aposto-logo
TR
TREN
PİYASALAR |‎ TL
İŞ DÜNYASI‎ |‎ YAPAY ZEKA
TEKNOLOJİ |‎ KRİPTO
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA |‎ DÜNYA
SPOR |‎ NBA

📬 İmran Han tutuklandı

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han tutuklandı. Kripto borsası Bittrex iflas başvurusunda bulundu. Bloomberg, Piyasa TL'de zayıflama beklediğini açıkladı.
9 Mayıs - TCL
TCL ile birlikte

Çocuklar için gerçek zamanlı güvenlik: TCL MOVETIME MT42 TCL MOVETIME MT42 Güvenliği ön plana çıkaran TCL MOVETIME MT42 , çocuklar için güvenlik özelliklerinin dikkate alınarak geliştirildiği bir akıllı saat olmasıyla dikkat çekiyor. SOS Acil Durum Butonu çocukların ebeveynlerine kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor. Bu buton, çocukların acil durumlarda herhangi bir gecikme yaşanmadan, önceden belirlenmiş kişilerle hemen iletişim kurmasını mümkün kılıyor. Neler var? Güç düğmesine basılı tutarak aktive edilebilen SOS Acil Durum Butonu sayesinde önceden belirlenmiş kişilere hiçbir gecikme yaşanmaksızın ulaşılabiliyor. Anne ve babaların kolaylıkla telefonlarına indirebildikleri TCL Connect uygulaması, TCL MOVETIME MT42 ’nin kaydettiği konum geçmişini ve çocukların anlık konumunu görüntüleyerek g erçek zamanlı konum takibi sağlıyor. Uygulamadan izlenebilen güvenli bölgeler oluşturabilen ebeveynler, çocukları güvenli bölgenin dışına çıktığında bildirimle haberdar ediliyor. Nano SIM kartıyla kullanılabilen TCL MOVETIME MT42, 4.5G sesli/görüntülü aramaları ve metin mesajlarını desteklemesi sayesinde ebeveynlerle çocukların iletişimi her koşulda mümkün. 1,54” ekrana sahip, çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanan Kids UI içeriğiyle çocuklar ekranlarını diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor ve saat kadranlarını değiştirebiliyor. Çocuklarınızla her an iletişimde kalmanızı sağlayacak TCL MOVETIME MT42 ’yi ve diğer TCL ürünlerini incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

PTI

PTI

9 Mayıs Salı akşamından herkese merhaba. Bugün bültende; eski Pakistan Başbakanı İmran Han'ın tutuklanması, yapay zekanın yatırımcıdan daha iyi piyasa takibi yapıp yapamayacağı, kripto borsası Bittrex'in iflası, liranın istikrarsızlığı ve NBA play-off'ları yer alıyor.

İyi okumalar...

PİYASALAR |‎ TL

Bloomberg: Piyasa TL'de zayıflama bekliyor

Bloomberg, Türk Lirasının bir haftalık örtük oynaklığının %8,4’ten %74 seviyesine yükseldiğini haberleştirdi.

Bloomberg: Piyasa TL'de zayıflama bekliyor

Bloomberg, Türk Lirasının bir haftalık örtük oynaklığının %8,4’ten %74 seviyesine yükseldiğini haberleştirdi. Bu durum, piyasa katılımcılarının para birimi üzerine sürdürülen kontrollerin daha fazla sürdürülemeyeceğini düşündüğünü ve sandıktan çıkan sonuç farketmeksizin TL’de zayıflama beklediğini gösteriyor. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, opsiyon piyasasında Türk Lirasının yılın üçüncü çeyreğine kadar %25-26 arasında değer kaybetmesi fiyatlanıyor.

Bilgi notu: Örtük oynaklık, belirli bir kıymet üzerinde belirli bir vadede beklenen istikrarsızlığı ifade eder.

Yorumlar: Konuya ilişkin yorum yapan Commerzbank AG stratejisti Ulrich Leuchtman, “Türk lirasında önemli bir düşüş görebiliriz. Resmî döviz kurlarının yapay desteği giderek daha sarsıcı hale gelecek ve muhtemelen daha uzun süre sürdürülmesi imkansız olacak” ifadelerini kullandı.

