aposto-logo
TR
TREN
PİYASALAR |‎ SEÇİM EKONOMİSİ
İŞ DÜNYASI‎ |‎ OTOMOTİV
TEKNOLOJİ |‎ TWITTER
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA |‎ TÜRKİYE
POLİTİKA |‎ DÜNYA

📬 “Umarım kim kazanırsa kazanır”

ABD Başkanı Biden, seçimleri bisiklet turu esnasında ayaküstü yorumladı. Seçimlerin 2’nci tura kalması piyasalarda dalgalanmaya neden oldu.
7 Mayıs - Get Golden Visa
Get Golden Visa ile birlikte

Get Golden Visa ile Portekiz Golden Visa için şimdi başvuru zamanı Portekiz Golden Visa programı için son şans Minimum 280 bin avro yatırım miktarıyla Portekiz'de yaşama, çalışma, eğitim alma, Schengen bölgesinde dolaşım hakkı tanıyan ve beş yılın sonunda Avrupa vatandaşı olma fırsatı sunan Portekiz Golden Visa programının kapanmasıyla ilgili gelişmeler, uzun bir sürecin ardından açıklandı. Bu süreçte Portekiz'deki birçok hukuk bürosu, danışman firma, inşaat firmaları ve fonlarla bir araya gelerek program değişikliğinin 'geriye dönük' maddelerinin işleme alınmaması için lobi ve PR çalışmaları yürüten Get Golden Visa , yasanın onaylanması ve yürürlüğe girmesiyle ilgili beklentileri aşağıda aktarıyor. Get Golden Visa , değişiklikler yürürlüğe girmeden önce başvurunuzu yapmak için ideal zamanın şimdi olduğuna dikkat çekiyor. Tahminler neler? Yeni yasa geriye dönük olarak uygulanmayacak, hâlihazırda başvurularını yapanlar veya Golden Visa'larını almış olan başvuru sahipleri değişikliklerden etkilenmeyecek. Beklenen yasa henüz geçmiş değil, yeni yapılan Portekiz Golden Visa başvuruları kabul ediliyor. Beklenen yasanın geçtiği tarih itibarıyla yapılan başvurular kabul edilmeyecek. Get Golden Visa: Bağımsız bir yatırım danışmanlığı firması olan Get Golden Visa ; Avrupa, Amerika, Karayipler ve diğer bölgelerdeki alternatif programlar aracılığıyla sizin için en uygun programı belirlemenize ve yatırım yaparak oturma izni ve(ya) vatandaşlık almanıza olanak sağlıyor. Get Golden Visa başvuru süreci boyunca size destek sağlamaya hazır. Programa dair soru işaretlerini gidermek için buradan toplantı talebinde bulunabilir ve detaylı bilgi için uzmanlara danışabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

VOA

İyi akşamlar. Bugün Türkiye'nin -ve kısmen de dünyanın- gündemini Türkiye'de 2’nci tura kalan seçimler belirledi. ABD Başkanı Joe Biden, seçimlerin 2’nci tura kalması hakkındaki görüşünü katıldığı bir bisiklet turunda paylaştı. Seçimler Financial Times, Reuters ve Economist gibi yabancı basının önemli temsilcileri tarafından da ilgiyle takip edildi.

 • Öte yandan: Seçimin 2’nci tura kalmasının yarattığı belirsizlik ortamı piyasalarda dalgalanmalara yol açtı.

İyi okumalar!

PİYASALAR |‎ SEÇİM EKONOMİSİ

Piyasalar 2’nci turu nasıl fiyatlıyor?

BIST 100 için devre kesici uygulandı, CDS 600 puanı aştı, dövizde artış yaşandı

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 28.Dönem Milletvekili seçimlerinde sandıkların %99’undan fazlası açıldı. Çıkan sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi, geçerli oyların %49,5’ini alan Recep Tayyip Erdoğan ve %44,8’ini alan Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçecek biçimde ikinci tura kaldı. Milletvekili seçimlerindeyse şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre Cumhur İttifakı 322, Millet İttifakı 213, Emek ve Özgürlük İttifakı ise 65 milletvekili çıkardı.

