KULUÇKA MERKEZİ
YENİLENEBİLİR ENERJİ
TAŞINMA HİZMETİ
Bugünkü Destekçimiz
AVRUPA
ABD

🪺 Kuluçka başarısı, X Corp'un ilk satın alımı

İTÜ Çekirdek ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'nden küresel başarı. Twitter'ın çatı şirketi X Corp'un ilk satın alımı. Türkiye, Avrupa ve ABD'den öne çıkan yatırımlar.
Girard-Perregaux ile birlikte

Değişmeyen dayanıklı şıklık: Girard-Perregaux Laureato 42 Girard-Perregaux Laureato 42 Çok az tasarım uzun yıllar boyu gücünü ve cazibesini sürdürebilir. 1975’ten bu yana ikonik duruşunu koruyan Girard-Perregaux ’nun Laureato modeli, zamansız tasarım harikalığıyla ilk günden beri odada ilk göze çarpan detay olmayı başarıyor. Laureato 42: Yarım asırlık geçmişinde tarzından ödün vermeden hep daha iyi özelliklerle bezenen ikonik model ; paslanmaz çelik kasası, klasik lacivert kadranı, dayanıklı harmonik yapısı, ayırt edici ve spor şıklık sunan sekizgen çerçevesiyle çağın ötesinden sesleniyor. 10,68 mm gibi mütevazı bir yüksekliğe sahip olan saat gömlek kollarının altından kolaylıkla kendini gösterirken çelik kordonu rahatlıkla takılacak bir kullanım sunuyor. Ne diyebiliriz ki; moda değişiyor ama Laureato'nun tarzı dayanıklı ve şık olmaya devam ediyor.⁣ Calibre GP01800: Laureato 'nun kalbi Girard-Perregaux ’nun Ar-Ge laboratuvarında tasarlanıp geliştirilen Calibre GP01800 'ün ritmiyle atıyor. Otomatik mekanizmanın ana plakasında dairesel süslemeler ve çeşitli gravürlerin bulunması, 54 saatlik güç kapasitesi ve köprülerin klasik Côtes de Genève ile tasarlanması gibi pek çok rafine ayrıntıyla zenginleştirilmiş olduğunu belirtmemiz şaşırtıcı olmamalı. Kalbinin onun için atacağı ikonik bir model arıyorsan Laureato 42 ’yi bu bağlantıdan inceleyebilirsin.

Daha fazlasını öğren

inbusiness

19 Mayıs Cuma gününden herkese merhaba. Normal şartlar altında cuma günü Quando'dan bildirim beklemeyenleriniz ve kafası karışanlarınız için ufak bir açıklama yapmak gerekirse; bugün sizlere, her hafta bir önceki haftanın önemli girişim, yatırım ve satın alma haberlerini özetlediğimiz "Quando Startup"ı tanıtmak için burada bulunuyoruz. Her hafta cuma günleri girişim dünyasına ilişkin en önemli haberleri detaylı bir şekilde okumak isterseniz, yapmanız gereken tek şey bu link üzerinden Quando Startup'ı takip etmek.

Bugünün bültenine gelecek olursak, geride bıraktığımız haftada İTÜ Çekirdek ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'nin elde ettiği küresel başarı ve kısa bir süre önce kurulan Twitter'ın çatı şirketi X Corp'un gerçekleştirdiği ilk satın alım öne çıkıyor. Bununla birlikte, geçtiğimiz hafta yatırım alan Türkiye, Avrupa ve ABD'den girişimler de bültende sizleri bekliyor.

 • Ayrıca: Quando Startup haricinde, her hafta salı günü bir önceki haftanın öne çıkan blokzinciri, kripto para, DeFi, NFT, Web 3.0 ve Metaverse haberlerine erişmek için Quando Blok'u; her hafta çarşamba günü bilim ve uzay dünyasından en sıcak haberlerin özeti içinse Quando Bilim'i takip edebilirsiniz.

Keyifli okumalar!

