manzaralarında dansı, partilemeyi ve şehvetli buluşmaları konu ediden bir müzikal anlatı yarattı.

Janelle Monáe, The Age of Pleasure

Reggae esinli staccato gitarların ve dub müziğinin yalın bas dizgelerinin şarkı listesi boyunca kendini gösterdiği albüm; Monáe'nin janrlararası, fütüristik ve katmanlı yaratıcılığında sönük kalabilecek görece minimalist bir çalışma olarak yorumlanabilir. Her ne kadar The Age of Pleasure'ın Seun Kuti & Egypt 80'li, ikonik disko ve dub divası Grace Jones'lu, Sister Nancy'li ve Doechii'li kadrosu debdebeli bir akış vadetse de; Haute, Ohh La La ve The French 75 gibi kısa ömürlü şarkılar albümün akışında vasat köprü görevleri gördü ve ucu açık ses parçaları olarak "fazlalıklı" bir dinleme deneyiminin de sebepleri arasında yer aldı.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

reggae

pop rap

staccato

Janelle Monáe

The Age of Pleasure

The ArchAndroid

Reggae

Seun Kuti & Egypt 80

Grace Jones

Sister Nancy

Haute

Ohh La La

The French 75

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende Haftanın AlbümleriDuende Haftanın Albümleri

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🌫️ King Krule'un yavaş çekim cızırtıları, Janalle Monáe'nin şehvetli dansı

King Krule'un slowcore sularına dalıp dalıp çıkan kasvetli gitar baladları, Janalle Monáe'nin reggae yankılı dans şarkıları, Squid'in yeni ancak tanıdık hilkat garibeliği.

18 Haz 2023

Fotoğraf: Herman Leonard

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;