Seçimin ikinci tura kalmasının ardından Türkiye’nin temerrüt riskini fiyatlayan 5 yıllık CDS primi %20’den fazla artışla 610 baz puan düzeyine çıkarak Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. CDS primi 12 Mayıs Perşembe günü 482’ye kadar gerileyerek son 2 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.

 • Neden önemli? Kredi temerrüt takasları (CDS), bir ülkeye veya şirkete verilen borcun ödenememe riskini sigortalamak için alınan sigorta poliçelerini ifade eder. Borcun ödenememe riski ne kadar artarsa CDS primi de o kadar yükselir.

Seçim sonuçlarıyla birlikte Dolar/TL kuru gün içinde %0,5 puan artarak 19,66 seviyesine yükseldi. Avro/TL kuru %0,7’den fazla artışla 21,37’ye çıkarken, Sterlin/TL kuru 24,50 düzeyini aştı. Döviz kurlarında yaşanan artışa benzer olarak gram altın da %0,6’dan fazla artışla 1270 liranın üzerine çıktı.

BIST 100 endeksi saat 9.55’te %6,38 kayıpla açılarak devre kesti ve endekste işlemler geçiçi süreliğine durduruldu. İşlemlerin saat 10.30’da tekrar başlatılmasının ardından ise endeks kayıplarını bir miktar telafi etti.

“Gösterge faiz” olarak da adlandırılan Türkiye 2 yıllık devlet tahvili faizi 7 puandan fazla azalarak yaklaşık %9 seviyelerine geriledi. Gösterge faize benzer olarak 10 yıllık tahvil faizleri de 2 puandan fazla düşüşle yaklaşık %11,5’e düştü. Tahvil faizlerinde gerileme yaşanması, tahvil fiyatlarının yükselmesi anlamında geldiğinden bu fiyatlama olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

Seçim sonrası ekonomik görünüme ilişkin, “Hoş geldin Seçim Ekonomisi 2.0” başlıklı bir yazı kaleme alan Ekonomim gazetesi yazarı Şeref Oğuz, yazısında “Seçimin hemen ardından ilk 1-2 haftada dolar, faiz ve borsada agresif hareketler görebiliriz. Ancak bu zincirlerin boyu kısa olacak. Her biri yanlış yerde olan faiz, dolar ve borsa, dalgalanıp durulacaktır. Beklenti, piyasa normallerine dönüleceğidir” ifadelerini kullandı. 

Oğuz ayrıca, “Yeni dönemde piyasalar adeta zincirden boşalırcasına baskılanan her alanda yeni metrikler oluşturacak. Borsada rallinin gerçekleşeceği, dolar ve faizde hareketlenmenin olduğu bir dönem yaşanacak” dedi.

Hikâyeyi paylaşmak için:
İŞ DÜNYASI‎ |‎ OTOMOTİV

Otomotivde üretim arttı, ihracat geriledi

Operasyonel araç kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 114 milyar 900 milyon TL’ye ulaştı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2023 yılının Ocak-Nisan dönemine ilişkin üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. 

Detaylar: Buna göre, yılın ilk 4 aylık döneminde toplam otomotiv üretimi yıllık bazda %17 artarak 479 bin 330 adede ulaştı. 

 • Otomobil üretimi %29 artışla 295 bin 688 adet olarak gerçekleşti, traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 499 bin 927 adedi buldu. 
 • Ticari araç üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim %18 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim geçen yıla paralel seyretti.

Ek olarak: Otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı %73 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda %73, kamyon grubunda %88, otobüs-midibüs grubunda %45 ve traktörde %81 seviyesinde gerçekleşti.

Dahası: 2023 yılı Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında %9 oranında, otomobil ihracatı ise %22 oranında arttı. Bu dönemde, toplam ihracat 329 bin 240 adet, otomobil ihracatı ise 205 bin 398 adet düzeyinde gerçekleşti.

 • 2023 yılı Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı dolar bazında %12, euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre %16 arttı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 11,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı %20 artışla 3,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Avro bazında ihracat ise %24 artarak 3,2 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

Ek olarak: Araç kiralama sektörü çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi NielsenIQ iş birliği ile hazırladığı, 2023 yılı 1. çeyrek sonuçlarını içeren TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu'nu yayınladı.

