aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik
Millet İttifakı
Cumhur İttifakı
Emek ve Özgürlük İttifakı
Bugünkü Destekçimiz
Diğer adaylar
Teyit
Aposto'dan okumalar
Spektrum podcast

Seçim 2023: İnce'nin çekilme kararı, İmamoğlu'na saldırı

Seçime sadece 2 gün kaldı! Bu hafta seçime ilişkin yaşananlar bu bültende
Gençliğin Yüzleri ile birlikte

Gençliğin Yüzleri : “Siyasal partiler seçimlerden önce taleplerimizi duysun” Gençliğin Yüzleri sekiz ilde farklı kimliklerden gençlerin bir araya gelerek ortak meselelerini tartıştıkları ve bu meseleler için geliştirdiği ufuk açıcı çözüm önerilerini siyasi partilerin gündemine dâhil etmeyi amaçlayan bir ulusal gençlik oluşumu . Samsun, İstanbul, Mersin, Ankara, Diyarbakır, Eskişehir, Denizli ve İzmir’de bir araya gelen gençler önce sekiz ilde en az 100 gencin katılımıyla Gençlik forumları düzenlediler. Tüm forumlarda ön plana çıkan dört tema üzerinden ( İşsizlik, Nitelikli Eğitim, Temel İhtiyaçlara Erişim ve Gençlerin Siyasete katılımı ) dört politika önerisi geliştirdiler. Düzenlenilen siyasal forumlarda Ak Parti, CHP, İyi Parti, Yeşil Sol ve TİP milletvekili adaylarına bu dört politika önerisiyle ilgili sorularını yönelttiler ve şimdi de her ilde milletvekili adayları ve parti başkanlarıyla görüşmeye devam ediyorlar. Gençliğin Yüzleri sesleniyor: “Gençler olarak yeterli nitelikte eğitim alamıyoruz ve aldığımız eğitim de istihdam alanında işimize yaramıyor. Diplomalarımız bize yeterli iş imkânı sunmamakla birlikte mezun olduktan sonra öğrencilik yaşantımızın daha gerisine düşüyoruz. İhtiyaçlar piramidinin ilk basamaklarında, beslenme ve barınmada dâhi sorun yaşıyoruz. Bu sorunlarımızı dile getirebileceğimiz siyasi mekanizmalarda yer alamıyoruz ve ifade özgürlüğüne sahip değiliz.” Gençliğin Yüzleri hakkında detaylı bilgi almak için gencliğinyuzleri.org adresini ziyaret edebilir; Instagram , Twitter , Facebook , TikTok ve LinkedIn hesaplarını takip edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Spektrum'dan herkese merhaba,

Seçime sadece 2 gün kaldı! 

Yüksek Seçim Kurulu, yurt dışında toplam 1 milyon 817 bin 10 seçmenin oy kullandığını açıkladı. Bu sayı, daha önce yurt dışı temsilciliklerde oy kullanılan 5 seçimi geçti.

Bu sayıda seçime ilişkin gelişmeleri özetledik, Teyit'in içeriklerine yer verdik.

Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesi sebebiyle mevcut anketlerin geçerliliğini yitirdiğini düşündüğümüz için bu sayıya kamuoyu araştırması eklemedik.

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle,

Bartu Özden

Millet İttifakı

• İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Erzurum mitingine taşlı saldırı yapıldı. Yaralanan kadın ve çocuklar oldu. İmamoğlu mitinge gelenlere de "Size atılan taşları sakın geri atmayın, siz taş atmayın, beni dinleyin" diye seslendi. İmamoğlu ayrıca olaya ilişkin Erzurum Valisi ve Belediye Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