-İrem

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

KULUÇKA MERKEZİ

İTÜ Çekirdek, dünyanın en iyi kuluçka merkezi seçildi

İTÜ Çekirdek UBI Global endeskinde "Üniversitelere Bağlı Kuluçkalar" kategorisinde başarı elde ederken Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi de dünyanın en iyi 5 kuluçka merkezi arasında yer aldı

Dünya genelindeki kuluçka merkezlerini karşılaştıran İsveç merkezli kurum UBI Global'ın 94 ülkedeki 1895'i aşkın kuluçka ve hızlandırma merkezi verilerinden oluşan endeksine göre, Türkiye'nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI bünyesinde yer alan İTÜ Çekirdek, Üniversitelere Bağlı Kuluçkalar kategorisinde Dünyanın En İyi Kuluçka Merkezi seçildi. Endekste, merkezlere gerçekleştirilen başvuru sayıları, mentor ve eğitmen havuzları, girişimcilere sağlanan hizmetler, başarılı girişimci sayıları, sağlanan istihdam, yatırım ve ciro gibi kriterler değerlendirildi.

Bir adım geriden: İTÜ Çekirdek, geçtiğimiz yıl da Üniversite Kuluçka Merkezlerinin sıralamasında ilk beş arasında yer almıştı.

Geniş açı: Belçika'da düzenlenen törende "hizmetlerinin kapsamı ve etkisi" ve "çıktıların başarısı" açısından dünyanın en iyi kuluçka merkezi olarak seçildiği duyurulan İTÜ Çekirdek, bu başarıya Türkiye'de ulaşan ilk kuluçka merkezi oldu.  

 • İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, elde edilen başarıya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"İTÜ ARI Teknokent’in 20. kuruluş yılında, İTÜ Çekirdek olarak, yarattığımız yerel ve bölgesel değer, yaptığımız tüm iş birlikleri ve çalışmalar sayesinde Türkiye’nin ve İstanbul’un küresel bir “hub” olmasında, girişimcileri ile teknolojiye dayalı milli kalkınma seferberliğinde güçlü ve önemli rol oynuyoruz. Bu bağlamda 360 derece destekle girişimlerini büyütmek, ürün ve hizmetlerinin küresel pazar kanallarını açmak ve hızlı bir şekilde gelişmeleri için gerekli çalışmaları gerçekleştiren İTÜ Çekirdek’in elde ettiği bu başarının arkasında yer alıp emeğini sunan tüm girişimcilerimize, mentorlarımıza, yatırımcı ve kurumsal paydaşlarımıza ve tabi ki, kıymetli ve güçlü ekibimize teşekkürlerimi sunuyorum”

 • İTÜ ARI Teknokent Girişimcilik Programları Direktörü ve İTÜ Çekirdek kurucusu Arzu Eryılmaz ise İTÜ Çekirdek'in başarısından gurur duyduğunu belirterek girişimcilere seslendi. İTÜ Çekirdek’in Ön Kuluçka ve Kuluçka Programlarının yanı sıra yerel ve global hızlandırma programlarıyla da girişimleri desteklediklerini aktaran Eryılmaz, “bir teknoloji girişiminin ihtiyacı olan her şeyi” sağlayan bir kuluçka merkezi olma hedefiyle hız kesmeden çalışmalara devam edeceklerini ifade etti.
 • İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi Müdürü Yunis İsmayıl'ın açıkladığı verilere göre, son 12 yılda 4 bin 200 girişime destek olan İTÜ Çekirdek, geldiği noktada her yıl 500 girişimi kabul ediyor. Söz konusu 4 bin 200 girişimden 1200'ünün şirket kurduğunu ve faaliyetlerini sürdürdüğünü aktaran İsmayıl, 250'sinin 145 milyon dolardan fazla yatırım aldığını ve 9 bin kişiye istihdam sağladığını kaydediyor. İsmayıl ayrıca, geride bıraktığımız 4 ayda her hafta İTÜ Çekirdek bünyesindeki girişimlerden 1 veya 2 tanesinin yatırım aldığını da sözlerine ekliyor.

Türkiye'den bir başarı daha

UBI Global tarafından, 24 Ocak'ta üniversiteler de dahil kamu ve özel sektör kuluçka merkezleri arasında “Dünyanın En İyi 5 Kuluçka Merkezi” sıralamasına seçildiği açıklanan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) de ödülünü almak için düzenlenen ödül törende yerini aldı. BTM dışında Brezilya merkezli MIDITEC ve NEXUS ile Çin'de bulunan Shanghai Caohejing Hi-tech Park Innovation Center'ın da yer aldığı listede, yılın en iyi kuluçka merkezi ise Kerala Startup Mission seçildi.

