aposto-logo
TR
TREN

ABD yasaklıyor: Katkı maddeleri kanser riskini artırıyor mu?

Kaliforniya, kanser başta olmak üzere pek çok sağlık sorunuyla ilişkilendirilen 4 katkı maddesinin üretimini, dağıtımını ve satışını yasakladı.
ABD yasaklıyor: Katkı maddeleri kanser riskini artırıyor mu?

2 Aralık - Grundig
Grundig ile birlikte

Geleceği önemseyen teknolojiler Grundig ’de Sürdürülebilir yaşam için teknolojiler üreten Grundig , ilk deneyim mağazasını İstanbul Marmara Park AVM’deki MediaMarkt’ta açmanın mutluluğunu paylaşıyor. Neler oluyor? "Daha iyi bir gelecek evde başlar" söylemiyle sürdürülebilirliği işinin merkezine koyan Grundig , sürdürülebilir yaşam biçimlerine ilham vermek üzere ilk deneyim alanını tasarladı. Neler var? Deneyim mağazasında deniz kabuğu bazlı bioplastik kullanılarak üretilen bulaşık makinesi; 60’tan fazla geri dönüştürülmüş PET şişe kullanılarak üretilen Pet Tub çamaşır makinesi; gövdesi %100 geri dönüştürülmüş plastikten oluşan bluetooth hoparlör Jam Earth; AeroFresh, Full Fresh + ve Vitaminzone teknolojileriyle meyve ve sebzelerin daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlayarak gıda israfını önlemeye yardımcı olan Grundig buzdolapları gibi çevre dostu ürün ve teknolojiler sergileniyor. Dahası: Mağazanın logosu geri dönüşüme dair farkındalığı artırmayı hedefleyen Back2Life Atölyesi ’nde, atık malzemelerle tasarlandı. Çalışmalarına bu yıl başlayan Back2Life, Atık Elektrikli ve Elektronik Ekipman (AEEE) geri dönüşüm tesislerinden çıkan malzemelerle üretim yapan, Arçelik’in sürdürülebilir sanat atölyesi olarak önem taşıyor. Türkiye’de sürdürülebilirlik alanında geniş çaplı iletişim başlatan ilk marka olan Grundig ’in deneyim alanına İstanbul Marmara Park AVM’deki MediaMarkt ’ta uğrayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

ABD’nin Kaliforniya eyaleti, birkaç hafta önce kanser dahil bir dizi hastalıkla ilişkilendirilen ve hâlihazırda onlarca ülkede yasaklanmış olan bromlu bitkisel yağ (E443), potasyum bromat (E924), propilparaben (E216) ve Kırmızı Boya 3 (E127 Eritrosin) olmak üzere 4 gıda ve içecek katkı maddesinin kullanımını yasakladığı açıkladı. 

Kaliforniya, bu maddeleri içeren şekerlemelerin, meyve sularının, kurabiyelerin ve daha pek çok ürünün üretimini, dağıtımını ve satışını yasaklayan ilk ABD eyaleti oldu.

 • Birkaç adım geriden: Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklı olan bu maddelerin kullanımına Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Çin ve Japonya’da da izin verilmiyordu. Daha önce Coke, Pepsi, Dunkin’ ve Panera gibi bir dizi büyük markanın da gönüllü olarak bu maddeleri ürünlerinden çıkardığı biliniyor.
 • Öte yandan: Yasanın destekçileri, bu adımla söz konusu ürünlerin mağaza raflarından bir anda kaybolmayacağını belirtiyor. Şirketlerin yiyecek ve içecekleri daha sağlıklı bir şekilde tüketicilere sunabilmek için tariflerini değiştirmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

"Kaliforniyalılar, en sevdikleri ürünlere daha büyük bir güvenle erişebilecekler" ifadelerini kullanan Vali Gavin Newsom, yasanın 2027'ye kadar uygulanmayacağını, bunun da şirketlere "zararlı kimyasallardan kaçınacak şekilde tariflerini gözden geçirmeleri" için yeterli zamanı tanıyacağını belirtiyor.