Detaylar: Rapora göre operasyonel araç kiralama sektörü 2023 yılının ilk çeyreğinde 10 milyar 400 milyon TL’lik yatırım yaparak 13 bin 500 adet aracı filosuna kattı.

 • Sektörün aktif büyüklüğü 114 milyar 900 milyon TL’ye ulaştı, toplam araç sayısı ise 240 bin oldu.
 • Bu dönemde, sektörün araç parkının %48,6’sı kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar %27,8 ve üst-orta sınıf araçlar %12,8 pay aldı. 2018 yılı sonunda operasyonel araç kiralama sektörünün filosundaki payı %2,9 olan hafif ticari araçların payı ise 2023 yılının ilk çeyreği sonunda %7’ye yükseldi.
 • Diğer yandan, sektörün araç parkında yer alan hibrit ve elektrikli araçların payı %8,5’e çıktı.
Hikâyeyi paylaşmak için:
TEKNOLOJİ |‎ TWITTER

Twitter’ın artık yeni bir CEO’su var

Yeni CEO Linda Yaccarino, Twitter'daki görevine 6 hafta sonra başlayacak

Elon Musk'ın Twitter CEO'su görevinden istifa edeceğini ve yeni CEO'nun altı hafta içinde göreve başlayacağını duyurmasından kısa bir süre sonra Twitter'ın yeni CEO'sunun kim olacağı açıklandı. Buna göre, Musk, Twitter CEO'luğu görevini NBCUniversal'ın reklam satışları başkanı Linda Yaccarino'nun üstlendiğini doğruladı.

Dahası: Musk, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda Yaccarino'nun iş operasyonlarına odaklanacağını; kendisinin ise ürün tasarımı ve yeni teknolojiye odaklanacağını belirterek "Bu platformu her şey uygulaması olan X'e dönüştürmek için Linda ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Bir adım geriden: Twitter'ı resmî olarak Ekim 2022'de devralan Musk, Aralık ayında Twitter'da kullanıcılara görevi bırakıp bırakmaması gerektiğini soran bir anket düzenlemiş; ankete katılım gösteren 17 milyon 502 bin Twitter kullanıcısının %57,5'i Musk'ın CEO'luk görevini bırakmasından yana oy kullanmıştı.

 • Bunun üzerine Musk, anketin sonuçlarına uyacağını söyleyerek "işi kabul edecek kadar aptal" birini bulur bulmaz görevinden istifa edeceğini ve kendisini yazılım ve sunucu ekiplerini yönetmeye adayacağını bildirmişti.

Geniş açı: Wall Street Journal'a göre, "reklamların etkinliğini ölçmek için daha iyi yollar bulma konusunda sektörün savunucusu" olduğu belirtilen Yaccarino ile Musk'ın arası oldukça iyi.

 • Yaccarino ve Musk daha önce reklam endüstrisi etkinliklerinde birlikte yer almış; Yaccarino, Musk hakkında olumlu açıklamalarda bulunmuştu. Bununla birlikte, NBCU ile Twitter arasında önemli bir ortaklık olduğu; iki şirket arasındaki 2024 Olimpiyatları videolarının Twitter'da yayınlanmasını kapsayan bu ortaklığın kısa bir süre önce yenilendiği biliniyor.
 • Ayrıca, Yaccarino bir süre önce Musk'a Periscope'u Twitter'a geti getirmesi gerektiği yönünde bir tweet atmış; bu hamleyi "yeni ortaklıkları için bir fikir" olarak nitelendirmişti.

Kimdir: ABD'nin en büyük medya şirketlerinden biri olan NBCUniversal'da 12 yıldır görev alan Yaccarino'nun, şirketin reklam biriminden sorumlu kişisi olarak 2 bin kişilik bir ekibi yönettiği ve 2011 ila 2021 yılları arasında NBCU'ya 100 milyar doları aşkın reklam geliri sağladığı belirtiliyor.

 • Dünya Ekonomik Forumu'nda da yönetici pozisyonuna sahip olduğu bilinen Yaccarino, ABD Başkanı olduğu dönemde Donald Trump ile çalışmış; 2021 yılında ise Trump'dan sonra ABD Başkanlığını üstlenen Joe Biden'ın Covid-19 aşı kampanyasında yer almıştı.

