Hafize Gaye Erkan ile ilgili hikayeler

• Merkez Bankası eski başkanı Hafize Gaye Erkan ile ilgili yeni bir iddiaya göre Erkan'ın İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı’na (OECD) Türkiye daimi temsilcisi olarak atanacağı öne sürüldü.

13 May 2024

Another (!) Earthquake at the Central Bank

We experienced a very interesting example of the collapse of Turkey's institutions with the recent change of the CBRT governor. Who knows which people in which institutions experience similar absurdities every day? However, since the CBRT is a very visible institution, we were able to follow these problems. Institutions in Turkey continue to collapse not only in terms of rules or in the political science sense but also physically.

Enes Özkan

·

16 Şub 2024

another-earthquake-at-the-central-bank
Merkez Bankasında Yine (!) Deprem

Türkiye’nin kurumlarının çöküşünün çok enteresan bir örneğini son TCMB başkanı değişimiyle yaşadık. Kimimizi utandıran kimimizi güldüren bu anlamsızlıkları her gün kim bilir hangi kurumlardaki hangi insanlar yaşıyor. Fakat TCMB çok göz önünde bir kurum olduğu için bu yaşananları takip edebildik. Türkiye’de kurumlar sadece bir kural dizini olarak ya da politika bilimindeki anlamıyla değil fiziken de çökmeye devam ediyor.

Enes Özkan

·

12 Şub 2024

merkez-bankasinda-yine-deprem
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Karahan’ın enflasyon sunumu: Şahin mesajlar ve ekip imajı

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Fatih Karahan, 2024 yılının ilk enflasyon raporu sunumunda kameralar karşısına geçti. Enflasyon beklentileri korunurken Başkan Karahan’ın şahin mesajlar veren açıklamaları piyasalar tarafından pozitif bulundu. Sunumunu yardımcılarıyla birlikte yapması ise “ekip imajı vurgusu” olarak değerlendirildi.

Hüseyin Koyuncuoğlu

·

09 Şub 2024

karahanin-enflasyon-sunumu-sahin-mesajlar-ve-ekip-imaji
• Bloomberg ’den Beril Akman ve Kerim Karakaya, Hafize Gaye Erkan’ın TCMB Başkanlığı'ndan ayrılması ve yerine yardımcısı Fatih Karahan’ın geçmesiyle sonuçlanan süreci yazdı . Haberde, Erkan'ın sonunu hazırlayan faktörün “Bakan Şimşek'in güvenini kaybetmek” olduğu belirtildi.

08 Şub 2024

• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan, son dönemde kendisine yönelik düzenlenen “itibar suikastı” kampanyasından kendisinin ve ailesinin daha fazla etkilenmemesi için görevinden affını istediğini duyurdu. 8 Haziran 2023’te göreve gelen Erkan, istifasıyla birlikte bugüne kadar en kısa süre görevde kalan dördüncü Merkez Bankası Başkanı olmuş oldu. 🗣️ Şimşek'ten açıklama: Erkan’ın istifa kararının ardından açıklama yapan Hazine v...Devamını Oku

05 Şub 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Haftanın gündemi: Enflasyon ve TCMB’de görev değişikliği

Piyasalar, Merkez Bankası’nda Hafize Gaye Erkan’ın görevi bırakması ve yerine yardımcısı Fatih Karahan’ın atanmasının yankıları ile haftaya başlıyor. Haftanın ilk gününde 2024’ün ilk enflasyon verisi de alınacak

Hüseyin Koyuncuoğlu

·

05 Şub 2024

haftanin-gundemi-enflasyon-ve-tcmbde-gorev-degisikligi
• TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla görevinden affını istemesinin ardından, göreve TCMB Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı. İlk açıklama: Karahan, enflasyon hedefleriyle uyumlu seviyelere gerileyene kadar gereken parasal sıkılığı korumakta kararlı olduklarını vurgulayarak, "Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.

05 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

TCMB Başkanı Erkan istifa etti

Hafize Gaye Erkan, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum" dedi. Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'nı yürüten Fatih Karahan yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.

02 Şub 2024

tcmb-baskani-erkan-istifa-etti
• BIST 100 endeksi günü 89,3 milyar TL hacim ve %1,77 kazançla 8.090 puandan tamamladı. Güne yatay-negatif bir açılışla başlayan endeks, öğleden sonra gelen olumlu haberlerin etkisiyle yönünü yukarı çevirdi ve pozitif bir kapanış yaparak bir önceki günün kayıplarını fazlasıyla telafi etti. Endekste haftalık kazanç %0,83 olmakla birlikte, aylık kazanç %11,37, yılbaşından bu yana kazanç ise %8,31 seviyesinde yer alıyor. Günün en çok öne çıkan sektörel endeksi %4,61 de...Devamını Oku

25 Oca 2024