 • İhlal durumunda: Kaliforniya’da yasağın uygulanmaya başlanmasıyla bu katkı maddelerini içeren gıda ürünlerini üreten, satan veya dağıtan herhangi bir kişi veya kuruluş ilk ihlal için 5 bin dolara kadar para cezasına çarptırılabilecek. Takip eden her ek ihlal için artan cezalar, 10 bin dolara kadar yükselebilecek.

Yasaklanan maddeler ve nedenleri

Araştırmalar, kırmızı veya pembe kremalarda—özellikle de tarçın, nane, kiraz veya dut aromalı içeceklerde—bulunan Kırmızı Boya 3’ün kansere ve çocuklarda davranış sorunlarına yol açabileceğini gösteriyor. ABD’de her 10 şekerden birinde bulunan bu maddenin 2 yaşın altındaki çocukların %80’inden fazlası tarafından ayda en az 2 defa tüketildiği aktarılıyor. 

Çocukları korumak: Bu nedenle yasanın odak noktalarından biri de çocukları korumak. Uzmanlar, gelişmekte olan organların daha savunmasız olduğunu ve çocukların gıda katkı maddelerinin olası olumsuz sonuçlarına karşı daha büyük risk altında olduğunu söylüyor.

 • Kırmızı Boya 3: ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), laboratuvar hayvanları üzerine yapılan deneylerde kansere yol açtığını gösteren kanıtlar bulunmasının ardından Kırmızı Boya 3’ün kozmetikte kullanımını 1990'da yasaklamıştı. 
  • Brach’s Candy Corn ve Pez gibi şekerlemelerin bileşenlerinden olan Kırmızı Boya 3’ün gıda ürünlerinde kullanımının yasaklanmasına ilişkin şimdiye kadar adım atılmamıştı.
 • Bromlu bitkisel yağ: Bitkilerden elde edilen bromlu bitkisel yağ, genellikle narenciye aromalı gazlı içeceklerde bulunuyor ve aroma yağları için bir dengeleyici görevi görüyor. 
  • Uzun süre maruz kalınması hâlinde kişilerde sinir sistemiyle ilgili sağlık sorunlarına yol açan bu madde; kronik baş ağrıları, hafıza kaybı ve denge bozukluklarıyla da yakından ilişkilendiriliyor.
 • Potasyum bromat: Sık sık unlu mamullerde kullanıldığı bilinen potasyum bromat, tiroit ve böbrek kanseri riskini yükseltiyor. Potasyum bromat, Türkiye’de de un ağartma işlemlerinde kullanılıyor.
 • Propilparaben: Tortilla, ekmek ve hamur işleri de dahil olmak üzere paketlenmiş unlu mamullerde bir koruyucu olarak kullanılan propilparabenin, östrojen hormonunu ve sperm sayısını etkileyerek doğurganlıkla ilişkili sıkıntılara neden olabileceği belirtiliyor.

Çevresel Çalışma Grubu tarafından yapılan bir araştırmanın verilerine göre bromlu bitkisel yağ, potasyum bromat, propilparaben ve Kırmızı Boya 3, Kaliforniya’da satılan yaklaşık 12 bin üründe bulunuyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kanser

bitkisel yağ

potasyum bromat

Kaliforniya

Avrupa Birliği

Kanada

Japonya

Pepsi

Panera

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📮 İnsani araya son, olimpiyat biletleri

Gazze’de 7 günün ardından insani araya son verildi. Kaliforniya, birçok gıda katkı maddesini yasaklıyor. İskoçya, Çin’den çiftleştirilmek üzere getirilen 2 pandayı 12 yılın ardından geri gönderiyor.

02 Ara 2023

Grundig ile birlikte
Paris 2024

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;