 Dahası: BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Dünyanın en iyi 5 kuluçka merkezinden biri olarak seçilmek bizi çok gururlandırdı. BTM olarak 5 yılda yaptığımız çalışmalarla Türk girişimciliğinin küresel yarıştaki onur projesi olmayı başardık. Çizgimizden ve hizmetlerimizden ödün vermeden, girişimcilerimizin merkezi olmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir adım geriden: Girişimciliğin desteklenmesi hedefiyle İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kurulan BTM, daha önce de IBO Global tarafından "Dünyanın En Gelecek Vaad Eden Merkezi" unvanına layık görülmüştü. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
YENİLENEBİLİR ENERJİ

Yapay zeka ile yenilenebilir enerjiyi dijitalleştiren Werover, 350 bin dolar yatırım aldı

Yatırım, Simya VC'nin gerçekleştirdiği ikinci yatırım olarak öne çıkıyor

Yapay zekanın gücünden yararlanarak yenilenebilir enerjiyi dijitalleştirmek için çözümler geliştiren yerli girişim Werover, 212 ve Neo Portföy'ün girişim sermayesi yatırım fonu Simya VC'den 5 milyon dolar değerleme üzerinden 350 bin dolar yatırım aldı. Girişim, yeni yatırım ile küresel pazarda büyüme planlarına ek olarak yeni çözümler üretmek ve ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırma hedeflerini destekleyecek.

Nedir: Workup Girişimcilik Programı’nın 11. dönemine seçilen 10 girişimden biri olan Windrover, rüzgâr enerjisi odağında maliyetleri düşürmenin yanında verimliliği artırmayı ve yenilebilir enerjinin sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlayan bir girişim olarak karışımıza çıkıyor. Buna göre, Werover, rüzgar enerjisi için bakım önerileriyle birlikte erken aşama hasar tespiti için sağlık izleme sistemi imkanı sunuyor.

Bununla birlikte: Simya VC yönetici ortağı Selma Bahçıvanoğlu; yenilenebilir enerji, verimlilik ve sürdürülebilirlik için sunduğu çözümlerle Werover'ın işletmelerin ve toplumun geleceği açısından büyük bir potansiyele sahip olduğuna inandıklarını ifade ediyor.

 • Simya VC, ilk yatırımını Nisan ayında yapay zekâ tabanlı içerik üretim platformu Evercopy'e gerçekleştirmiş; yatırımın finansal detaylarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
TAŞINMA HİZMETİ

Taşınma hizmeti sunan yerli girişim eTaşın, 365 bin dolar tohum yatırım aldı

Yatırım turuna Namık Kural, Sacit Sungu, Aydın Mizrahi ve Emre Kozlu liderlik etti.

Anahtar teslim ev ve ofis taşıma hizmeti sunan yerli girişim eTaşın, Namık Kural, Sacit Sungu, Aydın Mizrahi ve Emre Kozlu'nun ortak liderliğinde 365 bin dolar tohum yatırım aldı. Girişim, yeni yatırımla birlikte teknolojisini ve ekibini güçlendirmeye ek olarak operasyonel kapasitesini güçlendirmeyi ve çevrimiçi platformunda yapay zekâ destekli çözümleri entegre edeceği süreçleri iyileştirmeyi hedefliyor.

Geniş açı: 2020 yılında kurulan ve şimdiye kadar 2 bin 500'ü aşkın taşınma hizmeti sunan eTaşın, herhangi bir hizmet sağlayıcı önerisinde bulunmadan bütün süreci kullanıcı yerine yönetiyor.

 • Taşınma işlemi boyunca eTaşın müşteri temsilcisiyle iletişim hâlinde olan müşteriler, bu sayede bir gün içinde yeni ev ya da ofislerine taşınabiliyor. Bununla birlikte, eTaşın'ın kullanıcılarına sağladığı hizmetler arasında sigorta, boya, temizlik, dezenfeksiyon, anahtar değişimi ve montaj da bulunuyor.
 • Fiyat algoritması aracılığıyla internet sitesi üzerinden nakliye ve ek hizmetlerin tamamını kapsayan anlık fiyatlandırma sunan eTaşın'ın gelir modeliyse, müşteriden alınan ücret ile hizmet sağlayıcısına ödenen ücret arasındaki farka dayanıyor. Bununla birlikte, eTaşın, benzer hizmetler sunan platformların aksine hizmet sağlayıcılarından komisyon ya da aidat ücreti talep etmiyor.
 • Söz konusu taşınma olduğunda lider olmak istediklerini aktaran eTaşın kurucu ortakları Ozan Özdemir ve Kadir Nezih Elgün, mevcut durumda eTaşın'ın Türkiye'de birebir bir rakibi olmadığını ifade ediyor.

