aposto-logo
TR
TREN

“Uzay araştırmaları kişinin evrensellik algısını artırabilir”

Dr. Umut Yıldız, bilim iletişiminde sosyal medya vurgusu yaptı

“Uzayın Ötesinde: İşbirliği ve Etkileşim” oturumu, NASA/JPL-Caltech Astrofizikçisi Dr. Umut Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşti. Dr. Yıldız’ın anlatımına göre, uzay araştırmalarının insanlardaki evrensellik algısının artmasında büyük bir rolü olabilir. Astrofizik çalışmaları insanlara şunun surasında 80-100 sene yaşayan akıllı canlılar olduğunu fark ettirebilir ve kendi balonlarından çıkma, mütemadiyen çatışma içinde olmama gibi topluma çekidüzen verebilecek çıktıları destekleyebilir.

"Astronotlarla uzay dönüşü yapılan röportajlarda “increased sense of universalism” açıkça seçiliyor. Uzaya çıkıyorsun, tüm dünya ayaklarının altında; bir şehrin ışığı bir piksel boyutunda görünüyor, doğal olarak kişinin evrensellik algısı artıyor. Tüm dünyaya yukarıdan bakma şansı aslında ne kadar küçüğüz algısına yol açıyor.

İnsanlar kendi balonları içerisinde yaşıyor, bir ömürlerini bu şekilde geçirebiliyor ve dünyayı bu şekilde algılıyor. Hâlbuki dünya, güneşin sekiz gezegeninden bir tanesi ve güneş, kocaman bir galaksinin içerisindeki 4 yüz milyar yıldızdan yalnızca biri. Aslında sadece bir toz tanesi üzerinde yaşayan akıllı canlılardan ibaretiz."

Ek olarak: Dr. Yıldız, bilim iletişimi yapmak isteyen insanların sosyal medyayı anlık kullanmasının önemini de vurguluyor. Uzayın her geçen gün daha da fark edilir hâle gelen gelecek potansiyeli, konu üzerinde araştırma veya bir kariyer yapmak isteyen gençlerin ilgisine sunulmalı.

Türkiye’de dünün haberi bugün artık eskimiş olabiliyor, benzer trend artık bilim haberlerinde de görülüyor. Her şey çok hızlı bir şekilde gelişiyor, belki bir günde eskimiyor ama bir hafta öncenin haberini bir ay sonra paylaşmak da artık mümkün değil.

Bugün artık 100 sene öncesine kıyasla uçağa binmek ne kadar normal bir şeyse, bir sonraki seviye insanların kolaylıkla uzaya gidebilmesi olacak. Bu da yavaş yavaş normalleşecek ve bu alanlarda çalışanlar da artacak, ara elemanlar ve teknisyenler de artacak. Şu anda uzayla ilgili ara elemana ihtiyaç yok; ama oluşacak ve uzay, çok büyük bir sektör haline gelecek. Biz ölmeden uzaydaki otelleri görebileceğimizi, hatta belki ziyarete gidebileceğimizi düşünüyorum.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Uzay

NASA

uzay

dünya

güneş

Türkiye

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto İçgörüPareto İçgörü

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🌃 Bir piksellik şehir, tasarımda yeni seyir

Uzay çalışmalarının evrensellik algısına etkisi, tasarımda sona eren lüks çağı

14 Haz 2023

YAZARLAR

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;