aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

Türkiye'nin ilk Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı gerçekleşti

400 konuğun katıldığı etkinliğin odağında holdingler ve CVC yapılandırmaları ve yatırım tezleri vardı

Türkiye'nin ilk ve tek Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı, 9 Mayıs Salı günü Swissotel The Bosphorus'ta düzenlenen etkinlik, 400 konuğun katılımıyla gerçekleşti. Girişimci Kurumlar Platformu ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle ve Fibabanka ana sponsorluğunda hayata geçirilen etkinliğin odağındaysa holdingler ve Kurumsal Girişim Sermayeleri (CVC) yapılandırmaları ve yatırım tezleri vardı.

Geniş açı: Farklı sektörlerden holdingler ve Kurumsal Girişim Sermayeleri (CVC) yapılandırmaları özelinde gerçekleşen etkinlikte 21 konuşmacı, yatırım tezleri ve stratejilerini ele aldı.

  • Konferansın öne çıkan başlıklarından biri, CVC’ler için yakın gelecekte öne çıkacak trendler oldu. Türkiye’deki erken seviye girişimlerin yaklaşık %40’ının kurumların fonlarından yapıldığının aktarıldığı konferansta Kurumsal Girişim Sermayeleri’nin, gelecekteki başarılar için yapay zeka gibi yenilikçi teknolojilere odaklanacağı belirtildi. Öte yandan; CVC'ler de rekabet yerine işbirliği ve ortak büyümeyi hedeflediklerini belirtti.
  • Fibabanka’nın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert'in açılış konuşmasını üstlendiği etkinliğin, keynote konuşmacıları arasında Fiba Grup'tan Murat Özyeğin ve Global Corporate Venturing'den James Mawson yer aldı.
  • Mert, konuşmasında “Kurumlar, yeni iş modelleri geliştirmek için CVC sahnesinde yer alıyorlar” ifadelerine yer verirken Mawson da kurumsal girişim sermayelerinin kriz dönemlerinde daha dayanıklı olduğuna dikkat çekti. Özyeğin ise ekonomik durumun girişimlere destek vererek iyileştirilebileceğini kaydetti.

Giriş: İlk panel, holdinglerin Kurumsal Girişim Sermayesi stratejileri ve oyun planlarına odaklandı. Moderatörlüğünü GKP Başkanı ve Genwise kurucu ortağı Tuğrul Ağırbaş'ın üstlendiği panelde, Fark Holding, Yıldız Holding, İnci Holding ve Esas Holding gibi isimler yer aldı. Etkinlikte, Sabancı Ventures, Eczacıbaşı Momentum ve Vestel Ventures gibi sektör liderleri, holdinglerin oyun planlarına ilişkin sunumlar gerçekleştirdi.

Gelişme: Konferansın ikinci yarısında, otomotiv ve teknoloji sektörlerindeki şirketlerin CVC stratejileri masaya yatırıldı. Bu kapsamda, Ford Otosan, Otokoç Otomotiv, Logo Ventures ve Re-Pie temsilcileri, kurumlarının geleceği yakalamak adına girişim sermayesi yatırımlarını ve stratejilerini paylaştı. 

Sonuç: Son oturumdaysa Türkiye İş Bankası, QNBeyond Ventures, APY Ventures ve Fibabanka'nın CVC yatırımları ve finans sektöründeki potansiyeli artırmaya yönelik stratejileri, finans sektörünün önde gelen temsilcilerince tartışıldı. Bu oturumlarda, sektörler arası işbirliği ve geleceğe yönelik gelişmelerin önemine dikkat çekildi.

  • Etkinliğin sonunda günün özetini ve kapanış konuşmasını gerçekleştiren İhsan Elgin, farklı sektörlerden lider şirketlerin etkinliğe katılımından duyduğu memnuniyete ve bunun önemine işaret ederek, “Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi için önemli oyuncusu olan kurumlar, oyuna güçlü şekilde girdiler ve daha büyük katkı vermeye de hazırlar. Türkiye'nin ilk ve tek Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı, ekosistemi geniş katılımla bir araya toplamasıyla da bu anlamda önemli bir mesaj vermiş olduk.” ifadelerine yer verdi.
  • Konferans sonrasında katılımcılar ve konuşmacılar arasında gerçekleşen networking etkinliği ile sektördeki işbirliklerinin ve yatırımların geleceğine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, Türkiye'nin kurumsal girişim sermayesi ekosistemi için büyük bir adım olarak nitelendirilen etkinliğin EFT sponsoru olan Elyt.net, günün anısına tüm davetlilere iki farklı tasarımı yapılan NFT’den birine sahip olma imkanı sundu.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

yapay zeka

Türkiye

Girişimci Kurumlar

Özyeğin Üniversitesi

Fibabanka

Ömer Mert

keynote

Fiba Grup

Murat Özyeğin

Global Corporate Venturing

James Mawson

Tuğrul Ağırbaş

Fark Holding

Yıldız Holding

İnci Holding

Esas Holding

Sabancı Ventures

Eczacıbaşı

Vestel Ventures

Ford Otosan

Otokoç Otomotiv

Logo Ventures

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🦾 CVS Konferansı, yerli otonom robot yatırımı

Yayın & Yazar

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

;