aposto-logo
TR
TREN
YURT İÇİ PİYASALAR
YURT DIŞI PİYASALAR
Bugünkü Destekçimiz
HAFTALIK GÜNDEM

💵 Kademeli sadeleşme

Bugün gündemin ana maddelerini TCMB tarafından atılan kademeli sadeleşme kararları ve Bakan Mehmet Şimşek tarafından gelen açıklamalar oluşturdu. Yurt dışında ise henüz açıklanan PMI verileri ön plandaydı.
10 Nisan - Yatırım Finansman - Exante
Yatırım Finansman ile birlikte

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

AA

26 Haziran Pazartesi sabahından herkese günaydın!

Bugün gündemin ana maddelerini TCMB tarafından atılan kademeli sadeleşme adımları ve Bakan Mehmet Şimşek tarafından gelen açıklamalar oluşturdu. Yurt dışında ise henüz açıklanan PMI verileri ön plandaydı.

Günlük ruh gıdası dozunuz: Iconic Soundtracks

Keyifli okumalar!

YURT İÇİ PİYASALAR

Merkez Bankası (TCMB), sadeleştirme politikası kapsamında ilk adım olarak menkul kıymet tesis oranının %10'dan %5'e düşürülmesine karar verdi.

 • Detaylar: Resmî Gazete’de yayımlanan karar kapsamında, menkul kıymet tesis oranı, gerçek ve tüzel kişi için hesaplanan paylardan düşük olanı %57'nin altında kalan bankalar için 7 puan artırımlı, %70 ve üzerinde olan bankalar için 2 puan indirimli uygulanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel kara para ve terörün fi̇nansmanıyla mücadele örgütü Mali Eylem Görev Gücü (FATF) genel kurul toplantısında Türkiye'ye yönelik alınan karara ilişkin değerlendirmede bulundu. Şimşek, “FATF tarafından ülkemize yönelik belirlenen 7 eksiklik, son toplantıda 2'ye indirildi. En kısa sürede bu eksiklikleri de tamamlayarak Türkiye'nin gri listeden çıkarılması sağlanacaktır” dedi.

 • Bir adım geriden: FATF, Türkiye'ye yönelik 2019 yılında yayımlanan karşılıklı değerlendirme raporu ve sonrasında hazırlanan izleme dönemi sonrası raporla birlikte, Türkiye’yi Ekim 2021'de “gri liste” olarak da bilinen “artırılmış izlemeye tabi ülkeler” listesine almıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimi ile bir araya geldi. Toplantının ardından açıklama yapan Erkan, "Şundan eminim ki hükümetimizin belirlediği ekonomik hedefler doğrultusunda enflasyonla mücadele etmek için tüm ekonomik birimlerimiz kollarını sıvamıştır. Bunu istikrarlı ve kararlı bir şekilde, hedefe yönelik bir şekilde yapacağımızdan eminim. Bunun için de fiyat istikrarı, finansal istikrar için çok önemli. Hem fiyat istikrarını hem finansal istikrarı sağlayarak enflasyonla mücadele edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Dış ticaret açığı, Mayıs’ta geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %17,6 yükselerek 12 milyar 527 milyon USD'ye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre,  Mayıs ayında ihracat %14,4 yükselerek 21 milyar 659 milyon USD'ye, ithalat ise %15,5 artışla 34 milyar 186 milyon USD'ye çıktı. Böylece ihracatın ithalatı karşılama oranı, Mayıs 2022'de %64 iken geçtiğimiz ay %63,4'e geriledi.

 • Öte yandan: Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "İhracatımız 23 Haziran'da günlük tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiği aşılmış oldu" dedi.

Ekonomik güven endeksi Mayıs’ta 103,7 iken, Haziran ayında %2,5 oranında azalarak 101,1 değerini aldı.

 • Detaylar: TÜİK verilerine göre, Haziran’da aylık bazda tüketici güven endeksi %6,5 oranında azalarak 85,1 değerini, reel kesim güven endeksi %0,6 oranında artarak 105,7 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %0,6 oranında artarak 118,1 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,9 oranında artarak 117,7 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %3,5 oranında azalarak 88,9 değerini aldı.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği'nin (TÇÜD) açıkladığı verilere göre, Türkiye'nin ham çelik üretimi Mayıs'ta geçen yılın aynı ayına göre %10,3 azalarak 2,9 milyon ton oldu. Üretim, Ocak-Mayıs döneminde ise %19,1 gerileyerek 13 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

 • Dahası: Çelik ürünleri ihracatı Mayıs ayında miktar yönünden %36,1 azalışla 778 bin 700 ton olurken; değer yönünden %47,4 düşerek 684,1 milyon dolar olarak kaydedildi. Ocak-Mayıs döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre miktar itibarıyla %47,7; değer itibarıyla ise %52,6 düşüş yaşandı.