Öte yandan: Musk'ın Ekim ayındaki satın almasından bu yana Twitter, oldukça kaotik bir süreçten geçiyor. Musk bu süreçte icra ekibinin işine son verdi, yönetim kurulunu feshetti ve devralma öncesinden kalan birçok çalışanı da işten çıkardı. Musk'ın işine bizzat son vermediği pek çok Twitter çalışanı ise istifa etti. Reklamverenlerin de art arda platformu terk etmesiyle Twitter, büyük bir gelir ve itibar kaybı yaşadı. 

 • Buna göre, reklamverenlerin, Musk'ın Twitter'ın içerik yönetimine yönelik daha gevşek bir yaklaşım sergilemesinin ardından reklamlarının nefret söylemi ve yanlış bilgilerle birlikte görünmesinden endişe duydukları ve bu nedenle platformdaki reklam harcamalarını geçici olarak durdukları bildirilmişti.
 • Geçtiğimiz ay ise Twitter'ın değerinin, Musk'ın devralmasını takip eden 6 aylık süreçte 20 milyar doların altına indiği bildirilmişti. Bu, Musk'ın 44 milyar dolara satın aldığı Twitter'ın %50'de fazla değer kaybettiği anlamında geliyor.
 • Bütün bunlar göz önüne alındığında, Yaccarino'nun reklam alanındaki deneyimiyle birlikte Twitter'ın reklamverenlerle bozulan ilişkilerini ve reklam işini düzeltmesine yardımcı olabileceği değerlendiriliyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Get Golden Visa ile Portekiz Golden Visa için şimdi başvuru zamanı

Portekiz Golden Visa Programı için son şans

Portekiz Golden Visa programı için son şans

Minimum 280 bin avro yatırım miktarıyla Portekiz'de yaşama, çalışma, eğitim alma, Schengen bölgesinde dolaşım hakkı tanıyan ve beş yılın sonunda Avrupa vatandaşı olma fırsatı sunan Portekiz Golden Visa programının kapanmasıyla ilgili gelişmeler, uzun bir sürecin ardından açıklandı.

Bu süreçte Portekiz'deki birçok hukuk bürosu, danışman firma, inşaat firmaları ve fonlarla bir araya gelerek program değişikliğinin 'geriye dönük' maddelerinin işleme alınmaması için lobi ve PR çalışmaları yürüten Get Golden Visa, yasanın onaylanması ve yürürlüğe girmesiyle ilgili beklentileri aşağıda aktarıyor. Get Golden Visa, değişiklikler yürürlüğe girmeden önce başvurunuzu yapmak için ideal zamanın şimdi olduğuna dikkat çekiyor.

Tahminler neler?

 • Yeni yasa geriye dönük olarak uygulanmayacak, hâlihazırda başvurularını yapanlar veya Golden Visa'larını almış olan başvuru sahipleri değişikliklerden etkilenmeyecek. 
 • Beklenen yasa henüz geçmiş değil, yeni yapılan Portekiz Golden Visa başvuruları kabul ediliyor. Beklenen yasanın geçtiği tarih itibarıyla yapılan başvurular kabul edilmeyecek.  

Get Golden Visa: Bağımsız bir yatırım danışmanlığı firması olan Get Golden Visa; Avrupa, Amerika, Karayipler ve diğer bölgelerdeki alternatif programlar aracılığıyla sizin için en uygun programı belirlemenize ve yatırım yaparak oturma izni ve(ya) vatandaşlık almanıza olanak sağlıyor. 

Get Golden Visa başvuru süreci boyunca size destek sağlamaya hazır. Programa dair soru işaretlerini gidermek için buradan toplantı talebinde bulunabilir ve detaylı bilgi için uzmanlara danışabilirsiniz.

POLİTİKA |‎ TÜRKİYE

İkinci tur için kim, ne dedi?