imamoğlu

 • Açıklama: Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu saldırıya ilişkin açıklamasında "Türkiye, makul çoğunluğun ülkesi. Çoğunluk bu kötülüğü bitirecek. Sevgili vatandaşlarım. 14 Mayıs’a odaklanın. Başka her şey teferruattır. Sakın, kızmayın. Sakın, küsmeyin. İnsanınızı sevin, bağrınıza basın. O terör gruplarını kahreden de tam da budur. Ekrem evladıma da geçmiş olsun. Ülkeye değişim getirmenin bir bedeli vardır. Bunu da ödemeye hepimiz hazırız” dedi.
 • Öte yandan: İmamoğlu'nun İstanbul'a dönüşü için Sabiha Gökçen Havalimanı'nda toplanan yüzlerce kişi "Hak, hukuk, adalet" sloganı attı. Havalimanında yaptığı açıklamalarda Erzurum’da saldırının yaşandığı anlarda polisin müdahalede bulunmadığını vurgulayan İmamoğlu, İçişleri Bakanı Soylu’ya “iftiracı” dedi. Saldırıya ilişkin kaç kişinin gözaltına alındığını soran İmamoğlu, kalabalığa “Yüzünüzdeki gülümsemeyi eksiltmeyin. 2019’da yaşadıklarımızı hatırlıyorsunuz değil mi? Bize oy vermeyenler bile iyi ki bu adam kazandı dedi. Kötülüğe son vereceğiz, iyilik kazanacak” dedi.
 • Erdoğan'ın tepkisi: Erdoğan,  saldırıya ilişkin "Kendi provokasyonları ile olay çıkarıp ondan sonra da utanmadan şehirlerimizi karalamaya çalışıyorlar" değerlendirmesinde bulundu. 
 • "Tıpış tıpış yolluyoruz": İstanbul Sancaktepe'de konuşan İmamoğlu, "Bunlar milletin cebindeki parayı pul etti. Bunları tez elden, bir gün bile çok, Pazartesi günü bunları tıpış tıpış evlerine yolluyoruz." ifadelerini kullandı.

• Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından, "Ne Batı ne Doğu, bu Türk'ün Yolu" başlıklı bir video paylaştı. Kılıçdaroğlu, tarihi İpek Yolu'nun tekrar açılacağını vurgulayarak, 5 bin 500 kilometrelik demir yolu bağlantısı ile Asya ve Avrupa arasındaki en önemli ticaret güzergahlarından birine ev sahipliği yapılacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bu proje denizlere kıyısı bulunmayan Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan'ı Türkiye limanları ile buluşturacak. Türkiye, Türk dünyasının deniz giriş kapısı olacak" dedi.

kılıçdaroğlu

 • Eğitim: Kılıçdaroğlu, "Eğitim" başlıklı videoda, "Eğitimde yapacağım en büyük devrim, Millî Eğitim Bakanlığı'nı Merkez Bankası gibi bağımsız bir yapıya dönüştürmek" dedi. MEB'i "içine asla siyasetin girmeyeceği bir kurum hâline getireceğini" belirten Kılıçdaroğlu, "Eğitim sistemi tam 17 kez değişti. Sanki yapboz tahtası. Bugün eğitimden ne öğrenciler mutlu ne öğretmenler ne de veliler" dedi.
 • Gerçekler: Kılıçdaroğlu, mutfağında çektiği "Gerçekler" adlı videoda, alışveriş poşetleriyle kameranın karşısına geçti. Kılıçdaroğlu, "1 kilogram kuru fasulye var burada. Geçen sene 17 TL, bugün 36 TL vermişiz. Toz Şeker; geçen sene 20 TL’ye alabildiğimiz şeker, bugün tam 47 TL. Sevgili halkım, biz gelmek zorundayız ki, bir kalıp peynir bu senenin sonuna kadar 125 TL olmasın, 1 kg çay 110 TL olmasın."ifadelerini kullandı.
 • Ateş'in mezarına ziyaret: Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan ile birlikte 30 Aralık 2022 günü, Ankara'da düzenlenen suikastta öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in mezarını ziyaret etti.

ateş

•  Kılıçdaroğlu, TRT'deki propaganda konuşmasında "Bana ayrılan zamanı, gerçek insanların gerçek hikayelerini anlatmak için kullanacağım. Bugün onların sesi olacağım." dedi ve mağdur vatandaşların hikayelerini paylaştı. Konuşmasını, "14 Mayıs'ta sadece bana oy vermeyeceksiniz, adalet arayan herkese oy vereceksiniz." ifadeleriyle bitirdi.

