aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ile ilgili hikayeler

• Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) , altyapı açığını gidermek ve alt bölgenin ekonomik büyümesini sağlama yönündeki temel hedeflerine ulaşmak için yaklaşık 5,2 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

01 Nis 2024

• Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ( ECOWAS ) cunta yönetimindeki Nijer'e yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılacağını açıkladı. Kaldırılacak yaptırımlar arasında sınırların kapatılması, merkez bankası ve devlet varlıklarının dondurulması ve ticari işlemlerin askıya alınması gibi kararlar yer alıyor. Ne olmuştu? 26 Temmuz 2023'te Nijer'de Başkan Mohamed Bazoum'u gözaltına alan askerler, darbe yaptıklarını duyurmuş, ECOWAS da ülkeye yönelik önlemler alacağ...Devamını Oku

27 Şub 2024

• Nijer'deki askerî cunta, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ( ECOWAS ) ile görüşmeyi kabul etti. Afrika Birliği ise Nijer'in tüm faaliyetlerini askıya aldı. Birlik, üyelerine cunta yönetimini meşrulaştıracak her türlü eylemden kaçınmaları gerektiğini bildirdi. Ayrıca: Cunta yönetimi cuma günü Fransa Büyükelçisinin 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi için ültimatom vermişti. Macron, büyükelçinin ülkeyi terk etmeyeceğini bildirdi.

29 Ağu 2023

• Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ( ECOWAS ) yetkilisi, Nijer'de 26 Temmuz'da yönetime el koyan askerî cuntanın, ECOWAS ile görüşmeyi kabul ettiğini bildirdi. Blokun darbeyi tersine çevirmek için diplomatik yollar aradığı dile getirildi.

21 Ağu 2023

• Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ( ECOWAS ), Nijer ile ilgili cumartesi günü yapılması planlanan, topluluk üyesi ülkelerin genelkurmay başkanlarının bir araya geleceği kriz toplantısını "teknik" nedenlerden dolayı erteledi. Toplantının süresiz olarak askıya alındığı bildirildi. Bir adım geriden: Nijerya'nın başkenti Abuja'da önceki gün bir araya gelen Batı Afrika ülkelerinin liderleri, darbe sonrası Nijer'de demokrasiyi yeniden tesis etmek üzere en kısa zaman...Devamını Oku

14 Ağu 2023

• Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ( ECOWAS ), Nijer için eylem planını çalışmak adına Nijerya'da toplandı. Darbe liderleri, zirveden birkaç saat önce yeni hükümeti kurduklarını açıkladı. Barışçıl çözüm arayışı: Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, “Nijer’de demokratik yönetime dönülmesi için darbe yönetimiyle diyalog dahil her seçeneğin denenmesi gerekir” dedi. Neler olmuştu? 26 Temmuz’da ülkede yönetime el koyan bir grup asker cumhurbaşkanını gözaltı...Devamını Oku

11 Ağu 2023

• Nijer'de 26 Temmuz'da yönetime el koyan askeri destekleyen bir grup, başkent Niamey'de toplandı. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS) seçilmiş cumhurbaşkanına görevinin iade edilmesi için verdiği sürenin dolmasının ardından ülkede, ulusal hava sahası da kapatıldı. Öte yandan: İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ise "Tek yol diplomatik yol. ECOWAS dün gece yarısı sona eren ültimatomunun bugün uzatılmasını umuyorum" açıklamasında bulundu.

08 Ağu 2023

• Nijer'de yönetime el koyan askerlerin, Rusya'nın paralı asker gurubu Wagner ile iletişime geçtiği aktarıldı. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS), darbenin sona ermesi için sunduğu süre ise dün itibarıyla son buldu. Bununla birlikte: Askerî yönetim, Fransa ile son 45 yılda yapılan askeri iş birliği anlaşmalarını iptal etti. Yönetim, Fransa'yı iç işlerine karışmakla suçluyor.

07 Ağu 2023

• Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), geçtiğimiz hafta bir grup askerin yönetime el koyduğu Nijer’e tüm hava ve kara sınırlarını kapattı ve bu ülkenin Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası’ndaki varlıklarını dondurdu. Tehdit: Topluluk Bazoum'un görevine tekrar başlaması için 1 hafta süre verdi; aksi hâlde askerî müdahalede bulunulacağı bildirildi.

01 Ağu 2023

• Burkina Faso'da askerlerin ülke yönetimini devraldığı bildirildi. Ordu ülkenin anayasasını askıya aldığını, hükümeti feshettiğini ve ulusal sınırları kapattığını söyledi. Cumhurbaşkanı Roch Kabore'nin askerler tarafından "güvenli bir yerde" denetim altında tutulduğu öğrenildi. Kabore ve üst düzey yetkililerin, başkent Ouagadougou'daki askerî kışlalarda olduğu iddia edildi. Neden önemli? Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, ülkedeki olayları "darbe girişimi"...Devamını Oku

25 Oca 2022