Uzay ile ilgili hikayeler

Yuri Gagarin (Kaynak: NASA) • Uzay tarihinde bu hafta: Sovyetler Birliği kozmonotu Yuri Gagarin, 12 Nisan 1961'de uzaya çıkan ilk insan oldu . Uzay aracı Vostok 1 ile Gagarin, saatte 27.400 km hızla Dünya'yı turlayarak görevini 108 dakikada tamamladı.

09 Nis 2024

• Lüks uzay turizmi şirketlerinden SpaceVIP , Michelin yıldızlı Danimarkalı şef Rasmus Munk ile uzayda yemek deneyimi yaşatacaklarını açıkladı. Altı kişinin altı saat boyunca atmosferin üzerinde yapacağı gastronomi yolcuğu için bilet fiyatları 495 bin dolardan başlıyor. Açıklamalar: SpaceVIP'in kurucusu Roman Chiporukha, "Bu, insan bilincini yükseltmek ve evrensel uzay okuryazarlığını teşvik etmek için düzenlenen bir dizi keşif gezisinin ilki" diyor.

18 Mar 2024

• Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, uzay araştırmalarını güçlendirmek istediklerini duyurdu. Kacır açıklamasında, "Uzay sistemlerinde ve uzay araştırmalarında ekosistemi güçlendireceğiz. 600 milyar doları aşan uzay ekonomisinden daha fazla pay alacağız. Ankara'da 'Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi' kuracağız" dedi.

25 Oca 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Geri sayım başladı: Türk astronot uzaya çıkıyor

Gözler, Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatının yolculuğuna çevrildi.

17 Oca 2024

geri-sayim-basladi-turk-astronot-uzaya-cikiyor
• Milli Uzay Programı kapsamında Türkiye'nin 10 yıllık plan ve hedefleri ortaya çıktı. Buna göre, daha önce 2024 yılında yapılmasının planlandığı açıklanan Ay'a sert iniş, uzay aracının tamamlanmasını takiben 2026 yılında gerçekleştirilecek. Detaylar: Ay Araştırma Programı'nın ilk aşaması olan AYAP-1 kapsamında Türkiye'nin ilk "Ay" ve "Derin Uzay" görevinin gerçekleştirilmesi; Ay'ın yörüngeden keşfi ve Ay yüzeyi ile ilk temas amaçlanıyor. İkinci aşama AYAP-2 ise yüz...Devamını Oku

08 Kas 2023

“Uzay araştırmaları kişinin evrensellik algısını artırabilir”

Dr. Umut Yıldız, bilim iletişiminde sosyal medya vurgusu yaptı

14 Haz 2023

uzay-arastirmalari-kisinin-evrensellik-algisini-artirabilir
• Caltech'ten araştırmacılar , Uzay Güneş Enerjisi Göstericisi (SSPD-1) isimli prototiplerin uzaydan güneş ışığını topladığını, elektriğe dönüştürdüğünü ve Caltech'in Pasadena kampüsünde çatıya yerleştirilen mikrodalga alıcılara gönderdiğini açıkladı. Uzay Güneş Enerjisi Projesi (SSPP) olarak bilinen projenin eş direktörü profesör Ali Hajimiri, "Bildiğimiz kadarıyla hiç kimse pahalı sert yapılarla bile uzayda kablosuz enerji aktarımını göstermemişti. Biz bunu esnek ve ha...Devamını Oku

07 Haz 2023

• "Uzay modası" : İnsanların Dünya dışına çıkmaya başladığı 1960'lardan bu yana NASA astronotlarının uzay giysileri nasıl değişti?

20 Mar 2023

435. Bölümün Transkripti

Podcast bölümümüzdeki haberlerin ayrıntıları

12 Eyl 2022

434-bolumun-transkripti-1