• Sakarya’da Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aracına taşlı saldırı düzenlendi. Kılıçdaroğlu, gözaltına alınan taş atan 15 yaşındaki çocuğun serbest bırakılmasını talep etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Bolu mitinginde "Bizim iki kırmızı çizgimiz var. Bütün dünya duysun. Bayrağımız ve vatanımız kırmızı çizgimizdir. Bayrak ve vatan" dedi. Kılıçdaroğlu taşla, sopayla değil sandıkla kazanacaklarını, taş ve sopanın korkakların işi olduğunu, herkesin düşüncesine saygı duymayı kendisine görev bildiğini söyledi.

bolu


Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayında vatandaşlara seçim gecesi için sokağa çıkmama çağrısı hakkında "Bir çatışma ortamı yaratmak isteyebilirler" yorumunda bulundu. Kılıçdaroğlu, iktidarın seçim sonuçlarını kabul etmeme ihtimali sorusuna ise, "Yönetimi vermemezlik edemez, tıpış tıpış verecektir" yanıtını verdi.

• İYİ Parti lideri Meral Akşener, Çanakkale'deki konuşmasında 12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitinginde açılan "Karı gibi değil, arı gibi lider istiyoruz" yazılı pankarta ilişkin "Saygısızlar sizi doğuran kim? Saygısız ahlaksız herifler. O pankartı indirten olmadı orada" yorumunu yaptı. Akşener eline süpürge alarak "Bu seçimde özellikle kadınlara sesleniyorum. Bu seçimde bunları süpürgenin ucuyla süpüreceğiz, görün bakın. Bak sapını söylemiyorum ha, sapıyla başka bir şey" dedi.

akşener

• Millet İttifakı'nı oluşturan altı partinin liderleri, perşembe gecesi CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Seçim güvenliği konusunu konuşan liderler, iki saat süren toplantının ardından "Milletimiz müsterih olsun; Millet İttifakı, 192 bin 229 sandık için 561 bin 977 görevli ve gönüllü ile hazırdır. Ayrıca gönüllü avukatlar, ihtiyaç halinde, her itirazı dikkatle inceleyecek şekilde, oy kullanılan her noktada hazır bulunacaktır. Hiçbir sandık boşta bırakılmayacak, seçim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin demokrasi geleneğine gölge düşürülmeksizin sonuçlanacaktır." açıklamasında bulundu. 

Cumhur İttifakı
 • Cumhur İttifakı'nın adayı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde düzenlenen AK Parti'nin "Büyük İstanbul Mitingi’’nde konuştu. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na ilişkin "Bunlar Atik Valide Camii'ne bira şişeleriyle girdiler mi? Tüneller açmaya kalktılar. Ama bedelini ağır ödediler. Bay Bay Kemal istersen fıçılarla iç. Benim milletim ayyaşa sarhoşa kalkıp da meydanı bırakmaz" açıklamasında bulundu. Erdoğan, mitinge 1 milyon 700 bin kişinin katıldığını iddia etti.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT'deki propaganda konuşmasında "Siyasette 40 yılı, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak ülke yönetiminde 20 yılı devirmiş bir kardeşiniz olarak, başka herhangi bir dünyevi hırsımın olmayacağını herhâlde sizler de takdir edersiniz. Tercihinizi güven ve istikrarın devamından yana yapın." ifadelerine yer verdi.

 • En düşük memur maaşı 22 bin: Cumhurbaşkanı Erdoğan, HAK-İŞ Genel Kurulu'ndaki konuşmasında "Temmuz'da bir adım daha atıyoruz, en düşük memur maaşının, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçisinde olduğu gibi en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkartarak üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak" dedi. 
 • Kınık rahatsızlığı: Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerin sorularını cevapladığı yayında Kızılay’ın çadır satmasına ilişkin "Bu konu beni de ciddi manada üzmüştür. Kızılay çadır satma işine giremez. Ve süratle bu yanlışı düzeltmesi gerekir. Çünkü biz Kızılay’ı özellikle çadır üretiminde çok daha aktif hale gelmesi için sürekli teşvik ettik. Kızılay’ın çadır dendiği zaman en ufak sıkıntısının olmaması gerekir" dedi.

erdoğan


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aydın mitinginde "21 yıldır kimsenin özgürlüğüne, hayat tarzına, giyimine kuşamına karışmamış kuşatıcı bir siyasi iradeden yana olduk. Ya bu zihniyeti ya da öğretmeninden polisine, sanatçısından gazetecisine önüne gelen herkesi tehdit eden dikta heveslisi bir zihniyeti seçeceğiz" ifadelerini kullandı.

erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Maruz kaldığımız onca provokasyona rağmen hukuk, demokrasi ve meşruiyetten sapmadık. Ne söyleyeceksek sandıkta söyledik, sandık aracılığıyla söyledik. Birileri gibi Batılı güçlerin kulaklarımıza fısıldadığına değil, 'Anadolu İrfanına' güvendik. Bugün de 85 milyonun basiret ve ferasetine güveniyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan paylaşımında "Canımız pahasına demokrasimize sahip çıktık" dedi.