Seçimin ikinci tura kaldığı YSK tarafından açıklandı

YSK Başkanı Ahmet Yener’in bugün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerine katılımın yurt içinde %88,92, yurt dışında ise %52,69 olduğunu açıkladı. Yener açıklamasında, saat 15:15 itibariyle yurt içinde bütün sandıkların açıldığını yurt dışı oylarında ise 34 bin 874 oyun sisteme girilmeye devam ettiğini belirtti. Kesin olmayan sonuçlara göre, cumhurbaşkanlığı oy oranlarının %49,51 Recep Tayyip Erdoğan, %44,88 Kemal Kılıçdaroğlu, %5,17 Sinan Oğan ve %0,44 Muharrem İnce olduğu kaydedildi. Bununla birlikte sisteme girilmemiş oyların önde olan iki adayın da %50 seçilme yeterliliğini aşmasını sağlamayacağını belirten Yener, Kurul’un 28 Mayıs tarihinde seçimin ikinci turunun yapılmasına karar verdiğini açıkladı.

Bilgi notu: Kesin sonuçların 19 Mayıs’ta açıklanacağı, 24 Mayıs’ta yurt dışında oyların verilmeye başlanacağı ve 28 Mayıs’ta Türkiye’de ikinci turun yapılacağı belirtildi.

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından “Sevgili Halkım, dünden bu yana aralıksız çalışıyoruz. Sakın ola ki bir ümitsizliğe kapılmayın. Ben dik duracağım. Olan bitene dair net tespitlerimi size anlatacağım. Sonrasında da ayağa kalkıp hep birlikte bu seçimi alacağız. Her şeyin sonunda, sadece milletimizin dediği olacak” paylaşımında bulundu.

Bununla birlikte: Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından, “Buradayız. Sonuna kadar mücadele” sözleriyle bir video yayımladı.

Seçimin ikinci tura kalmasını sağlayan ve %5,17 alan Sinan Oğan bugün BBC Türkçe’ye verdiği röportajında muhalefetin sağ seçmeni tanımadığını, nüfusun %70-75’inin sağ seçmenden oluştuğunu belirtti. Bununla beraber, sonucu muhalefet açısından bir başarısızlık olarak görürken iktidar açısından “kısmen başarı” yorumunda bulundu. İktidar için “Çünkü çok büyük imkanlarla bu seçimlere girdiler. Yani özgürlüklerin kısılmasından tutunuz da anti-demokratik medya baskılarına kadar maddi imkanlarla devlet imkanlarını kullanmasıyla bu seçime girdiler. Buna rağmen %50'yi rahat bir şekilde aşamadılar.” ifadelerini kullandı.

 • Oğan milletvekili koltuk sayıları hakkında, Millet İttifakının listelerinin yanlış yapıldığını, Cumhur İttifakının listelerinin ise doğru yapıldığını ve bu nedenle bu sonuçları gördüğümüzü belirtti. Destek koşulları sorulduğunda terörle mücadele ve sığınmacıların geri gönderilmesinin kırmızı çizgileri olduğunu söyledi.

Dahası: Dün gece Almanya merkezli Der Spiegel’in Türkiye muhabiri Maximilian Popp sosyal medyadan paylaştığı gönderide Sinan Oğan’ın Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemesi için öne sürdüğü şartlar arasında HDP’nin siyasi sistemin dışında kalması olduğunu belirtmişti. 

 • Röportajdan "Birincisi HDP ve HÜDA-PAR'ı siyasetteki kilit pozisyonundan çıkarsın istiyoruz. Terörle mücadele edilsin istiyoruz, ve bizim diğer şartlarımız kabul edilsin. Bizim öncelikli şartlarımız var. O şartlarımızın kabul edilmesi gerekiyor (…) Bizim zaten temel mantığımız HDP sisteminin içinde olmasın." alıntısının verildiği Twitter paylaşımına cevap olarak Sinan Oğan “Hayırdır Der Spiegel, size verdiğim röportajda Türk basınına dediğimiz genel şartlardan farklı bir şey demedik. Bunu nereden uydurdunuz?” ifadelerini kullandı.

