aposto-logo
TR
TREN

Killer Mike, MICHAEL

Her ne kadar MICHAEL siyah bireyler etrafında bir komünite kurmayı ve beyaz güç sahiplerinin sistematik ırkçılığını aşmayı salık verse de, bunların sık sık romantik bir popülizme sıkıştığını söylemek de mümkün.

Albüm: Killer Mike, MICHAEL

Süre: 53 dakika

Plak şirketi: Loma Vista Records

Yayın tarihi: 16 Haziran 2023

Killer Mike, doğum adıyla Michael Santiago Render, El-P'yle başlattığı Run the Jewels projesi ve yayımladıkları 5 albümden sonra solo kariyerine verdiği 11 yıllık uzun bir aranın sonuna geldi. 

Onun son solo uzunçaları R.A.P. Music'i (2012) takip eden MICHAEL; Future'dan André 3000'a, Eyn Allen Kane'den 6LACK'e uzanan kalabalık işbirlikçi kadrosu, ilhamını gospel'in kilise koroları ve organ eşlikçiliğinde kurulan ruhaniliğinden alan ses manzaları, toplumsal gözlemci filtresiz şarkı sözleri ve Killer Mike'ın alametifarikası bariton vokalleriyle heybetli bir hip-hop prodüksiyonu.

Killer Mike, MICHAEL

MICHAEL, ABD'de siyah bir insan olarak yaşamak ve üretmek mefhumu üzerine epey kafa patlatan ve kariyerinde geldiği nokta itibarıyla saygın bir aktivist, başarılı bir MC'lik statüsünü sağlamlaştırmış Killer Mike'ın yaşamının başlangıçlarından hâlihazırdaki gücü ve ilhamına genişleyen bir hikâye anlatıcılığı. 

Öte taraftan albüm; hip-hop'un "bilinçli", sosyo-politik ve ekonomik olarak sofuluğa kayan pratiğinin temsilcilerinden Mike'ın tekdüze, boyutsuz ve derinliksiz beylik sözlerinin de müziğini sık sık baltaladığı bir akışa sahip. Her ne kadar MICHAEL siyah bireyler etrafında bir komünite kurmayı ve beyaz güç sahiplerinin sistematik ırkçılığını aşmayı salık verse de, Mike'ın özerklik ve bağımsızlık tiradlarının kolektif bir yerden gelmediği ve "Devam et" mavralarının romantik bir popülizme sıkıştığını söylemek de mümkün. (Bkz: Run'ın girişi).


İncelediğim albümlerden favori şarkıları, öne çıkardığım teklileri ve daha fazlasını bir araya getiren "haftanın bir keşif özeti" mahiyetindeki çalma listemiz de hemen aşağıda.

Dinle


Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bariton

Eyn Allen Kane

gospel

hip-hop

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende Haftanın AlbümleriDuende Haftanın Albümleri

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

👹 Queens of the Stone Age'in ifritleri, Sigur Rós'un orkestral ambient'ı

Queens of the Stone Age'in ehilleştirilmemiş gitar bangırtıları eşliğinde bir dekadans ve canlanış öyküsü, Sigur Rós'un modern klasik ses manzaralarıyla çevrili ambient dinginliği, Killer Mike'ın 11 yıl sonra gelen ilk solo albümü MICHAEL.

25 Haz 2023

Nick Drake. | Fotoğraf: Julian Lloyd

YAZARLAR

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;