 • Öte yandan: Erdoğan ayrıca "Türkiye'yi millî irade eliyle hazırlanmış sivil ve özgürlükçü bir Anayasa'ya kavuşturmak istiyoruz. Seçimlerin ardından bu konuyu hem milletimizin hem meclisimizin gündemine taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

• HÜDA PAR lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, sosyal medyada yayınladığı videoda “Ey Kürdistan artık sahibin var. Yükselt sesini. Kaldır şehadet parmağını” ifadelerini kullandı. 

 • AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, HÜDA-PAR ile seçim ittifakına gelen eleştirilere "Bir kere HÜDA PAR hangi terör faaliyetini yapmış? Kimi öldürmüş? 'Hizbullah'la alakamız yok' diye açıkladılar. Biz niyet okuyuculuğu mu yapıyoruz? Genel başkanı çıktı dedi ki 'Bizim Hizbullah'la alakamız yok.' Bitti. Biz söylenene itibar ederiz. Ne zamana kadar? Aksi ispatlanıncaya kadar. Teröre bulaşmış bir yapıları yok" diye cevap verdi.
 • Büro-İş Sendikası, HÜDA PAR’ın kapatılması için Yargıtay’a başvurdu. Başvuru dilekçesinde partinin, anayasanın 1, 2, 3, 6, 11, 41, 42, 68, 69, 174, 176. maddeleri ile Siyasi Partiler Yasası’na aykırı eylemlerde bulunduğu iddia edilirken partinin bir çok yöneticisinin Hizbullah terör örgütü davasından yargılanıp hüküm giydiği belirtildi.

•  MHP lideri Devlet Bahçeli, "Kılıçdaroğlu'nun ittifak ortakları, Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracaklarını vadediyor, Afrin'i geri alacaklarını söylüyorlar. Bu hainler alsalar alsalar ağırlaştırılmış müebbet ceza alırlar ya da vücutlarına mermi alırlar" dedi. 

Emek ve Özgürlük İttifakı

• HDP Danışma Kurulu üyesi Ahmet Türk, AK Parti'nin İmralı'ya terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere heyet gönderdiğini iddia etti. Türk "Peki, yıllarca aile görüşünü yasakladınız, avukatları ile görüşmesini engellediniz, şimdi bir oy için Öcalan’ın kapısına giderek farklı bir anlayış gösteriyorsunuz" ifadelerini kullandı.

 • Arka plan: Daha önce AK Parti'nin İmralı'ya Öcalan ile görüşmek üzere bir heyet gönderdiği iddiası gündeme gelmiş, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş iddiayı doğrulamış, İYİ Parti lideri Akşener de gönderilen kişilerden birinin yargı mensubu olduğunu bildiğini söylemişti. Ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başta olmak üzere hükümetten ve AK Parti'den birçok isim iddiayı reddetmişti. 
 • Bununla birlikte: Konuya ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise "Bu konuda bize gelmiş bir bilgi yok" dedi.
Bugünkü Destekçimiz

Gençliğin Yüzleri: “Siyasal partiler seçimlerden önce taleplerimizi duysun”


Gençliğin Yüzleri sekiz ilde farklı kimliklerden gençlerin bir araya gelerek ortak meselelerini tartıştıkları ve bu meseleler için geliştirdiği ufuk açıcı çözüm önerilerini siyasi partilerin gündemine dâhil etmeyi amaçlayan bir ulusal gençlik oluşumu.