Ne demişti? Sinan Oğan seçimden iki gün önce gazeteci Bahar Feyzan’a verdiği röportajda kendisine destek verenlerin ikinci tura kalamasalar da ikinci turun belirleyicisi olacaklarını belirtmişti. Seçim ikinci tura kaldığı durumda hangi adayı destekleyeceği sorulduğunda Oğan, “Masaya oturduğumuz taraflarla taleplerimizi konuşacağız, taleplerimizin başında terörle aralarına mesafe koymak olacak. Tabii ki biz bedavadan ortak olmayacağız, bizim de bakanlıklar vesaire taleplerimiz olacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Tepkiler

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, partisinin oy oranı hakkındaki spekülasyonlara tepki veren Yalçın “Muhalefet yanlısı ve temayül dolandırıcısı anket şirketlerince alacağı oy oranı baraj altında gösterilen MHP, %10’u aşarak algı oyunlarını boşa çıkarmıştır. Partimizin üç hilalde simgelenen kurumsal kimliğinin gücüyle seçmen kitlesinin köklü ve sağlam yapısı, oy pusulasında parlamıştır.” ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Milletimiz, ülkemizin geleceği, istikrarı, huzur ve güveni için parlamentoyu kendi iradesine göre şekillendirmiş, teröre, küresel güçlerin kuklalarına, ülkemiz üzerinde hain planlar kuranlara fırsat vermemiş, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı'nın etrafında kenetlenmiştir" ifadelerini kullandı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bugün yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kaldığı artık kesinleşmiştir. Dün sandığa gidip oy veren herkese yürekten teşekkür ediyoruz. Katılım oranının %90’a yaklaşmış olması demokrasi adına sevindiricidir.”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yaptığı paylaşımda "Mücadeleyi bıraktığın zaman kaybedersin! İstanbul örgütümüzle birlikte yine elimizden geleni yapacak ve yine vatandaşlarımızın hem gönlünü, hem oyunu almaya çalışacağız. Son sözü vatandaş söyleyecek! Ve inanıyorum 2. turda başaracağız…" dedi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, Sinan Oğan'ın %5,2 oranında oy almasına atıfta bulunarak seçimin ikinci tura kalmasını sağladıklarını, ancak bunu başarı olarak görmediğini, "Cumhuriyetimizin 100. yılında Atatürk’ün ruhunu şad edecek sonuç alamadığım ve sizleri zafere götüremediğim için hepinizden özür dilerim" ifadeleriyle belirtti.

Prof. Dr. Daron Acemoğlu, seçmenlerin aşırı sağa kaydığı tespitini yaparken, seçim sonucu nedeniyle hayal kırıklığına uğramamanın zor olduğunu belirtti. ekonomideki kötü yönetim ve yolsuzlukların seçmen üzerindeki etkisinin beklenilen büyüklükte olmadığını da ekledi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı seçim sonucuna ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaybetmez algısının yitirildiğini belirterek “İnsanımızın %50’sinden fazlası ‘değişim’ talebini ortaya koymuştur” dedi.

Memleket Partisi Sözcüsü İpek Özkal Sayan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Biz söyledik, siz dinlemediniz” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Nevşin Mengü, CHP basın bürosunun Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu’nun bugün bir programı olmadığına dair açıklamasına cevap olarak sosyal medya hesabından “Muhalefet eğer ikinci tur konusunda ciddi ise, ki işleri çok zor, seçim sürecinin bugün de değil dün başladığının farkında olmalı” paylaşımında bulundu. Bununla beraber Mengü, seçimin kazananlarının HÜDA PAR, Yeniden Refah, DEVA, Gelecek, DP, Sinan Oğan olduğu yorumunda bulundu.

Milletvekili sonuçları

TBMM’ye bu yasama döneminde AK Parti’den 50, CHP’den 35, Yeşil Sol Parti’den 26, İYİ Parti’den 6, MHP’den 3 ve TİP’ten 1 olmak üzere toplam 121 kadın milletvekili seçildi. Böylece geçen yasama döneminde %17 olan kadın milletvekili oranı bu dönem %20’ye çıkmış oldu.

Nevşehir’de MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç’ın, ve Giresun’da CHP’den aday Elvan Işık Gezmiş’in TBMM’ye girmesiyle bu şehirlerde ilk kez kadın milletvekili Meclise girdi.

Diyarbakır’da CHP’nin birinci sıra vekili Sezgin Tanrıkulu, kesin olmayan sonuçlara göre TBMM’ye girdi. Böylece 21 yıl sonra CHP Diyarbakır'da bir koltuk sahibi oldu.

Bununla birlikte: CHP, Kars'tan da 21 yıl sonra vekil çıkararak Avukat İnan Akgün Alp'i TBMM’ye gönderdi.