Bir adım geriden: İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka Programı bünyesinde kurulan ve kendini bir teknoloji şirketi olarak tanımlayan eTaşın, TÜBİTAK BİGG kapsamında desteklenen projesi kapsamında 200 bin lira hibe almış, Kasım 2020 itibarıyla da projeye başlamıştı. 

 • 2020 başında ODTÜ Teknokent’in Growth Circuit Programındaki 30 girişimden biri olan eTaşın, bunu takiben Startup Wise Guys’ın eğitim programına katılmış; Mart 2020'de ise Garanti BBVA Partners’ın desteklediği 5 girişimden biri olmuştu. 
 • Aralık 2020'de İTÜ Çekirdek Bigbang Startup Challenge’a katılan eTaşın, burada da 110 bin lira değerinde ödüle layık görülerek İTÜ Çekirdek Kuluçka programına katılmaya hak kazanmıştı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Değişmeyen dayanıklı şıklık: Girard-Perregaux Laureato 42

Girard-Perregaux Laureato 42

Girard-Perregaux Laureato 42

Çok az tasarım uzun yıllar boyu gücünü ve cazibesini sürdürebilir. 1975’ten bu yana ikonik duruşunu koruyan Girard-Perregaux’nun Laureato modeli, zamansız tasarım harikalığıyla ilk günden beri odada ilk göze çarpan detay olmayı başarıyor. 

Laureato 42: Yarım asırlık geçmişinde tarzından ödün vermeden hep daha iyi özelliklerle bezenen ikonik model; paslanmaz çelik kasası, klasik lacivert kadranı, dayanıklı harmonik yapısı, ayırt edici ve spor şıklık sunan sekizgen çerçevesiyle çağın ötesinden sesleniyor. 10,68 mm gibi mütevazı bir yüksekliğe sahip olan saat gömlek kollarının altından kolaylıkla kendini gösterirken çelik kordonu rahatlıkla takılacak bir kullanım sunuyor. Ne diyebiliriz ki; moda değişiyor ama Laureato'nun tarzı dayanıklı ve şık olmaya devam ediyor.⁣

Calibre GP01800: Laureato'nun kalbi Girard-Perregaux’nun Ar-Ge laboratuvarında tasarlanıp geliştirilen Calibre GP01800'ün ritmiyle atıyor. Otomatik mekanizmanın ana plakasında dairesel süslemeler ve çeşitli gravürlerin bulunması, 54 saatlik güç kapasitesi ve köprülerin klasik Côtes de Genève ile tasarlanması gibi pek çok rafine ayrıntıyla zenginleştirilmiş olduğunu belirtmemiz şaşırtıcı olmamalı.

Kalbinin onun için atacağı ikonik bir model arıyorsan Laureato 42’yi bu bağlantıdan inceleyebilirsin.

AVRUPA

• Endüstriyel kullanım için dört ayaklı otonom robotlar geliştiren İsviçre merkezli girişim ANYbotics, B Serisi turunda Walden Catalyst ve NGP Capital liderliğinde 50 milyon dolar yatırım aldı. Müşterileri arasında PETRONAS, Shell, SLB, Siemens Energy ve BASF gibi şirketler bulunan girişim, yeni yatırımla ürün ön siparişlerini teslim etmeye, personel sayısını artırmaya ve diğer pazarlara açılmaya odaklanacak.

ANYmal/ANYbotics 

 • Ne yapıyor: ANYbotics, petrol, gaz, madencilik ve kimya gibi sektörlerde endüstriyel denetim için kullanılan robotlar geliştiriyor. 2021'den beri kullanılan, girişimin ilk ürünü ANYmal'ın çevresindeki ortamın termografik görüntülemesini sağlayabilen kameralı bir blok sensör ünitesine ek olarak insan burnu tarafından algılanamayan gazları algılayabilen bir sensörü bulunuyor.
 • Hedef: Girişimin hedefleri arasında robotlar için yeni yetenekler geliştirmenin yanı sıra farklı modeller üretmek bulunuyor. Buna göre, kurucu ortak ve CEO Péter Fankhauser, bir sonraki ürün geliştirmesinde robotların bir tesis içinde hareket etme ve bakım işlerini yürütme kabiliyetinin geliştirileceğine işaret ediyor.