Samsun, İstanbul, Mersin, Ankara, Diyarbakır, Eskişehir, Denizli ve İzmir’de bir araya gelen gençler önce sekiz ilde en az 100 gencin katılımıyla Gençlik forumları düzenlediler. Tüm forumlarda ön plana çıkan dört tema üzerinden (İşsizlik, Nitelikli Eğitim, Temel İhtiyaçlara Erişim ve Gençlerin Siyasete katılımı) dört politika önerisi geliştirdiler. Düzenlenilen siyasal forumlarda Ak Parti, CHP, İyi Parti, Yeşil Sol ve TİP milletvekili adaylarına bu dört politika önerisiyle ilgili sorularını yönelttiler ve şimdi de her ilde milletvekili adayları ve parti başkanlarıyla görüşmeye devam ediyorlar.

Gençliğin Yüzleri sesleniyor: “Gençler olarak yeterli nitelikte eğitim alamıyoruz ve aldığımız eğitim de istihdam alanında işimize yaramıyor. Diplomalarımız bize yeterli iş imkânı sunmamakla birlikte mezun olduktan sonra öğrencilik yaşantımızın daha gerisine düşüyoruz. İhtiyaçlar piramidinin ilk basamaklarında, beslenme ve barınmada dâhi sorun yaşıyoruz. Bu sorunlarımızı dile getirebileceğimiz siyasi mekanizmalarda yer alamıyoruz ve ifade özgürlüğüne sahip değiliz.” 

Gençliğin Yüzleri hakkında detaylı bilgi almak için gencliğinyuzleri.org adresini ziyaret edebilir; InstagramTwitterFacebookTikTok ve LinkedIn hesaplarını takip edebilirsiniz. 

Diğer adaylar

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, perşembe günü Cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini duyurdu. İnce açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Benim bu kumpaslardan, montajlardan, sahte dekontlardan korktuğum yok. 45 gündür direniyorum. Adaylıktan çekiliyorum. Bunu memleketim için yapıyorum. Türkiye'ye üçüncü bir seçenek önerdim. Ne Cumhur ne Millet tek yol memleket dedim. Atatürk'ün yolundan dedim. Bir kanal açmaya çalıştım. Bu kanalı başaramadık. Bahaneleri kalmasın. Yoksa seçimi kaybettiklerinde, seçimin sabahı bütün suçu bize atacaklar. Bahaneleri kalmasın. Memleket Partisi'ne her evden bir oy istiyorum, cumhurbaşkanı adaylığından çekiliyorum."ince

 • Bir adım geriden: Çarşamba günüKılıçdaroğlu, İnce'ye "Gelmek istiyorsa otursun soframıza bu pislikleri birlikte temizleyelim siyasetin içinden" ifadeleriyle seslenmişti. 
 • İnce'nin adaylığını açıklamasının ardından kamuoyunda adaylıktan çekilmesi yönünde talepler gelmiş, son haftalarda ise bu yönde söylemler artmıştı. İnce'ye yönelik birçok farklı iddia ortaya atılırken kendisi olduğu iddia edilen cinsel içerikli bir video yayınlanmıştı. 
 • Muharrem İnce videoya ilişkin "Son 45 günde gördüklerimi 45 senede görmedim. Sahte dekontlar, olmayan bacanaklar, olmayan görüntüler, fotoğraflar... İsrailli bir porno sitesinden alıyor görüntüyü benim kelleyi kesip oraya koyuyor FETÖ'cüler. Muhalif olmak için bunu paylaşanlar da var. Benim böyle bir görüntüm, ses kaydım yok. Özel hayatın gizliliği falan değil bu, iftira. Gerçek değil bu." açıklamasında bulundu. 
 • "Sofraya bekliyoruz":  Kılıçdaroğlu, İnce'nin çekilme kararının ardından "Benim çağrım hâlâ geçerli. Eski kırgınlıkları, dargınlıkları bir kenara bırakalım artık. Sayın İnce’yi Türkiye’nin sofrasına bekliyoruz. Buyursun lütfen gelsin." açıklamasında bulundu. 
 • "Üzüldüm": Cumhurbaşkanı Erdoğan ise İnce'nin kararını "Muharrem İnce ne oldu da çekildi bilmiyorum. Üzüldüm, sonuna kadar devam etmesini isterdim." ifadeleriyle değerlendirdi.

• ATA İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Memleket Partisi lideri Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıklamasının ardından kendisinin de çekileceği iddialarına ilişkin, "Türk milletinin aziz evlatları, sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu. 

