Bar Italia, Tracey Denim

Tracey Denim, klasik rock 'n roll enstrümantasyonunu lo-fi minimalizmlerine indirgeyen Bar Italia'nın bürokrasiden uzak; "DIY" yaklaşımıyla şekillenen ve kelimenin tam anlamıyla "bağımsız" bir yapıtı.

Duende Haftanın Albümleri

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

Albüm: Bar Italia, Tracey Denim 

Süre: 43 dakika

Plak şirketi: Matador Records

Yayın tarihi: 19 Mayıs 2023

Londra'nın bereketli gitar müziği sahnesinin gölgeler altında hareket eden; Nina Cristante, Jezmi Tarik Fehmi ve Sam Fenton'dan oluşan üçlüsü Bar Italia, 2020'den bu yana verimli bir şekilde sürdürdükleri müzikal üretimlerini kataloglarının en kasvetli kırılganlığı olan Tracey Denim'le genişletmeye devam etti. Yapımcılığını ve kayıtlarını grubun kendisinin yaptığı albüm, klasik rock 'n roll enstrümantasyonunu lo-fi minimalizmlerine indirgeyen Bar Italia'nın bürokrasiden uzak; DIY (kendin yap) yaratıcı yaklaşımlarıyla uyuşan bir çalışma. 

New York'un ünlü bağımsız plak şirketi Matadors etiketiyle yayımlanan ilk albüm olan Tracey Denim, yine New Yorklu bir indie efsanesi Blonde Readhead grubunun -bilhassa- Melody of a Certain Damaged Lemons (2000) albümünde cisimleşen ses manzaralarını çağrıştıran ipuçlarıyla dolu.

Bar Italia, Tracey Denim

Bar Italia'nın çoklu vokallerinin işkenceli kişiselliklerinden fışkıran ölgün tınıları, "profesyonel" bir ses mühendisliğinin kasti yoksunluğunun getirdiği kirli, kusurlu ve çiziktirilmiş melodik gitarları; hâliyle düşük kaliteli, münzevi ve loş bir indie rock atmosferikliğini öne çıkaran müzikal dünyaları bu benzerliğin temel sebepleri. Tracey Denim, indie rock'ın orijinal çağrışımlarını (Bkz: bağımsızlık) geri getiren; yaratıcılıklarının ve müziklerinin özgürlüğünü eline alan üç arkadaşın çeşitli janrların motifleriyle süslediği sesli bir kara kalem çiziktirmesi.


İncelediğim albümlerden favori şarkıları, öne çıkardığım teklileri ve daha fazlasını bir araya getiren "haftanın bir keşif özeti" mahiyetindeki çalma listemiz de hemen aşağıda.

Dinle

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende Haftanın Albümleri

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

gitar

rock 'n roll

izm

kendin yap

Bar Italia

Tracey Denim

Londra

Nina Cristante

Jezmi Tarik Fehmi

Sam Fenton

New York

Matadors

Blonde Readhead

indie

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende Haftanın AlbümleriDuende Haftanın Albümleri

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🪘Danûk'un incileri, Kesha'nın huzur deparı

Danûk'un Mezopotamya topraklarının derinlerinden kazarak çıkardığı incileri, Kesha'nın zihninin şeytanlarıyla yüzleşe yüzleşe kavuştuğu huzuru, Bar Italia'nın bürokrasiden uzak; "DIY" yaklaşımıyla şekillenen bağımsız rock 'n roll'u.

27 May 2023

Marvin Pontiac, namıdiğer John Lurie. | Fotoğraf: Erik Tanner

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;