aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Hüseyin Koyuncuoğlu

Ekonomi ve finans editörü

Aposto FinTechAposto FinTech

HİKAYE

IFW 2024'ün ardından

Türkiye'nin ve küresel fintech ekosisteminin kalbi geçen hafta İstanbul'da attı. IFW 2024'ün ardından 2 günlük etkinliğin öne çıkanları.

Aposto FinTechAposto FinTech

HİKAYE

İstanbul Fintech Week, yerel ve küresel ekosistemi buluşturdu

Bu yıl beşinci kez düzenlenen İstanbul Fintech Week (IFW’24), “Yakınsama: Web2 ve Web3 Dünyaları Bir Araya Geliyor” temasıyla düzenlendi. Etkinlik kapsamında 65 oturumda katılımcılar ve konuşmacılar finansal teknolojileri masaya yatırırken, sektör temsilcileri yeni bağlantılar kurma fırsatlarını değerlendirdi.

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Tatil dönüşü veri gündemi yoğun

Uzun bayram tatilinin ardından yurt içi piyasalarda, çok yoğun bir veri gündemi bekliyor. İşgücü istatistikleri, bütçe rakamları, cari işlemler hesabı sonuçları ve konut satışlarına ilişkin veriler ekranlara düşecek.

Aposto FinTechAposto FinTech

HİKAYE

Figopara 2024'e hızlı girdi: İki şirketi daha satın alıyor

Yılın başında İş Bankası’ndan TekCep ve TekPos’u satın alan Figopara’nın Kurucu Ortağı Bulut Arukel, Aposto Fintech özel röportajında, birkaç ay içerisinde iki yeni şirketi daha satın alacaklarını açıkladı.

Aposto FinTechAposto FinTech

HİKAYE

Barış Özistek: 'Teknoloji ile finansta fark yaratmak mümkün'

Aposto Fintech'in sorularını yanıtlayan Boğaziçi Ventures CEO'su Barış Özistek ile fintech ekosistemini masaya yatırdık. Boğaziçi Ventures'ın fintech girişimlerine bakış açısını ve finansal teknolojilerin bugünü ve yarını konuştuk.

Aposto FinTechAposto FinTech

HİKAYE

BaaS finansal katılımı nasıl artırıyor?

Hizmet Olarak Bankacılık (BaaS), özellikle banka hesabı olmayan bireyler için oyunun kurallarını değiştiren öncü bir model olarak karşımıza çıkıyor. Geleneksel bankaların en iyi özelliklerini, altyapısı ve düzenleme yetenekleri ve fintech şirketlerinin inovasyon odaklı yaklaşımıyla birleştirerek, finansal katılımı yeni boyutlara taşıyan bir sinerji yaratıyor. Peki BaaS bunu nasıl yapıyor?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Mart ayına sakin veda

Geçen hafta merkez bankalarının faiz kararlarının kasıp kavurduğu yoğun haftanın ardından Mart ayının son günlerinde piyasaları sakin bir hafta bekliyor.

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Fed faizi sabit bıraktı; 2024’te 3 indirim beklentisini korudu

Fed, Mart ayı toplantısında politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda %5,25-5,50 düzeyinde sabit bıraktı. Karar metninde 2024 için 3 kez ve 75 baz puanlık faiz indirimi korundu.

Aposto FinTechAposto FinTech

HİKAYE

Küresel unicorn pazarına bir bakış: İki tanesinden biri fintech

Girişimcilik ekosisteminde 'unicorn' kelimesi oldukça revaçta. Her geçen gün sayıları artan milyar dolarlık girişimlere ve ekosisteme finansman desteği yaratan şirketlere bir göz attık.

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Haftanın ajandası: Şubat enflasyonu belli oluyor

Piyasaları Mart ayının ilk tam haftasında önemli veriler bekliyor. Yurt içinde enflasyon, dış ticaret verileri ile Fitch’in Türkiye raporu; yurt dışında ise ECB faiz kararı, ABD tarım dışı istihdam ve Powell’ın sunumu ön plana çıkıyor.