aposto-logo
TR
TREN

20 yılın zirvesi

TCMB'nin faiz oranlarına ilişkin yaptığı basın duyurusunda sıkılaştırma ve sadeleştirme mesajları yinelendi
20 yılın zirvesi

22 Eylül - Arçelik
Arçelik ile birlikte

Hayatın farklı bir tadı var: Arçelik Tadı var®️ Probiyotik Yoğurt ve Kefir Makinesi Arçelik Tadı var®️ Probiyotik Yoğurt ve Kefir Makinesi Kendine has tadıyla probiyotiği zengin ev yapımı yoğurt gibisi var mı, ne dersiniz? “Yok ben gelenekselciyim” diyenleri de duyar gibiyiz. “Asıl kefir ya…” önerisiyle konuya girecekler de varsa ne iyi ettiniz de geldiniz; sizi üstün teknolojisiyle farklı lezzetler sunan Arçelik Tadı var®️ Probiyotik Yoğurt ve Kefir Makinesi ile tanıştırmak isteriz. İster evde hayatını kolaylaştıran teknolojiler arayanlara ister yiyecekleri ev yapımı tüketmeye özen gösterenlere sağlıklı ve lezzetli çözümler sunan bu makine için ne desek az, özellikleri ise bir o kadar çok: Geleneksel, probiyotik ve süzme yoğurt çeşitlerini ve kefiri tek bir makineyle, ideal lezzette yapmanızı sağlar. Üstelik probiyotik yoğurdu, elde mayalamaya göre altı kata kadar daha fazla probiyotik içerikli hazırlar. Lezzet Sensörü™️ ile tatlı, normal ve ekşi gibi farklı tatlarda yoğurdunuzu ağız tadınıza göre yapar. İleri ısıtma teknolojisi sütü mayalamak için uygun sıcaklığa getirir; ileri soğutma teknolojisi sıcak sütü mayalama sıcaklığına kadar soğutur ve yoğurdu mayalama sonrası muhafaza eder. Homewhiz uygulamasından tercihlerinizi yaparak mayalama işlemini olduğunuz yerden başlatabilir ve aşamaları takip edebilirsiniz. Süzme yoğurt aksesuarı, 3 litrelik metal kabı ve 7x250 ml cam kaplarıyla farklı ihtiyaçlara uygun yoğurtlar yapabilirsiniz. Arçelik Tadı var®️ Probiyotik Yoğurt ve Kefir Makinesi ’yle hayatın farklı bir tadı var.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini beklentilere paralel bir şekilde 500 baz puan artırarak %30 seviyesine çıkardı.

TCMB, bu kararıyla politika faizini son 20 yılın zirve seviyesine yükseltirken, faiz oranlarına ilişkin yapılan basın duyurusunda sıkılaştırma ve sadeleştirme mesajları yinelendi. Piyasanın karara verdiği ilk tepkiler ise olumlu oldu.

Beklentiler ne yöndeydi?

Faiz artışı yerli ve yabancı yatırımcıların beklentileriyle birebir uyumlu gerçekleşti. Reuters, AA Finans, Bloomberg HT ve Foreks Haber tarafından düzenlenen anketlerde medyan beklenti TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artışına gitmesi yönünde olmuştu.

Bunun yanı sıra yabancı yatırım bankaları JP Morgan, Standard Chartered ve Morgan Stanley de 500 baz puanlık artış tahmininde bulunmuşlardı. Societe Generale ve Barclays ise tahminlerini sırasıyla 600 baz puan ve 250 baz puan olarak açıklamıştı. 

Faiz artışının beklentilere paralel gerçekleşmesi üzerine Borsa İstanbul’da alımlar hızlandı. BIST 100 endeksi günü %3,64 artışla 8.000 puandan kapatırken, BIST Bankacılık Endeksi (XBANK) %3,32 artışla 8.018 puandan tamamladı.

Metinde neler var?

Metinde enflasyon görünümüne ilişkin, “Enflasyon Temmuz ve Ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir.” ifadelerine yer verilirken, “Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir” denilerek Eylül ayı enflasyonunun bir önceki aylara kıyasla bir miktar daha yavaş gerçekleşebileceğinin altı çizildi.

Metinde makroihtiyati tedbirlerin kademeli bir şekilde sadeleşmeye devam edeceğine işaret edilerek, “Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir” ifadelerine yer verildi.