• Seyahat teknolojilerine odaklanan Paris merkezli girişim Worldia, Banque des Territoires ve FrenchFounders tarafından yönetilen Seri B turda 25 milyon avro yatırım aldı. Girişim, yeni yatırımla birlikte küresel genişleme planlarına başlamayı planlıyor.

 • Geniş açı: Kişiselleştirilmiş seyahat platformuyla gezginlere özel seyahatler sunan Worldia, 80'den fazla küresel destinasyonda seyahat oluşturmayı, planlamayı ve rezervasyon yapmayı kolaylaştırmak için tescilli teknolojiden, seçilmiş bir ürün kataloğundan ve kişiye özel hizmetlerden yararlanıyor. Daha önce başarılı bir şekilde Almanya, Belçika ve İspanya pazarlarına açılan Worldia, ABD'de ilk pilot uygulamasını başlatmıştı.

• İklimle ilgili tehlikelere karşı önleme, dayanıklılık ve uyum kapasitesini artırmak için yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem kullanan Barselona merkezli iklim teknolojisi girişimi Mitiga Solutions, A Serisi turunda 13,25 milyon avro yatırım aldı. 

 • Geniş açı: Girişim, İklim Skoru için pazar standardı haline gelmesini sağlayacak yeni yatırımla birlikte şirketlere iklim tehlikesiyle ilişkili riskleri değerlendirmek, ölçmek ve raporlamak için gerekli araçlar sağlamaya ek olarak doğal tehlikelerin felakete dönüşmesini önlemeye yardımcı olmak için fizik tabanlı modellerinin kullanımını ölçeklendirecek.
 • Nedir: Mitiga Solutions CEO'su ve Kurucu Ortağı Dr. Alejandro Martí, geleceği tahmin etmek için geçmiş olaylara dayanan geleneksel risk yönetimi araçlarının artık yeterli olmadığını, bunun da işletmeleri risk altında bıraktığını ifade ediyor. Bu yaklaşımı benimseyen Mitiga da iklim değişikliğinin bir sonucu olarak doğal tehlikelerin etkisini daha iyi değerlendirmek için hava ve jeofizik koşullar gibi çeşitli dinamik faktörleri dikkate alıyor. Bu sayede, riskleri daha hassas bir şekilde analiz eden Mitiga, sigorta şirketlerinin, gayrimenkul ve finans kurumlarının riskleri ve belirsizlikleri daha iyi anlamalarına ve ele almalarına yardımcı oluyor.

• Londra merkezli kripto girişimi Deblock, 20VC, Headline, Hoxton Ventures, Kima Ventures ve Kraken Ventures'tan 12 milyon avro tohum turu topladı. Merkezinde 30 çalışanı bulunduğu belirtilen girişim, elektronik para kurumu lisansı ve kripto kaydı için ilgili düzenleyicilere başvuruda bulunduğu Birleşik Krallık ve Fransa'da faaliyete geçmeyi planlıyor.

 • Nedir: Deblock, insanların kripto para birimlerine erişmesine, saklamasına, yatırmasına, takas etmesine ve nakde çevirmesine olanak tanıyan, müşterilerin kripto varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olmasını sağlayan gözetim dışı bir kripto cüzdanı ve rampa dışı bankacılık hizmeti inşa ediyor. Kullanıcıların kriptolarını fiat para birimlerinde nakde çevirmelerine izin verecek ve müşterilere bir banka hesabının yanı sıra fiziksel ve sanal banka kartları sunacağı belirtilen girişimin, ücretsiz bir temel abonelik ve 14,99 avropluk pro abonelik olmak üzere iki fiyatlandırma planı olacak.
ABD

• Elon Musk tarafından kısa bir süre önce kurulan Twitter'ın tepe şirketi X Corp, ABD merkezli işe alım platformu Laskie'yi satın alarak ilk satın alımını gerçekleştirdi. Satın almanın finansal detaylarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmamak birlikte, ödemenin nakit ve hisse senedi aracılığıyla yapılacağı iddia edildi.