OĞAN

 • Oğan, TRT'deki propaganda konuşmasında"14 Mayıs'ta siz bu ülkeden 13 milyon sığınmacı gitsin mi yoksa kalsın mı onu oylayacaksınız. ATA İttifakı'na oy verirseniz sığınmacılar gidecek." dedi.
 • Oğan, ayrıca "Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu ortam seçimlerin başa baş gittiğini gösteriyor. Olur da eğer muhalefet yarım puan farkla seçimleri kazanırsa Türkiye'yi bunlar kaosa götürür. HDP ve HÜDA-PAR arasında çıkarılacak bir tartışma ve çatışmayla, Türkiye'de seçimlerin erteleneceği süreci dahi konuşacak bir tartışmalı sürece girebiliriz. O sebeple de seçimler mutlaka ikinci tura kalmalı ve ikinci turda mutlak çoğunlukla seçimler kazanılmalıdır." açıklamasında bulundu. 
 • Van'dan Gaziantep’e gitmek üzere yola çıkan ATA İttifakı'nın seçim otobüsüne Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde saldırı düzenlendi. Otobüste hasar oluşurken, olayla ilgili inceleme başlatıldı.
Teyit

• Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Mayıs’ta İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği mitinge 1 milyon 700 bin yurttaşın katıldığını şu sözlerle iddia etti:

“Bugün İstanbul, 14 Mayıs'ta birilerini emekliye sevk edecek. Resmi rakam 1 milyon 700 bin alanda katılım var. İstanbul yapar mı? İstanbul sandıkları patlatır mı?”MİTİNG

 • Teyitlendi. Demeç abartma içeriyor.
 • Teyit'ten İsmail Kılıç'ın araştırmasına göre, bir metrekarede beş kişinin yan yana durduğu senaryoya göre alana sığabilecek en fazla insan sayısı 865 bin civarında.
 • Miting sırasında çekilen fotoğraflara göre hesaplama yaptığımızda alanda en az 520 bin kişinin olduğu söylenebilir.

• Bazı haber sitelerinde Millet İttifakı’nın yayınladığı kampanya filminde Murat Karayılan’ın da yer aldığı iddia edildi. Karayılan’ın ve Millet İttifakı’nın göründüğü bir video, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Mayıs İstanbul mitinginde de gösterildi. 

 • Teyitlendi. Görüntüler montajlanmış.
 • Teyit’ten Meltem Oğraş’ın araştırmasına göre, Millet İttifakı’nın yayınladığı kampanya filminde Murat Karayılan yer almıyor.
 • Filme eklenen video Murat Karayılan’ın eski tarihli bir görüntüsü.

• Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli’de bir mitingde yaptığı konuşmada “Şehit ailelerine sözümüz var. Onlar birer araç alıyorsa ÖTV almayacağız.” diyerek bu ailelerden taşıt alımında ÖTV bedeli alındığını iddia etti.

 • Teyitlendi. Demeç çarpıtma içeriyor.
 • Teyit’ten Semra Yıldırım’ın araştırmasına göre, şehit ailelerinden halihazırda, taşıt alımında bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV alınmıyor.
 • 2016'da ÖTV tebliğinde değişiklik yapılarak şehit aileleri alacakları taşıtlarda bir defalığına ÖTV’den muaf tutulmuş.

• Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1999 Marmara depreminde yönetimde “bugünkü CHP” olduğunu iddia etti. Erdoğan şöyle dedi:

“Geçmişte Marmara depremi sonrasında yaşadıklarımızı hatırlayın. Kimdi onlar? Şu andaki CHP. Ne yaptılar? Hiç. Biz o zaman da yine deprem bölgesini gezdik, dolaştık ama maalesef ortada yönetim diye bir şey yoktu.”

 • Teyitlendi. Demeç çarpıtma içeriyor.
 • Teyit'ten İsmail Kılıç'ın araştırmasına göre, 1999 Marmara Depremi’nin yaşandığı tarihte CHP yönetimde değildi. DSP, MHP ve ANAP’ın oluşturduğu koalisyon iktidardaydı.
 • Bugün AK Parti ile aynı ittifakta yer alan MHP’nin lideri Devlet Bahçeli, depremin yaşandığı tarihte Başbakan Yardımcısı idi.
 • CHP 1979 yılından bu yana tek başına iktidara gelmedi.
 • Teyit’e konuşan siyaset bilimciler, 1999 dönemindeki DSP'si ile bugünkü CHP’yi benzetmenin hatalı olduğunu düşünüyor.

