aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Mahremiyet ile ilgili hikayeler

• Kişisel Verileri Koruma Kurumu ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi iş birliği ile 16-17 Kasım 2023 tarihlerinde II. Uluslararası Kişisel Verileri Koruma Kongresi, “Dijital Çağda Bir Öncelik: Mahremiyet” ana teması ile gerçekleştirilecek . Oturumlar Türkçe ve İngilizce dillerinde olacak. Kongrede ele alınacak konulara buradan ulaşabilirsiniz.

24 Tem 2023

Hayatta olmayan bireylerin kişisel verileri korunuyor mu?

Hayatta olmayan kişilerin kişisel verileri korunabilir mi? Söz konusu kişisel veriler bu alandaki kanuni düzenlemelerin kapsamına girer mi? Yoksa ölen insanların kişisel verilerinin artık onların özel ve aile hayatları kalmadığından korunmasına gerek yok mudur?

12 Haz 2023

Uzaktan çalışırken gizliliğimizden uzaklaşıyor muyuz?

Uzaktan çalışma (“remote working”) sistemi, son yıllarda özellikle COVID-19 pandemisi ile birlikte daha da yaygın hale geldi. Başta fark edilmese de, bu sistemin yaygınlaşması ile birlikte, çalışanların kişisel verilerinin korunması konusunda yeni riskler ortaya çıktı. Özellikle işverenler tarafından ölçülülük ilkesinin sınırlarını aşan bazı uygulamalar, çalışanları tedirgin etmekte. Her ne kadar işletmelerin veri güvenliği de önem taşıyor olsa da, bu güvenliği sağlamak için çalışanların mahremiyetini ihlal edecek uygulamalar tercih edilmemeli.

İrem Naz Yıldız

·

17 May 2023

HİKAYE

Mahremiyetin iflası – herkese ait olmayan gizli olan mıdır?

Mahremiyette yasak kendimizden mi, dinden mi, ahlaktan mı, hukuktan mı kaynaklanır? Mahremiyetin dini, ahlaki ve hukuki açılardan tartışılması gerekir mi? Mahremiyeti yok etmek, zulmün başlama nedeni olabilir mi? Ev hayatı ile kamusal alan arasındaki nasıl bir ilişki kurulmalı? Herkese ait olmayan gizli olan mıdır? Gözetleme gerekli midir?

01 Nis 2023

Teknoloji vazgeçilmez, mahremiyet öncelikli olmalı! • Kişisel verilerin korunması konusunda dünyanın önemli organizasyonlarından olan Küresel Mahremiyet Konferansı (Global Privacy AssemblyGPA), Türkiye’nin ev sahipliğinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Ev sahibi ülke olarak açılış konuşmasında bulunan Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, teknolojik değişim ve dönüşümlere hazırlıklı olunması ve veri korumada proaktif bir yaklaşım...Devamını Oku

03 Oca 2023