🔥Ateş Burçları, Ateş Şarapları

Koç, Aslan, Yay

Veraison

Veraison

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

Koç

Koç burcu, zodyak’ın ilk burcudur. Doğadaki yaşam Koç burcunun ilk günü olan ilkbahar ekinoksunda başlar (21 Mart) ve dönüşerek devam eder. İlkbahar ekinoksunda bahar güneşini gören çiçekler açar, yapraklarını döken ağaçlar doğaya yeni bir hayat getirir. Koç burcu yeni bir döngünün başlangıcını anlatır. 12 zodyak burcu arasında dürtüsel olarak kendini ortaya koyma insiyatifini üzerine alan ilk burç olarak daima yaşamda lider olma eğilimine sahiptir. Öncü enerjisi cesaretinden gelir. Koç burcunun şarabı da kendisi gibi öncü ve cesur bir üzümden olan Chardonnay.

Chardonnay, erken tomurcuklanan ve renklerini ilk gösteren üzüm çeşitlerinden. Öncü diyebiliriz anlayacağın. Kendini kolayca farklı iklim koşullarında ortaya koyabilen ve var olabilen bir üzüm. Bu yüzdendir ki dünyanın pek çok yerinde en çok yetiştirilen üzüm çeşitlerinden.

Şarap yapım aşamasında da oldukça cesur bir üzüm. Farklı üretim tekniklerine açık, farklı stillerde işlenebiliyor. Cesur, hatta çok cesur. Yeni Dünya’da da var, Eski Dünya’da da. Fıçı uygulamasına da açık, fıçısız hâlleri de mevcut. Burgonya’nın kuzeyinde en iyi Chardonnay’lere rastlayabileceğimiz Chablis’de karşımıza çelik gibi asidite ve narenciye notları ile çıkarken; daha güneyde en iyi fıçılı, olgun meyve notalı örnekleri ile karşılaşıyoruz. Farklı iklim, üretim teknikleri ve stillerde olabiliyor; ne soğuktan ne sıcaktan, ne fıçıdan ne de çelik tanktan korkuyor anlayacağın.


Aslan

Aslan burcu astrolojide gücü, cesareti ve öz disiplini temsil eder. Krallar ve kraliçelere layık özellikler Aslan burcu üzerinden anılır. Dünyamızın uydusu olan Güneş’in yöneticisi Aslan burcudur. Astrolojide Güneş burcumuz egomuzu ve bireyselliği temsil ederek; yaşama karşı tutumumuzu ve yaratıcılığımızı, irademiz üzerinden nasıl kullanmamız gerektiği ile ilgili bize bilgi verir. 

Aslan burcunun cesaret ve kararlılığı engellendiğinde dahi sabit olan yapısı onun daima yaşamdaki iradesini korumasını sağlayacaktır. İşte bu yüzden Kraldır! Kral ve kraliçelerin burcu olan Aslan’a kral bir şarap yakışır! Tokaji.

Fransa Kralı 14. Louis bu şarap için “Vinum Regum, Rex Vinorum” (Şarapların kralı, kralların şarabı) demiş. Kendileri özellikle dünyanın en iyi tatlı şarapları ile ünlü olan Macaristan'ın şarabı. Şişesi de diğer şarap şişelerinden farklı. Şarap rengi en belirgin özelliklerinden; güneş gibi parlıyor. Kralların şarabı dedik, şaka değil. Tokaji'ler asil küften yapılan şaraplar. Küfün asili mi olur? dersen, oluyor. Üzümlerin üzerinde asil küf (botrytis vinerae) oluşuyor, hasat bu asil küflü üzümler ile yapılıyor. Bu asil küf şarapta kompleks bir aromatik yapıya sebep oluyor. Kayısılar, ballar havada uçuşuyor. Asil küfüyle, zengin aromatik yapısı ve şişedeki farklı sunumu ile tam kralların damak tadına layık!


Yay

Yay burcu astrolojide 9. evi yönetir. Gerçekte kim olduğumuzu deneyimler üzerinden öğrenmemizi temsil eden, tanrısal ve evrensel yasaları 9. ev gösterir. Bu ev ile bağlantılı olan dini, felsefi tavırlar, inançlar ve arayışlar Yay burcunun temalarıdır. İnsan kendini ne kadar bilirse kendine inancı ve farkındalığı  o kadar gelişebilir.

İngiliz yazar Rodney Collin,

İnsanın deliliği ve anormalliği, özü ile kişiliği arasındaki uzaklıktan doğar. Bir insan kendisinin ne olduğunu daha fazla bildikçe, akıllılığa daha fazla yaklaşır. Kendisi hakkındaki hayali, gerçekte ne olduğundan uzaklaştıkça daha fazla delirir.

demiş.

Yay burcu kendini inançları ve deneyimleri üzerinden bilmek ister. Böylelikle tekâmül sürecindeki prensiplerini tecrübeleri üzerinden oluşturabilir. Yay burcunun sembolü olan “yukarı bakan ok” yaşamda ulaşmak istediği hedefini arayan bir ok gibidir. Ve bir okun yönlendirilmesine destek olabilecek şey inançlarımızdır. Yay burcu glifindeki yukarı bakan okun sembolü gibi, tecrübesi ve vizyonu olmadan ortaya konmuş her fikir, sınırları belli olmayan bir okun ucu gibi kalır. Hedefini bilmeyen bir okçunun, oku gökyüzüne doğru boşluğa bırakmasına benzer bir şekilde vizyon ve inançlarımıza dair hedeflerimiz olmadan yaşamda fırlattığımız her ok kendini adayacağı bir hedefi yoksa, havada kaybolarak yok olmaya mahkum olacaktır. Cabernet Sauvignon bu yüzden Yay burçlarının tüm oklarını kendilerine çevirecektir.

Cabernet Sauvignon, Fransa’dan sonra Yeni Dünya’ya yayılmış, çok farklı stillerde üretilen bir şarap. Fıçıda ve şişede olgunlaşma süresinde farklı aromatik ve dokusal dönüşümlere çok açık bir üzüm. Olgunlaşma süresini bir insanın yaş alması gibi düşünürsek, geçen zaman ile kendini daha iyi tanıyıp evrilen biri canlanıyor gözümde Cabernet Sauvignon denildiğinde. Cabernet Sauvignon kadar gelişime açık, yıllandıkça bambaşka bir şaraba evrilebilen bir şarap gelmiyor aklıma. Bu yüzden Yay'lara bu şarabı seçtik! Rodney Collin'in kelimeleriyle:

The more nearly a man knows himself for what he is, the nearer he approaches wisdom.Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Veraison

Veraison

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

ekinoks

üzüm

narenciye

Koç burcu

zodyak

zodyak burcu

Chardonnay

Burgonya

Aslan

Aslan burcu

Güneş

Güneş burcu

NEREDE YAYIMLANDI?

VeraisonVeraison

HİKAYE

🍷Astrolojik Şarap

Burcunun şarabı, şarabının burcu.

26 Oca 2023

YAZARLAR

Veraison

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;