Metinde ayrıca Haziran ayı toplantısından bu yana her toplantı metninde yapıldığı gibi, “Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” ifadelerinin kullanıldığı görüldü.

Uzmanlar ne diyor?

Konuyla ilgili Aposto’ya konuşan ALB Yatırım Başekonomisti Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, 500 baz puanlık artış kararının piyasa beklentilerine paralel olduğunu ve Merkez Bankası’nın çok net bir iletişim dili kullandığını söyledi. 

“Faiz karar metnine baktığımızda ise gayet kısa ve çok net bir metin olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan Merkez Bankası'nin çok net bir iletişim dili olduğunu söyleyebirim. Ayrıca metinde enflasyonun son dönemdeki seyrine ilişkin doğru bilgilendirmelerin yapılmış olması da Merkez Bankası kredibilitesini artıran çok önemli bir unsur diye düşünüyorum.”

Toplantının ardından yayımlanan karar metnindeki farklılıklara dikkat çeken Eryılmaz, metne eklenen bölümleri şu şekilde sıraladı:

"Bu ayki faiz karar metninin geçen ayki metinden farklılığı şu; bu ayki metinde ücret ve kur artışının yanı sıra vergi düzenlemelerinin enflasyona büyük ölçüde yansıdığı, bu nedenle aylık enflasyonun ana eğiliminde düşme beklendiği belirtilmiş. Yine bu ayki metne enflasyon raporunda 2024’te başlayacağı belirtilen dezenflasyonda kararlı olunduğu vurgusu da eklenmiş. Son olarak TL varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başladığının da vurgusu bu ayki metinde yerini almış."

Eryılmaz, piyasanın gelecek toplantılara ilişkin beklentilerini ise şekilde ifade etti:

"Metinde gelecek toplantılar için gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak parasal sıkılaşmanın devam edeceği yinelenmiş. Bu nedenle piyasa şimdilik ağırlıklı olarak önümüzdeki bir ya da iki toplantıda toplamda 500 baz puanlık artışla tepe faizin yüzde 35'e çıkacağını fiyatlıyor."

Konuyla ilgili yorum yapan Deniz Yatırım Strateji ve Araştırma Müdürü Orkun Gödek ise TCMB’nin piyasa beklentisine paralel hareket etmesini iletişim açısından doğru bulduğunu ifade ederek konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı:

“Ağustos ayındaki sürprizin ardından Merkez Bankası’nın piyasa konsensüsü paralelinde hareket etmesini iletişim açısından doğru buluyoruz. Paylaşılan metin de gayet sade. Beklentilerdeki bozulmaya yapılan atıf korunurken, aylık enflasyon seyrine dair de değerlendirmeye yer verilmiş. Benzer şekilde miktarsal sıkılaştırma iletişimi de korunuyor. Yıl sonu enflasyonu için de Enflasyon Raporu sunumunda yer alan patika işaret ediliyor. OVP’nin ardından gayet doğal. PPK ile birlikte Türk varlıklarında TCMB kaynaklı bir fiyatlama riski öngörmüyoruz.”

Sonuç olarak uzmanlar kararı beklentilere paralel ve olumlu bulmakla birlikte, kararın ardından kamuoyuna sunulan duyuru metnini de oldukça sade ve net bulduğunu ifade ediyor. Yayımlanan metnin Üçüncü Enflasyon Raporunda öngörülen dezenflasyon patikasına işaret ettiğine değinen uzmanlar, bu bağlamda parasal sıkılaşma sürecinin de gerektiği ölçüde devam etmesini bekliyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

politika faizi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

AA Finans

Bloomberg HT

Foreks Haber

JP Morgan

Standard Chartered

Morgan Stanley

Societe Generale

Barclays

Borsa İstanbul

BIST 100 Endeksi

BIST Bankacılık Endeksi

Enflasyon

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🗞️ Orta Doğu’da tarihî dönüşüm

Suudi Arabistan ile İsrail normalleşmeye doğru adım adım ilerliyor. TCMB, politika faizini 20 yılın zirvesine taşıdı. KKM'de gerileme serisi 4. haftasında.

22 Eyl 2023

Arçelik ile birlikte
The Times of Israel

YAZARLAR

Emircan Yaman

Piyasalar ve Finans Editörü

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;