Dahası: CHP’nin 43 yıl sonra Rize’den aday çıkardığı milletvekili Tahsin Ocaklı, “Seçim ülkemize hayırlı olsun bitmedi henüz hiçbir şey. Daha yeni başladık.  Elbette Rize’de yaşadığımız seçim sürecinde herhalde bütün arkadaşlarımızla kendimizi iyi ifade etmiş olmalıyız. Ama henüz Türkiye’de daha 15 günümüz var, 15 gün içinde anlatacağız. Rize’de kazandığımız gibi Türkiye’de de kazanacağız” dedi.

Öte yandan: AK Parti, ise sadece iki ilde vekil çıkaramadı. Dersim’de daha önce de vekil çıkaramayan AK Parti bu seçimlerde Hakkari’deki koltuğunu Yeşil Sol Parti’ye kaptırdı.

Cumhur İttifakı çatısı altında seçimlere ayrı listeden giren Büyük Birlik Partisi (BBP), seçimlere tek başına giren Memleket Partisi (MP), ve ATA İttifakı çatısı altında kendi listeleriyle giren Zafer Partisi (ZP) Meclise milletvekili sokamadı. Milletvekili adayı ZP Genel Başkanı Ümit Özdağ ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de böylelikle Meclis dışında kaldı. Türkiye genelinde ZP %2,25, BBP %0,99 ve MP %0,93 oy oranına sahip oldu.

MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in kızı Ayyüce Türkeş Taş Adana’da İyi Parti'den, Yıldırım Tuğrul Türkeş ise Ankara 1. Bölgede AK Parti'den aday olarak girdikleri seçimde milletvekili olmayı başardı.

Hikâyeyi paylaşmak için:
POLİTİKA |‎ DÜNYA

Dünya gözüyle: “2023’ün en önemli seçimi”

Reuters, Financial Times ve The Economist’in de aralarında olduğu yabancı basın ve politikacılar 14 Mayıs seçimlerini nasıl yorumladı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın %49,5 ile birinci sırada tamamladığı seçimlerin sonucuna göre AK Parti’nin MHP, Yeniden Refah ve HÜDA-PAR ile kurduğu koalisyon; mecliste 321 milletvekili ile çoğunluğu elde etmiş oldu. 

Yabancı basın, Kahramanmaraş merkezli depremler, ekonomik kriz ve artan otoriter baskılara rağmen muhafazakar kesimi mobilize ederek Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’ndan fazla oy aldığını vurguluyor. 2’nci tura doğru giderken Erdoğan’ın ortodoks olmayan para politikalarının Türkiye piyasalarında gergin bir ortama işaret ettiğini de vurgulayan Avrupa ve ABD merkezli basın kaynakları, 2’nci turda Kılıçdaroğlu’nun kazandığı senaryoya ise çok sıcak bakmıyorlar. Erdoğan’ın elinde tuttuğu psikolojik üstünlük, 2’nci tura doğru daha da artıracağı milli güvenlik retoriği ile muhalefetin gücünü azaltacağı ise muhtelem gözüküyor

Yabancı basın seçimleri nasıl gördü?

Financial Times, Sinan Oğan’ın kingmaker olarak 2’nci turun kazananını belirleyen kişi olduğuna vurgu yapıyor. 2’nci turda karşı karşıya gelecek olan Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın, Oğan’ı kendi tarafına çekmeye çalışarak seçimin seyrini değiştirmeye çalışacak. Financial Times’a röportaj veren İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emre Erdoğan, 2’nci tura giderken Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun ATA İttifakı’nın kaybeden adayı Sinan Oğan’ın desteğini almasını pek muhtemel bulmuyor. Sinan Oğan’ın ilk turda aldığı %5’e ihtiyaç duyan Millet İttifakı’nın Yeşil Sol Parti’nin (YSP) desteğini alıyor olması ittifak yapılmasının önünde bir engel teşkil ediyor. Eğer Kılıçdaroğlu, YSP desteğini bir kenara itip Sinan Oğan’ın desteğini alırsa Erdoğan’ı yenmek için ihtiyacı olduğu YSP desteğini kaybetmekle karşı karşıya kalacak. 2’nci turun kazananı Kılıçdaroğlu olursa meclisteki güçsüzlüğü ona zor zamanlar yaratacakken kazanan Erdoğan olursa önümüzdeki beş yıl boyunca Erdoğan, ekonomi ve diğer önemli noktalarda gücü elinde tutmaya devam edecek.

