aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

kredi ile ilgili hikayeler

• Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu B’den B+'ya çıkarırken, kredi notu görünümünü ise durağandan pozitife yükseltti. Açıklama: Not artışına ilişkin değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Pozitif görünüm önümüzdeki dönemde not artışının süreceğine işaret ediyor. 12 yıl sonra gelen bu not artışında, Türkiye’nin uluslararası normlara uyan, kural bazlı ve öngörülebilir politikaları etkili oldu” aç...Devamını Oku

11 Mar 2024

Türkiye’de kredi kartı sayısı 113,9 milyona yükseldi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), en yeni verileri kamuoyuyla paylaştı.

08 Ara 2023

Merkez Bankası Başkanının Sunumunda Enflasyon Öngörüleri

Sunumun bir kısmında bizim hayatımızı doğrudan etkileyen bir başka konudan da bahsedilmiş: Vergi artışları. Fakat Merkez Bankası vergi artışlarının enflasyonu artırdığını söylese de bunu söylerken “vergi ayarlamaları” tabirini uygun bulmuş.

Enes Özkan

·

09 Eki 2023

• ABD’de piyasalar , Fitch Ratings’in ülkenin kredi notunu AAA'dan AA+'ya düşürmesi ve istihdam piyasasından gelen mesajlar sonrasında adeta sarsıntı geçirdi. S&P 500 endeksi günü %1,38 kayıpla 4.513 puandan kapatırken, Nasdaq Composite %2,17 kayıpla 13.973 puandan, Dow Jones ise %0,98 kayıpla 35.282 puandan kapattı. Bilgi notu: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu “AAA”dan “AA+”ya düşürürken, kredi notu görünümün...Devamını Oku

03 Ağu 2023

• Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), depremden etkilenen 10 ilde verilecek kredilerde 6 ay süre için vade tespitinin mevcut sınırlamaların dışında tutulabileceğini ve vadeleri bankaların belirleyebileceğini duyurdu. Bu kararla birlikte, bankalar bölgede konut, taşıt ve tüketici kredilerinde uygulanan vade kısıtlarına tabi olmayacaklar. BDDK ayrıca, yine afet bölgesi için kredi kartı taksit sınırının bir kat daha artırılmasına karar verdi.

08 Şub 2023

Signal: Açık Bankacılık Tabanlı Kredi Skoru Çözümü Credit Kudos, Signal ismini verdiği açık bankacılık ve makine öğrenmesi tabanlı kredi skoru çözümünü kullanıma sundu. Bireylerin işlem verilerini de dikkate alan çözüm ile kredi skoru olmayan kişilerin de geri ödeme olasılığı tahmin ediliyor. Model, geriye dönük verilere uygulandığında başvuru onay oranının daha yüksek, sorunlu alacak oranının ise daha düşük olacağı sonucuna ulaşıldı.

16 Eki 2021