 • Commerzbank ayrıca liradaki düşüşlerin diğer gelişmekte olan ülkelere bulaşmayacağı ve zincirleme bir krize neden olmayacağı görüşünde. Ulrich Leuchtman bu durumla ilgili, "Türk para politikasının hataları o kadar net bir şekilde 'ev yapımı' ve diğer ülkelerde tekrarlanmıyor ki, bu çok özel para politikasının başarısızlığının merkez bankaları çok farklı davranan diğer para birimleri için nasıl bulaşıcı olacağını hayal etmekte zorlanıyorum" dedi.
Hikâyeyi paylaşmak için:
İŞ DÜNYASI‎ |‎ YAPAY ZEKA

Yapay zeka, yatırımcıdan iyi yatırım yapabilir mi?

Yapay zeka teknolojisi vs. manuel piyasa takibi; uzun vadede kim kazanır?

Yapay zeka, yatırımcıdan iyi yatırım yapabilir mi?

Yapay zeka finans sektörüne de yetişti.

 • Araştırmacılar, Fed'in mesajlarını deşifre etmek ve hisse senetlerinin nereye gittiğine dair ipuçları için ChatGPT kullanarak manşetleri tarıyor.
 • JPMorgan, Fed açıklamalarından alım satım sinyalleri üreten bir yapay zeka botunu piyasaya sürdü. 

Detaylar: Bloomberg'den Nir Kaissar'ın haberine göre, yapay zeka yakında Wall Street'in işini yapabilecek olsa da, yatırımcılardan iyisini yapması pek olası görülmüyor.

 • Finansal haber akışları şirketlerin uzun vadeli beklentilerinin veya hisse senedi ve tahvillerin kısa vadeli gidişatının göstergesi değilken, tahmin değeri çok düşük olan manuel süreçleri otomatikleştirmek akıl kârı değil.

Ancak: Şunu da atlamamak gerek ki, yapay zeka yaratıcılarından daha akıllı olduğunu kanıtlayarak insanları uzun süredir rahatsız eden bulmacaları çözebilir. 

 • Enflasyonun, faiz oranlarının ve diğer ekonomik önlemlerin nasıl şekilleneceğini ve bu önlemlerin varlık fiyatlarıyla nasıl kesiştiğini çözebilir. 
 • Hatta ekonominin ve varlık fiyatlarının önceden fark edilmemiş itici güçlerini keşfedebilir veya yatırımcıların henüz fark etmediği ve kullanmadığı anomalileri  bulabilir.

Bilgi notu: Renaissance Technologies'in Medallion fonu otuz yılı aşkın bir süredir süper bilgisayar gücü kullanıyor ve söylendiğine göre bu sistemle yılda %40 getiri elde ediyor. 

Fakat sistemin sürekliliği için yatırımları içeriden kişilerle, fonu da 10 milyar dolarla sınırlıyor ve fon büyüklüğünü korumak için yılda iki kez kâr iade ediyor.

 • Süper bilgisayar; büyük bilimsel çalışmalarda, nükleer enerji araştırmalarında, hareketli animasyonlarda, akışkanların karakteristiklerini hesaplamada ve meteoroloji gibi alanlarda gereken hesaplamalar için kullanılıyor.

Geniş açı: Sektör oyuncularından yapay zekayı erken adapte edenler ilk varan olmanın avantajlarından faydalanabilir; ancak kullanım arttıkça piyasayı yenen getiriler elde etme fırsatı azalacaktır. 

 • Andrew Berkin ve Larry Swedroe'un The Incredible Shrinking Alpha adlı kitaplarında belirttikleri gibi; yöneticiler kollektif olarak daha yetenekli hale geldikçe, yüksek getiri elde etme yeteneklerinin azaldığı görülüyor.
 • Hatta, Larry Swedroe'ye göre, yapay zekanın piyasayı yenme girişimleri arttıkça piyasayı yenmek daha da zorlaşabilir.

