Sigur Rós, ÁTTA

ÁTTA, Sigur Rós'un müzikal tuvalini engin orkestral ses manzaralarıyla genişlettiği bir keşif yolculuğu.

Albüm: Sigur Rós, ÁTTA

Süre: 56 dakika

Plak şirketi: BMG Records

Yayın tarihi: 16 Haziran 2023

Geçtiğimiz çeyrek yüzyılın rock 'n' roll konvensiyonelliğini arkasında bırakan görkemli ve atmosferik janr post-rock'ın öncü gruplarından Sigur Rós, hukuki mücadelelerle geçen yakın geçmişlerinde gitar, bas ve davulların kreşendolu progresifliğini bırakmıştı. Bunun yerine grup, 2013'ün Kveikur'unu takiben ambient, drone, sound collage gibi daha tefekkürlü ve minimalist kompozisyonlara yönelmişti. Öncesinde yalnızca Blóðberg teklisini paylaşarak sürpriz bir biçimde yayımladıkları yeni albümleri ÁTTA ise, Sigur Rós'un müzikal tuvalini engin orkestral ses manzaralarıyla genişlettiği bir keşif yolculuğu.

Sigur Rós, ÁTTA

Jónsi'nin belirttiği üzere birincil ilhamı iklim krizi, çevresel felaketler ve dünyanın ensesinde hissettiği yaşamın yok oluş tehditi olan albüm, grubun bu tematik kurgusuna ilk bakışta yakıştırılabilecek dark ambient, drone ya da noise gibi janrların uzağında kalan ferah, geniş ve pastoral bir atmosferikliğe sahip. Son birkaç yıldır rafa kaldırdıkları rock müziğinin klasik enstrümantasyonunu burada da neredeyse hiç pratiğe dökmeyen Sigur Rós, ambient müziğinin hipnotik ve hülyalı akışkanlığının çerçevesini oluşturduğu ÁTTA'yı yaylıların öncülük ettiği debdebeli orkestral aranjmanlarla doldurdu. London Contemporary Orchestra'nın 41 kişilik kadrosunun eşlikçiliğinde hayata geçirilen albüm, Jónsi'nin nevişahsına münhasır yankılı vokalleri ve elektroniklerin mütevazı kullanımıyla klasik müziğin modern bir versiyonu.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

post-rock

aranjman

Sigur Rós

Kveikur

London Contemporary Orchestra

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende Haftanın AlbümleriDuende Haftanın Albümleri

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

👹 Queens of the Stone Age'in ifritleri, Sigur Rós'un orkestral ambient'ı

Queens of the Stone Age'in ehilleştirilmemiş gitar bangırtıları eşliğinde bir dekadans ve canlanış öyküsü, Sigur Rós'un modern klasik ses manzaralarıyla çevrili ambient dinginliği, Killer Mike'ın 11 yıl sonra gelen ilk solo albümü MICHAEL.

25 Haz 2023

Nick Drake. | Fotoğraf: Julian Lloyd

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;