aposto-logo
TR
TREN

kredi kartı ile ilgili hikayeler

• Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, kredi kartıyla alışverişe sınırlama getirilmesinin perakendeciyi ve vatandaşı zorlayacağını belirtti, "En azından belli bir limitin altındaki kartlı alışverişe ve tüketici kredisine yeni sınırlama getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

29 Şub 2024

• Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran , ticari kredi kartlarının şirketlere sürdürülebilir ve vadeli finansman imkanı sağladığını; güvenliği konusunda sorun yaşanmadığı için herkes tarafından ödeme aracı olarak kabul edildiğini; bu nedenle kredi kartı düzenlemeleri sırasında ticari kartların bireysel kartlardan ayrı değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

19 Şub 2024

• Kredi kartı harcamalarına getirilmek istenen düzenlemelere ilişkin yazılı bir açıklama yapan Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner , kart kullanımına kısıtlama getirmek yerine nakiti ortadan kaldırmanın en doğru karar olacağını düşündüğünü söyledi. Boyner konuyla ilgili, “Çok açıkça ifade etmek isterim ki, kredi kart kullanımına kısıtlama getirmek, esas meseleyi gözden kaçırmak demektir. Tüm alışverişler kredi kartı üzerinden yapılsa, ne vergi kaçağı kalır n...Devamını Oku

19 Şub 2024

• Mastercard verilerine göre, 2023'te Türkiye’de yabancı menşeli kartlarla yapılan işlemlerde adet bazında yıllık %12, ciro bazında ise %63’lük büyüme oldu. Kartlı turizm harcaması işlem hacmi ve işlem sayısında lokomotif ödeme yöntemi banka kartı oldu; işlem adedi bazında %67 banka kartı, %33 kredi kartı kullanıldı.

05 Şub 2024

• BDDK verilerine göre, kredi kartı borçluluğu 2023’te yıllık bazda 2,5 kat artarak 1,1 trilyon lirayı aştı ve yeni bir rekora işaret etti. Aynı dönemde tüketici ihtiyaç kredilerindeki %12’lik daralma dikkat çekti.

10 Oca 2024

• Areda Piar'ın yürüttüğü araştırmaya göre, tüketicilerin %80'inden fazlasının aktif bir şekilde kredi kartı kullandığı belirtildi. Kredi kartı kullanımının en yaygın olduğu sektörün %68 ile market ve alışveriş merkezleri olduğu görülürken kullanıcıların %77,1'inin de kredi kartı kullanımını bir zorunluluk olarak gördüğü belirtiliyor.

13 Ara 2023

Türkiye’de kredi kartı sayısı 113,9 milyona yükseldi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), en yeni verileri kamuoyuyla paylaştı.

08 Ara 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Black Friday işlem hacmi yıllık bazda %70 artış gösterdi

İstanbul, en çok işlem yapan şehir olarak geçen yılın zirvesindeki yerini korudu. Toplam işlemlerin %70’i İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yapıldı.

01 Ara 2023

• Bireysel kredi kartlarındaki kişi başı borç artışı, TBB Risk Merkezi'nin verileri ve TCMB'nin analizine göre yavaşlayarak da olsa devam ediyor. Detaylar: Yüksek limitli kartlarda limit kullanım oranı gerilerken 25-100 bin TL arası limite sahip kartlarda doluluk, sınırlı artış sergiledi. 25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında ise limit kullanım oranındaki artışın sürdüğü görüldü.

23 Kas 2023

• Microsoft , Xbox'a özel bir kredi kartı oluşturmak için Barclays ile ortaklığa gitti. Kart sahiplerine alışverişlerinde harcadıkları her 1 dolar için puan kazandıracak olan kart, 21 Eylül itibarıyla ABD'deki Xbox Insider üyelerinin kullanımına sunulacak.

14 Eyl 2023