aposto-logo
TR
TREN

21 Ocak - İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile birlikte

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ‘Doğamıza Dönüyoruz’ “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla, 15 - 21 Şubat tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için çalışmalar devam ediyor. Neler oldu? İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünd e düzenlenecek kongrenin ilk aşamasını oluşturan Paydaş Buluşmaları ’nın tamamlanmasının ardından ikinci aşama olarak Uzman Toplantıları ’na geçildi. Döngüsel kültür kavramının ayaklarını oluşturan; birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve gelecekle uyum başlıklarını esas alan toplantıların ilki Birbirimizden Razıyız 13 Ocak’ta gerçekleşti. İkinci toplantı ' Doğamıza Dönüyoruz ' ise İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde (İZTAM) dün düzenlendi. Toplantıda, Geleceğin Türkiyesi ’nde sağlam bir iktisadi temel oluşturmak için ekoloji ve ekonomi arasındaki ilişkilere odaklanıldı. Sırada ne var? Uzman Toplantıları 25 Ocak ’ta ' Geçmişimizi Anlıyoruz' ve 4 Şubat ’ta ise ' Geleceği Görüyoru z' başlığıyla devam edecek. 15 - 21 Şubat ’taki kongre; sivil, şeffaf ve tam katılımcı bir girişim olarak ortak akılla yeni iktisat politikaları oluşturmayı hedefliyor. Kongrenin ardından yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye'yle paylaşılacak.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, "Uzlaşarak Türkiye'yi birlikte seçime taşıyalım, mayıs ayı içinde bu işi bitirelim!" dedi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin grup toplantısında Demokrat Parti'nin 1950'deki seçim zaferine göndermede bulunarak genel seçimlerin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağına işaret etti.

• 2007 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülüşünün 16'ncı yılında eski gazete binası olan Sebat Apartmanı önünde toplanan yüzlerce kişi tarafından anıldı.

Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davada yargılanan polis memuru Hüseyin Engin'e "basit yaralama" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.

• Diyarbakır'da, Kemal Kurkut'un öldürülmesine ilişkin davada yerel mahkeme beraat kararında değişikliğe gitti. Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi, istinaf mahkemesinin bozma kararı doğrultusunda, polis Yakup Şenocak hakkında 'ceza verilmesine yer olmadığına' hükmetti.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Buğra Kavuncu, kendisi hakkındaki iddiaları nedeniyle Ümit Özdağ'a açtığı manevi tazminat davasını kazandı.

• AK Parti'nin "başörtüsüne anayasal güvence sağlanması" ve "ailenin korunması" amacıyla hazırladığı anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

• TCMB, ocak ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi beklentilere paralel olarak %9'da sabit tutuldu.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat, Türkiye ile resmî görüşmelere başlanmasına ilişkin "İşgal ortadan kalkmadan Türkiye ile normal bağların kurulmasından söz edemeyiz" dedi.

• Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması II. Bakanlar Toplantısı kapsamında gittiği Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi.

İsrail'in başkenti Tel Aviv'de, Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetine karşı "yargıyı zayıflatma girişimleri" ve aşırı sağcı politikaları nedeniyle protesto düzenlendi.

Brezilya'da Yüksek Mahkeme, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında, destekçileri tarafından düzenlenen Kongre baskınını "kışkırttığı" suçlamasıyla soruşturma başlatılmasına karar verdi.

Netflix, 2022'nin dördüncü çeyreğine dair beklentilerin üzerinde sonuçlar açıkladı. Platformun abone sayısındaki artış öngördüğü 4,5 milyonun üzerine çıkarak 7,66 milyon oldu. Netflix'in kurucusu Reed Hastings, sonuçların yayımlanmasının ardından CEO'luk görevini bırakma kararı aldığını açıkladı.

 Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, "Artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığımı biliyorum. Devam edersem, Yeni Zelanda'ya zarar vermiş olurum." diyerek görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Kazakistan'da Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Meclis'in feshedilerek 19 Mart'ta erken seçim yapılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

suikast

politika faizi

çeli

Türkiye

Cumhurbaşkanı

doğan

Demokrat Parti

Agos Gazetesi

Hrant Dink

Ali İsmail Korkmaz

Diyarbakır

İYİ Parti

Buğra Kavuncu

Ümit Özdağ

Suriye

Faysal Mikdat

Mevlüt Çavuşoğlu

Antony Blinken

İsrail

Tel Aviv

Binyamin Netanyahu

Brezilya

Jair Bolsonaro

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📰 Netflix ve Yeni Zelanda’nın ortak noktası

İyi hafta sonları. Netflix CEO'su görevi bırakıyor. Yeni Zelanda Başbakanı istifa etti. 28. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nde kazananlar belli oldu.

21 Oca 2023

Sky News

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;