aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Gözde Kara (Cumhuriyetin Aydınlanma Öncüleri Projesi)

Cumhuriyetin Aydınlanma Öncüleri Projesi'nden Gözde Kara

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Kayseri'den Almanya'ya, Karayolları'ndan bakanlığa Hasan Tahsin Önalp

Kayseri doğumlu Hasan Tahsin Önalp'in Kayseri'den başlayıp devlet sınavıyla gittiği Almanya'daki doktora eğitimine, üniversite kadrosu açılmadığı için girdiği Karayolları Genel Müdürlüğü'nden Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na uzanan öyküsünü oğlu Sinan Önalp ile konuştuk.

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Cumhuriyetin ilk kadın arkeoloğu: Jale İnan

1933 yılında Alexander von Humboldt’un ilk bursiyerlerinden biri olarak eğitim almaya Almanya'ya giden ve savaş şartlarında doktora tezini tamamlayan Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan'ı, öğrencisi Nezih Başgelen anlatıyor.

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Çağdaşlaşma yolunda çok yönlü bir girişimci: Nejat Eczacıbaşı

Ülkemizin ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşamına pek çok kalıcı eser kazandıran, Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, aynı zamanda Türkiye'nin yetiştirdiği önde gelen aydınlardan biriydi. Nejat Eczacıbaşı’nın yaşam öyküsünü ve düşünce dünyasını, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı, büyük oğlu Bülent Eczacıbaşı anlattı.

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Göğe bakan bir çift göz: Gökbilimin öncüsü Nüzhet Gökdoğan

"Cumhuriyetin Aydınlanma Öncüleri" dizisinin ikinci yazısında Türkiye’nin ilk kadın astronomu, dekanı ve senatörü Prof. Dr. Nüzhet Toydemir Gökdoğan var. İstanbul Kültür Üniversitesi Fizik Bölümü'nden Prof. Dr. Dursun Koçer, hocası Nüzhet Gökdoğan'ı ve dünden bugüne Türkiye'de astronominin yolculuğunu anlatıyor.