• Sosyal medyada, Türkiye İşçi Partisi milletvekili Sera Kadıgil’in TRT 1 ekranlarında yaptığı propaganda konuşmasında “Her ay bir sinema filmi çekeceğiz hasılatını halka dağıtacağız.” dediği iddia edildi.

tip

 • Teyitlendi. Bu iddia yanlış.
 • Teyit’ten Zeynep Şahin’in araştırmasına göre, Kadıgil’in konuşmasında bu cümleye rastlanmıyor.
 • Kadıgil konuşmasında toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın cinayetleri ve sosyal alanda yaşanan ayrımcılıklar gibi konulara değinerek bu konuda mücadele vereceklerini dile getirmiş.

• Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini duyurdu. Oy pusulaları basıldıktan ve yurtdışındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oylarını kullandıktan sonra gelen bu açıklamanın ardından nasıl bir değişikliğe gidileceği merak konusu oldu. Peki, İnce’nin adaylıktan çekilmesinin ardından ne olacak?

 • Teyitlendi. Teyit’ten Ezgi Toprak’ın araştırmasına göre, oy pusulaları değiştirilmeyecek.
 • Çekilen adayın aldığı ve alacağı oylar geçersiz sayılmayacak.
 • Çekilen adayın yüzde 50+1 oy alması durumunda ise, ikinci tur en çok oyu alan iki aday arasında yapılacak.
 • Teyit’in ulaştığı CHP ve İYİ Parti YSK temsilcileri, herhangi bir adayın adaylıktan çekilmesi durumunda mevcut oy pusulalarında değişiklik olmayacağını söyledi.
Aposto'dan okumalar

• Bartu Özden, "Seçimli otoriteryanizmden çıkış: Dünya Türkiye’yi izliyor" başlıklı yazısında seçimin küresel siyasetteki önemini seçimli otoriter rejimlerin yenilmesinin önemi bağlamında ele aldı.

 • Abdullah Esin, "Erzurum’daki saldırıyı kimler destekledi?" başlıklı yazısında İmamoğlu'nun mitingine yönelik taşlı saldırıyı destekleyen sosyal medya kullanıcılarının geçmişini araştırdı.  
 • Gizem Sevinç Selvi, "14 Mayıs’a günler kala, Kocatepe Camisi’nde bir cuma çıkışı" başlıklı yazısında Ankara Kocatepe Cami'deki cuma namazı çıkışında cami cemaatiyle seçimi konuştu.  
 • Bartu Özden, "Maltepe mitinginin ardından" başlıklı yazısında Millet İttifakı'nın Maltepe mitinginden izlenimlerini kaleme aldı
 • Abdullah Esin, "AK Parti'yi iktidara taşıyan koşullar" başlıklı yazısında AK Parti'yi iktidara getiren 1999 depremi, 2001 krizi, Erdoğan'a yönelik hapis cezası, yeni bir siyaset arayışı ve özgürlük talebi gibi koşulları analiz etti. 
Spektrum podcast

• Son Düzlük'ün 42'nci bölümünde TİP milletvekili adayı gazeteci Umur Talu ile Ekrem İmamoğlu’na yönelik provokasyonu, olası seçim senaryolarını ve TİP’in “ana muhalefet” söylemini konuştuk

 • Son Düzlük'ün 43'üncü bölümünde İYİ Parti milletvekili adayı Orhun Ertürkmen ile saha gözlemlerini, ittifakların kampanyalarını ve iktidarın devlet imkanlarını seçim kampanyasında kullanmasını konuştuk.
 • Son Düzlük'ün 44'üncü bölümünde siyaset bilimci Mehmet Yaşar Altundağ ile ittifakların bugünkü kampanya stratejilerini 2019 yerel seçimiyle karşılaştırdık. 2019'daki zaferin muhalif seçmenler üzerindeki etkisini konuştuk

İlgili Başlıklar

Ekrem İmamoğlu

Erzurum

Millet İttifakı

Kemal Kılıçdaroğlu

Türkiye

İstanbul

Sabiha Gökçen Havalimanı

Cumhurbaşkanı

+67 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum Yayınını Takip Et

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

0%

;