Resmî Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık %15,75'e, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık %16,75'e çıkarıldı.

 • Bir adım geriden: Reeskont işlemlerinde uygulanan iskonto oranı %9,75; avans işlemlerinde uygulanan oran ise %10,75 seviyesindeydi.
 • Bilgi notu: Reeskont; iskonto edilmiş kıymetlerin, bir bedel karşılığında yeniden el değiştirmesini (reiskonto) ifade ediyor. TCMB, bankaların geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için ticari senet ve vesikaları reeskonta kabul edebiliyor.

Asgari ücretin 1 Temmuz itibariyle net 11 bin 402 TL olarak uygulanacağına yönelik karar Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 • Öte yandan: Açıklandığı gün 482 dolara karşılık gelen asgari ücretin TCMB'nin faiz artışı karşısında 440 dolara gerilemesi neticesinde asgari ücretlinin 3 gündeki kaybı 42 dolar oldu.

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) üye hizmet platformu (ATONET) Dünya Odalar Sistemi Federasyonu’nun (WFC) yarışmasında Dünyanın En İyi Oda sistemi seçildi. ATO Başkanı Gürsel Baran, “100. Yılımızı şampiyonlukla taçlandırmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi. 

 • Öte yandan: Gaziantep Ticaret Odası ise aynı yarışmada “En İyi Cinsiyet Eşitliği Projesi” kategorisinde ödül aldı.
YURT DIŞI PİYASALAR

Avro Bölgesi'nde öncü bileşik PMI verisi, 52,8 olan bir önceki aydan Haziran'da 50,3 seviyesine geriledi. Fransa'da 47,3 ve Almanya'da 50,8 olarak açıklanan bileşik PMI (satınalma yöneticileri endeksi) ise piyasa beklentilerinin çok altında kalarak, Avrupa ekonomisine yönelik endişeleri ön plana çıkardı.

ABD'de 2,1 puan azalarak 46,3'e gerileyen imalat sanayi PMI Haziran’da 6 ayın en düşük seviyesini kaydetti. Hizmet sektörü PMI 54,1'e gerilerken bileşik PMI ise aylık bazda 1,3 puan azalışla 53'e düştü.

 • Bilgi notu: PMI'ın 50 ve üzerinde değerler alması sektörde genişlemeye, 50'nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

Nvidia CEO'su Jensen Huang, dünyanın en değerli çip üreticisi Nvidia'nın Avrupa'ya yatırım yapma olasılığının “son derece yüksek” olduğunu ifade etti. Huang, içerik denetimi ve yapay zeka üzerine Cuma günü bir araya geldiği Avrupa Komisyonu Üyesi Thierry Breton'un kendisine “Nvidia'nın Avrupa'ya çok daha fazla yatırım yapması gerektiğini ve Avrupa'nın Nvidia'nın geleceğini inşa etmek için harika bir yer olacağını” önerdiğini söyledi.

 • Bir adım geriden: Nvidia'nın değeri, grafik işlemcilerinin üretken yapay zekayı güçlendirmek için ihtiyaç duyulan veri merkezleri için en popüler hale gelmesiyle 1 trilyon dolara ulaşmıştı. Şirketin veri merkezi birimindeki satışları ise 2022'de %41 artışla 15 milyar dolar oldu.

Goldman Sachs’ın küresel düzeyde 125 yönetici direktörü işten çıkaracağı iddia edildi. Bloomberg’in konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Goldman Sachs satın alma ve birleşme anlaşmalardaki düşüş nedeniyle personel sayısını azaltırken dünya genelinde genel müdürleri işten çıkarmaya başladı.

• Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Aramco, TotalEnergies ile yaptığı ortak açıklamada ülkede yeni bir petrokimya kompleksinin inşasına başlamak üzere 11 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladıklarını duyurdu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 1,4 trilyon dolarlık özel kredi sektörünün 2021 yılında onaylanan on milyarlarca dolarlık kredinin artan faiz maliyetleri ve yavaşlayan ekonomi nedeniyle ciddi bir zorlukla karşı karşıya olduğu yönünde uyarıda bulundu. 

 • Uzman görüşü: Fed'in sıkılaşma politikası öncesinde bankaların finanse edemediği kârsız şirketlere kullandırılan krediler hakkında konuşan Moody's analistlerinden Christina Padgett, "Makro ve piyasa koşullarındaki bu değişim, banka dışı özel kredi verenlerin durgunluk ve borçlu temerrütlerindeki artışla başa çıkma becerilerinin sektör çapında ilk testine işaret edecek" dedi.

Çin Başbakanı Li Çiang, ilk yurt dışı ziyaretlerini Almanya ve Fransa'ya gerçekleştirdi. Çin'e yönelik ekonomik ve güvenlik kaygılarından kaynaklanan yaptırımların arttığı bir dönemde gerçekleşen ziyaretlerde Li, "Umarız Almanya, açık pazar anlayışını sürdürerek ülkede yatırım yapan Çinli şirketlere adil, şeffaf ve ayrımcı olamayan bir iş ortamı sağlar" ifadelerini kullandı.