Öte yandan: Endeks yatırımını eleştirenler sürekli olarak piyasaların fiyatları belirlemek için aktif yöneticilere ihtiyaç duyduğundan yakınıyor. Eğer yapay zeka aktif yöneticilerin yerini alırsa endeksleyicilerin piyasa takibi kolaylaşabilir.

 • Endeks yatırımı; belirli bir piyasa endeksine benzer getiri elde etmek için kullanılan bir stratejiyi ifade ediyor, pasif bir yatırım yöntemi.

Sonuç olarak: Yapay zekanın yatırımcılara fayda sağlamaktan ziyade zarar vermesi daha muhtemel. 

 • Son zamanlarda her yeni teknoloji, kaçırılmaması gereken bir yatırım fırsatı olarak lanse ediliyor. Kaçınılmaz olarak da, erken davranan birkaç  yatırımcı büyük getiri elde ederken, diğer herkes fiyatlar çökmeden hemen önce zirveye yakın bir yere yığılıyor.

Perspektif: Eski Google çalışanı ve yapay zekanın babası olarak bilinen Geoffrey Hinton, yapay zekânın oluşturduğu tehditlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hinton, yaptığı açıklamada, iklim değişikliğini değersizleştirmek istemediğini fakat yapay zekanın insanlık için iklim değişikliğinden daha acil bir tehdit oluşturabileceğini söyledi. 

 • İklim değişikliği söz konusu olduğunda yapılması gerekenleri önermenin çok kolay olduğunu vurgulayan Hinton, “Yapay zeka için ne yapmamız gerektiği ise hiç net değil" dedi.
Hikâyeyi paylaşmak için:
TEKNOLOJİ |‎ KRİPTO

Kripto borsası Bittrex, iflas başvurusunda bulundu

SEC, bundan 3 hafta önce kayıtsız bir menkul kıymetler borsası işletmek suçlamasıyla Bittrex'e dava açmıştı

Kripto borsası Bittrex, iflas başvurusunda bulundu

Seattle merkezli kripto borsası Bittrex, iflas koruma başvurusunda bulundu. 30 Nisan'da ABD'deki faaliyetlerini durduran Bittrex'in iflas başvurusunun, merkez Lihtenştayn'da bulunan, borsanın ABD dışı operasyonlarından sorumlu Bittrex Global'ı etkilemeyeceği aktarıldı.

Geniş açı: Wilmington, Delaware mahkemesinde açılan iflas dilekçesine göre, Bittrex'in varlıkları ve yükümlülükleri 500 milyon ila 1 milyar dolar arasında bulunuyor. Bununla birlikte, 30 Nisan'dan önce varlıklarını çekmeyen ABD'li müşterilerin varlıklarını elinde bulunduran Bittrex, bu varlıkların "güvenli ve emniyetli" olduğunu belirterek iflas mahkemesinden müşteri hesaplarının sınırlı bir şekilde yeniden açılmasını talep edeceğini ifade ediyor.

 • Dilekçeye göre, Bittrex'in en büyük teminatsız alacaklısının, 24 milyonu doları aşkın borç içe Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi olduğu aktarılıyor. Buna ek olarak, Bittrex'in kalan en büyük müşteri hesabında 14,6 milyon dolar değerinde varlık bulunduğu belirtiliyor.

Bir adım geriden: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıtsız bir menkul kıymetler borsası işlettiği iddiasıyla 17 Nisan'da Bittrex'a dava açmıştı. Buna göre, SEC, eski CEO William Shihara'yı, token'larını şirketin platformunda kullanıma sunmak isteyen kripto varlık ihraççılarını, düzenleyicilerin bu token tekliflerini menkul kıymet olarak soruşturmasına yol açabilecek kamu beyanlarını silmeye teşvik etmekle suçlamıştı.

 • Kripto varlıklarının menkul kıymet veya yatırım sözleşmesi olmadığını belirterek SEC'in iddialarını reddeden Bittrex, söz konusu davaya ek olarak, daha önce bazı ülkelere yönelik yaptırımları ve kara para aklamayla mücadele yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD Hazine Bakanlığı'na 29 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

Öte yandan: Varlık fiyatlarındaki düşüş, yenilenen düzenleyici incelemeler ve cezai suçlamalarla birlikte 2022 yılı, kripto sektöründen pek çok şirketin iflasını gördü. Bir dönemin lider kripto borsalarından biri olan FTX başta olmak üzere Three Arrows Capital, BlockFi, Voyager Digital, Celcius ve Core Scientific gibi kripto sektörünün dev isimleri geçtiğimiz yıl iflas başvurusunda bulundu. 

Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Çocuklar için gerçek zamanlı güvenlik: TCL MOVETIME MT42

TCL MOVETIME MT42

TCL MOVETIME MT42

Güvenliği ön plana çıkaran TCL MOVETIME MT42, çocuklar için güvenlik özelliklerinin dikkate alınarak geliştirildiği bir akıllı saat olmasıyla dikkat çekiyor.

SOS Acil Durum Butonu çocukların ebeveynlerine kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor. Bu buton, çocukların acil durumlarda herhangi bir gecikme yaşanmadan, önceden belirlenmiş kişilerle hemen iletişim kurmasını mümkün kılıyor.

Neler var?

 • Güç düğmesine basılı tutarak aktive edilebilen SOS Acil Durum Butonu sayesinde önceden belirlenmiş kişilere hiçbir gecikme yaşanmaksızın ulaşılabiliyor.
 • Anne ve babaların kolaylıkla telefonlarına indirebildikleri TCL Connect uygulaması, TCL MOVETIME MT42’nin kaydettiği konum geçmişini ve çocukların anlık konumunu görüntüleyerek gerçek zamanlı konum takibi sağlıyor.
 • Uygulamadan izlenebilen güvenli bölgeler oluşturabilen ebeveynler, çocukları güvenli bölgenin dışına çıktığında bildirimle haberdar ediliyor.
 • Nano SIM kartıyla kullanılabilen TCL MOVETIME MT42, 4.5G sesli/görüntülü aramaları ve metin mesajlarını desteklemesi sayesinde ebeveynlerle çocukların iletişimi her koşulda mümkün.
 • 1,54” ekrana sahip, çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanan Kids UI içeriğiyle çocuklar ekranlarını diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor ve saat kadranlarını değiştirebiliyor.

Çocuklarınızla her an iletişimde kalmanızı sağlayacak TCL MOVETIME MT42’yi ve diğer TCL ürünlerini incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

POLİTİKA |‎ DÜNYA

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han tutuklandı

Parti yetkilileri, Han'ın yolsuzluk davasıyla ilgili suçlamalar nedeniyle tutuklandığını açıkladı.

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han tutuklandı

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, başkent İslamabad'daki Yüksek Mahkeme önünde paramiliter yetkililer tarafından tutuklandı. Tutuklanma ardından ülke genelinde protestolar başladı.

 • Han'ın Tahreek-e-Insaf partisinden yetkililer, 72 yaşındaki eski başbakanın yolsuzluk davasıyla ilgili suçlamalar nedeniyle tutuklandığını açıkladı. 

Protestolar: Parti yetkilileri tutuklanma ardından protesto çağrısında bulundu, bunun üzerine Han'ın destekçileri İslamabad, Ravalpindi, Lahor, Karaçi, Peşaver ve daha birçok şehirde Han destekçileri sokaklara indi.

Detaylar: Parti yetkilileri, Han'ın ülkenin yolsuzlukla mücadele kurumu olan Ulusal Mali Sorumluluk Bürosu yetkilileri tarafından mahkeme binasında tutuklandığını, daha sonra da zırhlı personel taşıyıcılarındaki kuvvetler tarafından gözaltına alındığını açıkladı. 

Ne olmuştu? Han, Nisan 2022'de ülkede yapılan güven oylaması sonucunda görevden alınmıştı. Görevden alınmasının siyasi amaçlı, yasadışı ve bir Batı komplosu olduğunu iddia eden Han, Başbakan Şahbaz Şerif hükümetine karşı kampanya yürütmüş ve erken seçim talep etmişti.

 • Han, koalisyon hükümeti erken seçim ilan etmediği gerekçesiyle 28 Ekim 2022'de Lahor'dan İslamabad'a yürüyüş başlatmıştı. Vezirabad'da 3 Kasım 2022'de konvoyuna ateş açılması sonucunda Han, iki bacağından yaralanmıştı. Saldırıda bir kişi ölmüş, 13 kişi yaralanmıştı.