 • Geniş açı: Üyelerden elde edilen verilere, işverenlerin aradığı özelliklere ve iş tanımlarına uygun bir şekilde iş arayanları işverenlerle buluşturan Laskie, böylelikle iki taraf için de köprü işlevi görüyordu. Laskie'nin web sitesinde yazanlara göre, platform, mevcut durumda kullanılamıyor. Öte yandan, Musk'ın Laskie'ye yönelik planları için platformu Twitter'a entegre edebileceği ya da bağımsız bir uygulama olarak kullanabileceği ihtimalleri değerlendiriliyor.
 • Bir adım geriden: Elon Musk, geçtiğimiz hafta Twitter CEO'luğu görevinden ayrılarak yerine reklam işindeki başarısıyla adından söz ettiren Linda Yaccarino'yu atamış, kendisinin bundan sonra ürün tasarımı ve yeni teknolojiye odaklanacağını belirterek "Bu platformu her şey uygulaması olan X'e dönüştürmek için Linda ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum." ifadelerini kullanmıştı.

• Gizlilik odaklı blokzinciri ve yapay zekâ girişimi Auradine, risk sermayesi firmaları Celesta Capital ve Mayfield tarafından yönetilen A Serisi turunda 81 milyon dolar yatırım aldı. Palo Alto Networks, Marvell, Intel, Google ve Wells Fargo gibi şirketlerden yazılım mühendisleri ve siber güvenlik uzmanları da dahil olmak üzere 40'tan fazla çalışanı bulunan girişim, "çığır açan ölçeklenebilirlik, sürdürülebilirlik ve güvenlik çözümleri" geliştirdiğini iddia ediyor.

 • Geniş açı: Auradine kurucu ortağı ve CEO'su Rajiv Khemani, girişimin ilk ürününün "blokzinciri güvenlik uygulamalarına odaklanan, yazılım ve bulut yönetimi yeteneklerine sahip sistem düzeyinde bir çözüm" olacağını aktarıyor. Ürünün veri merkezi ortamlarında dağıtım için olacağı ve diğer sektörlerin yanı sıra finans ve sağlık sektörlerindeki müşterilere hizmet vermeye odaklanacağı belirtilen ürünün, bu yaz tanıtılması planlanıyor.

• Otomobil odağında ethernet çipi üreten ABD merkezli girişim Ethernovia, A Serisi yatırım turunda 64 milyon dolar yatırım aldı. Yeni yatırım, ürün geliştirmeye ek olarak pazarlama, satış ve müşteri desteği için bir ekip kurmak için kullanılacak.

 Ethernovia kurucuları Hossein Sederat, Ramin Shirani, Roy Myers, ve Darren Engelkemier/Reuters

 • Neden önemli: Otomobil üreticileri sürücü destek fonksiyonuna sahip elektrikli araçlara yöneldikçe, 100'den fazla mikroçipi birbirine bağlayan düzinelerce kabloyu ortadan kaldırmak için elektronik aksamı yenileyerek bunun yerine kamera ve radar sensörlerinden camlara kadar her şeyi kontrol etmek için merkezi bir bilgisayar inşa ediyorlar. Ethernet'in kullanılması ise ağırlığı azalttığı gibi araba içi yüksek hızlı ağ oluşturulmasını da sağlıyor. Bu bağlamda, ethernet çipleri, akıllı bir aracın “sinir”leri olarak tanımlanıyor. 

• Yapay zekanın gücüyle sağlık hizmetlerini daha erişilebilir kılmayı, tahlil ve test sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlayan ABD merkezli sağlık girişimi Hippocratic AI, 50 milyon dolar tohum yatırım aldı. General Catalyst ve Andreessen Horowitz liderliğinde gerçekleşen yatırım ile girişim, Ar-Ge çalışmalarını destekleyecek.

 • Geniş açı: Milyarlarca eğitilebilir parametre ile doğal dil işleme sorunlarına bir çözüm yaratan OpenAI'ın GPT-4'ü gibi büyük dil modelleri (LLM) üzerine çalışmalar yürüten Hippocratic, hastalıklara tanı koymaktansa hastaların operasyonları sonrasında sorunlarını cevaplama, diyet tavsiyesi ve sağlık hizmeti maliyetlerini faturalandırma gibi hizmetler sunuyor.
 • Öte yandan: Her ne kadar hayatın pek çok yanında kolaylık sağlasalar da yapay zeka sohbet robotları, inandırıcı şekilde yanlış bilgi üretmeleriyle de biliniyor. Bu ayın başlarında Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Komiseri Robert Califf, yapay zekanın sağlık hizmetlerinde kullanımını daha yakından inceleyeceklerini bildirmişti. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kuluçka

İsveç

UBI Global

Türkiye

İTÜ ARI

İTÜ Çekirdek

İTÜ ARI Teknokent

İstanbul

+57 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;