 • Detaylar: Berlin'de Alman mevkidaşı ile Çin-Almanya hükümetler arası danışma konferansı toplantısını gerçekleştiren Li, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve mevkidaşı Olaf Scholz ile görüşürken; Paris'te Fransız hükümetinin ev sahipliğindeki Yeni Küresel Finansman Paktı Zirvesi'ne katılarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve mevkidaşı Elisabeth Borne ile temaslar gerçekleştirdi. Li, her iki ülkede de iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

• Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon'un CEO'su Andy Jassy, Hindistan Devlet Başkanı Narenda Modi ile ABD'de bir araya geldi. Toplantının ardından yapılan açıklamada Amazon'un Hindistan'daki yatırımlarını 6,5 milyar USD daha artırarak 2030 yılına kadar 26 milyar USD'ye çıkarmayı planladığı ifade edildi.

Bugünkü Destekçimiz

Yatırım Finansman'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

HAFTALIK GÜNDEM

Yatırım Finansman ile Haftaya Başlarken

Yeni Haftanın Gündemi: 23 – 30 Haziran

Erol Gürcan, Başekonomist

Yurt içi piyasalar

Yurt içi piyasalar, Kurban Bayramı tatili nedeniyle, Salı günü yarım gün açık olacak ve Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri kapalı olacak. Dolayısıyla, hafta boyunca yurt içinde oldukça kısıtlı bir veri akışı söz konusu olacak. 

Salı günü açıklanacak olan 1Ç23 dönemi Türkiye Dış Borç İstatistikleri haftalık yurt içi ekonomi takviminde yer alan en önemli veri konumunda. 2022’de Türkiye’nin Brüt Dış Borç Stoku 459,0 milyar dolar (2021: 439,2 milyar dolar), GSYH’ye oranı %50,7 seviyesindeydi (2021: %54,4). Brüt dış borç stokundan parasal sektörün borç ve varlıklarının arındırılmasıyla hesaplanan net dış borç stoku da 235,3 milyar dolar (2021: 222,5 milyar dolar), net dış borç stoku / GSYH oranı %26,0 seviyesindeydi (2021: %27,6).

Yurt dışı piyasalar

Yurt içi piyasaların kapalı olacağı süreçte küresel takvim oldukça yoğun olacak. 26-28 Haziran tarihlerin Avrupa Merkez Bankası (ECB), Oynak Enflasyon Ortamında Makroekonomik Dengelenme temalı bir forum gerçekleştirecek. Bu forum kapsamında, 28 Haziran Çarşamba günü Fed Başkanı Powell, ECB Başkanı Lagarde, BoE Başkanı Bailey ve BoJ Başkanı Ueda’nın panelden gelecek mesajlar piyasaların yakın takibinde olacaktır. Çarşamba günü Fed’in yayınlayacağı Bankacılık Sektörü Stres Testi Sonuçları; Perşembe günü ABD Büyüme ve Almanya TÜFE; Cuma günü ABD Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları, İngiltere Büyüme ve Euro Bölgesi TÜFE haftalık küresel takvimde öne çıkan başlıklar olarak sıralanabilir. 

Şubat ayında küresel bankacılık sektöründe yaşanan türbülans ve Fed’in faiz artışlarına ara vermesine karşın yılın geri kalanında toplamda 50bp daha faiz artışına gidebileceğin yönünde mesaj vermesi açıklanacak stres testi sonuçlarının önemini artırmakta. ABD’de de 1Ç23 dönemi büyüme oranının çeyreklik bazda +%1,4 olarak açıklanması beklenmekte.

Almanya’da Mayıs’ta aylık bazda %0,2 oranında gerileyen AB uyumlu TÜFE’nin Haziran’da aylık %0,3 artması, yıllık bazda ise %6,3’ten %6,7’ye yükseleceği tahmin edilmekte. Fed’in yakından takip ettiği enflasyon göstergelerinden olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksini (core PCE) Mayıs’ta geçen ay olduğu gibi aylık bazda %0,4 ve yıllık bazda %4,7 olarak açıklanması öngörülmekte. İngiltere’de 1Ç23 dönemi büyümenin çeyreklik bazda +%0,1 ve yıllık bazda +%0,2 olarak açıklanması beklenmekte. Nisan’da aylık bazda değişim göstermeyen Euro Bölgesi TÜFE’nin Mayıs’ta aylık bazda %0,3 artışla yıllık bazda %5,3’ten %5,5’e yükselmesi tahmin edilmekte.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Merkez Bankası

Mehmet Şimşek

Türkiye

enflasyon

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Hafize Gaye Erkan

Türkiye Bankalar Birliği

dolar

+45 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;