Ne olacak? Pakistan basını, Han'ın Çarşamba günü yolsuzlukla mücadele mahkemesine çıkarılacağını söyledi.

Hikâyeyi paylaşmak için:
SPOR |‎ NBA

X faktör: Lonnie Walker Lakers'a galibiyeti getirdi

NBA Play-off'lar yarı final serisine 2 karşılaşma ile devam edildi.

X faktör: Lonnie Walker Lakers'a galibiyeti getirdi

NBA Play-off'ları Batı Konferansı yarı finalinde Los Angeles Lakers sahasında Golden State Warriors'ı ağırladı. Doğu Konferansı yarı final serisinin dördüncü maçında ise Miami Heat, New York Knicks ile karşı karşıya geldi.

Los Angeles Lakers 104-101 Golden State Warriors

Lakers

NBA Batı konferansı yarı final serisinin dördüncü maçında Los Angeles Lakers, rakibi Golden State Warriors’ı 104-101 mağlup etti. Bu sonuçla beraber Lakers seride durumu 3-1’e getirdi.

Beşinci maç 11 Mayıs Perşembe günü saat 05.00’te oynanacak. 

Bilgi notu: Lonnie Walker IV, tam 26 yıl önce bugün Kobe Bryant'tan bu yana bir play-off maçının dördüncü çeyreğinde 15+ sayı atan ilk Lakers yedek oyuncusu oldu.

LeBron James: "Bu akşam Lonnie Walker olmadan o maçı kazanamayız. Orası kesin."

 • Lakers skor dağılımı: Lonnie Walker 15 sayı; LeBron James 27 sayı, 9 ribaunt, 6 asist; Anthony Davis 23 sayı, 15 ribaunt; Austin Reaves 21 sayı, Dennis Schröder 10 sayıyla mücadele etti.
 • Warriors skor dağılımı: Stephen Curry 31 sayı, 14 asist, 10 ribaunt; Andrew Wiggins 17 sayı; Gary Payton II 15 sayı; Klay Thompson 10 sayı, Draymond Green 8 sayı, 10 ribaunt, 7 asist  kaydetti.

Öte yandan: Stephen Curry 31 sayı, 14 asist, 10 ribauntla triple-double yaptı.

Tepkiler: LeBron James maç sonrası takım arkadaşı Anthony Davis ile ilgili konuştu. "Anthony Davis, NBA'deki en iyi savunmacı. Bence ligdeki herkes bunu biliyor. Çemberi ne pahasına olursa olsun koruyabilen ve Curry gibi isimlerin karşısında kalabilen pek oyuncu yok."

Dahası: LeBron James, Kareem Abdul-Jabbar'ı geçerek play-off'ta en çok ikilik isabeti bulan oyuncu oldu. Üstelik bu rekoru Kareem ile özdeşleşen "sky hook" atışıyla kırdı.

Miami Heat  109-101 New York Knicks

Miami Heat

NBA Doğu konferansı yarı final serisinin dördüncü maçında Miami Heat, New York Knicks'i 109-101 yendi. Bu sonuçla beraber Miami Heat seride 3-1 öne geçti.

Beşinci maç 11 Mayıs Perşembe günü 02.30’da oynanacak.

 • Miami Heat skor dağılımı: Jimmy Butler 27 sayı, 10 asist; Bam Adebayo 23 sayı, 13 ribaunt; Max Strus 16 sayı; Kyle Lowry 15 sayı, 4 asist, Caleb Martin 10 sayı, 5 ribauntla maça katkı verdi.
 • New York Knicks skor dağılımı: Jalen Brunson’ın 32 sayı, 11 asist; RJ Barrett 24 sayı; Julius Randle 20 sayı, 9 ribaunt; Quentin Grimes 9 sayı, Mitchell Robinson 6 sayı kaydetti.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Türk Lirası

Commerzbank

Türk lirası

yapay zeka

Yapay zeka

JPMorgan

Bloomberg

Nir Kaissar

+42 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;