Seçimden önce “Erdoğan gitmeli” sloganıyla ses getiren The Economist de Sinan Oğan’ın 2’nci tur kazananı belirleyecek önemli bir konumda olduğunu vurguluyor. 2’nci tura dair Erdoğan’ın kazanacağına daha emin gözle bakan The Economist, Memleket Partisi cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçime 3 gün kala seçimden çekilmesiyle ona gidecek olan %2 oyun Kılıçdaroğlu’na gidecekken Sinan Oğan’a gittiğine dikkat çekiyor. 2’nci turda Kılıçdaroğlu’nun kazanmasına sıcak bakmamakla beraber, Kılıçdaroğlu’nun kazanabilmesi için ülkeyi ele geçirmiş olan ekonomik krizi vurgulayan bir retoriğe sahip olması gerektiğini de ekliyor. Erdoğan’ın ekonomik kriz, deprem ve artan otoriterliğine rağmen seçimi önde bitirmsinin nedeni olarak ise Erdoğan’ın, muhalefeti terörü desteklemekle suçlaması ve bir güvenlik problemi olarak göstermesini vurguluyor. Erdoğan’ın, Ukrayna’daki savaşa rağmen Putin ile olan sıcak ilişkisine devam etmesi ve NATO’nun genişlemesinin önünde bir engel olması ise ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından tehdit olarak algılanıyor.

Yabancı politikacılar seçimleri nasıl gördü?

Bisiklet turu esnasında Türkiye seçimleri hakkında soru yöneltilen ABD Başkanı Biden, “[Seçimle ilgili] bilgi almadım” yanıtını vermesinin ardından soruyu soran TRT ABD muhabiri Yunus Paksoy’un verdiği bilgiler üzerine “Umarım kim kazanırsa kazanır. Dünyanın o bölümünde şu an yeteri kadar sorun var” dedi.

Almanya'da koalisyon ortağı Yeşiller partisinin Eş Genel Başkanı Ricarda Lang, “Parti olarak bu tür durumlarda da tutum takınmanın ve 'Demokratların yanındayız' demenin doğru olduğunu düşünüyorum” dedi ve Millet İttifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu’na parti olarak destek vermeye devam edeceklerini ekledi. Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi durumunda Türkiye'deki muhalifler, gazeteciler, LGBTİ hareketi ve kadınların durumunun iyileşmesini umduğunu belirten Lang, “Bu insanların durumunun gelecekte biraz da olsa kolaylaşması beni çok mutlu eder” dedi.

Rusya Başkanı Putin’in basın sözcüsü Dmitry Peskov, seçimle ilgili “[Rusya ve Türkiye’yi] enerji, turizm, ticaret, tarım, karayolu taşımacılığı, havayolu taşımacılığı ve benzeri gibi çeşitli alanlarda karşılıklı faydaya dayanan çok geniş bir işbirliği birbirine bağlıyor. Gerçekten karşılıklı fayda sağlayan bu işbirliği, hem Türk halkının hem de Rus halkının çıkarlarını kesinlikle karşılıyor. Bu nedenle, bu günlerde Türkiye'den gelen haberleri elbette büyük bir ilgiyle, büyük bir dikkatle izliyoruz. Türk halkının tercihine saygı duyuyoruz ve duyacağız” açıklamasında bulundu. Peskov, sonuç ne olursa olsun ikili işbirliğinin derinleşeceğine ve genişleyeceğine inandıklarını belirtti. Türkiye’nin olgun bir demokrasi olduğunu vurgulayan Peskov, seçimlerine dışarıdan bir müdahaleye izin vermeyeceğine inandığını da ekledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kanaani, “Yüksek seçmen katılımı Türkiye'de Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri ve oylamaların başarıyla gerçekleştirilmesi, demokrasi için bir zafer işaretidir” dedi.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

devlet tahvili faizi

Türkiye

Recep Tayyip Erdoğan

Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhur İttifakı

Millet İttifakı

Emek ve Özgürlük İttifakı

2022

+32 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;