aposto-logo
TR
TREN

Black Friday’in alışveriş karnesi

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kasım ayının son cuması, markaların birbirinden iddialı indirim kampanyalarıyla alışveriş festivaline dönüştü.
Black Friday’in alışveriş karnesi

24 Kasım - Finartz - Fİ
Finartz ile birlikte

Finartz e-ticarette güvenliği ve hızı bir araya getiriyor İndirim sezonunda e-ticaret şirketlerinin kendilerini dolandırıcılık faaliyetlerine karşı korurken müşterileri için sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmaları kritik önem taşıyor. İşlem başarı oranlarını ve dolayısıyla satışlarını artırmak isteyen şirketlerin kullanıcılarına güvenli ve hızlı bir ödeme deneyimi sunması gerekiyor. Potansiyel müşterilerinizin indirim dönemlerinde onlarca sekme ve uygulama açık bir şekilde farklı sitelere göz attığını ve alışverişini nereden yapacağına karar vermeye çalıştığını hayal edin. Bu durumda çevrimiçi mağazanızı öne çıkaracak olan nedir? Tabi ki sunacağınız kusursuz müşteri deneyimi . Müşteri deneyiminin başlı başına büyük bir fark yaratabilecek bir yönü ise ödemeler. Günümüzde başarılı işlem oranlarını artırmayı hedefleyen markaların güvenli ve hızlı ödeme süreçleri gibi beklentileri karşılamaları gerekiyor. Finartz , kullanıcı doğrulama aşamasında işlemi kimin yapmış olduğunu anlayan, kullanıcıyı otomatik olarak tanıyan risk bazlı doğrulama yöntemi kullanarak kimlik doğrulama adımlarında tüketicilerin geçirdiği süreyi en aza indirirken işletmelerin işlem başarı oranlarını artırıyor. E-ticaret ödeme kabulü ve güvenliği çözümleri yenilikçi özellikleri sayesinde kullanıcı doğrulama alanında bugünün ve geleceğin gereksinimlerini karşılarken aynı zamanda kolay işletimi ve öngörülebilir maliyetiyle de avantaj sağlıyor. Finartz ’ın uzmanlık alanlarına göre ayırarak zenginleştirdiği diğer ürün ve servisleri için web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

FinTech İstanbul

FinTech İstanbul

Bankacılık ve ödeme teknolojilerinde haftanın öne çıkan gelişmeleri

İnternetten alışveriş deneyimini hem alıcılar hem de satıcılar için güvenli ödeme alt yapısı ile kolaylaştıran iyzico, 2023 Black Friday dönemindeki alışveriş istatistiklerini açıkladı. iyzico hizmet sunduğu 110 bin üye iş yeriyle bu yıl da oldukça iyi bir Black Friday dönemi geçirdiklerini belirtti.

24 Kasım Cuma 2023 günü iyzico üye iş yerlerindeki işlem hacmi geçen yıla kıyasla %70 arttı. Ortalama sepet tutarı ise %75.6’lık artış göstererek 652 TL’den 1.145 TL’ye yükseldi.

Dijital cüzdan olan iyzico ile Öde’nin ortalama sepet tutarı geçen sene 1.072 TL iken, bu sene 2.000 TL’ye yükselerek geçen yıla göre %86.3 artış gösterdi. Ödeme tercihlerinde dijital cüzdan yönteminin payı %18 oldu.

Cinsiyet dağılımına baktığımızda Black Friday’de işlem hacminin %61.3’ünü kadınlar, %38.7'sini ise erkekler gerçekleştirdi. Kadınların gerçekleştirdikleri işlemlerde iyzico ile Öde’yi erkeklere göre 1.23 kat daha fazla kullandığı dikkat çekti.

Cinsiyet dağılımına göre alışveriş yapılan kategorilere baktığımızda kadınlar sırasıyla; Hazır Giyim, Kozmetik ve Çocuk&Bebek kategorilerinde öne çıkarken erkekler ise; Bilgisayar, Bilgisayar Donanım&Yazılım, Oto Parça Aksesuar ve Araç Kiralama kategorilerindeki alışveriş işlemleriyle öne çıktı.

Marmara Bölgesi yine zirvede, Karadeniz Bölgesi yükselişte

Geçen yıl işlem hacmi artışında Ege Bölgesi zirvedeyken bu yıl işlem hacmini en çok artıran bölge %86.3 ile Karadeniz oldu. Ayrıca Karadeniz Bölgesi, %75 işlem oranı ile kadınların en çok işlem gerçekleştirdiği bölge olarak dikkat çekiyor. 2023 Black Friday karnesinde Marmara Bölgesi ise işlemlerin %63.5’inde, hacmin ise %52’sine sahip olarak öne çıktı.

%15’lik bir artışla kampanya döneminde işlem sayısını en çok artıran il Düzce olurken işlem hacmini artıran şehir ise %145 artış ile Iğdır oldu. İstanbul ise en çok işlem geçiren şehir olarak geçen yıl zirvedeki yerini korudu. Toplam işlemlerin %70’i İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde gerçekleşti.

İstanbul dışında en çok alışveriş yapılan iller ve alışverişteki yüzdelik payları sırasıyla;

Ankara (%8.4) – İzmir (%6.3) – Antalya (%2.4) – Bursa (%2.3) – Kocaeli (%1.8)

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

FinTech İstanbul

FinTech İstanbul

Bankacılık ve ödeme teknolojilerinde haftanın öne çıkan gelişmeleri

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Iyzico

Black Friday

Iyzico Ile Öde

Iyzico Ile

Marmara Bölgesi

Karadeniz Bölgesi

Ege Bölgesi

Karadeniz

Düzce

Iğdır

İstanbul

Ankara

İzmir

NEREDE YAYIMLANDI?

FinTech İstanbulFinTech İstanbul

BÜLTEN SAYISI

Ödeme altyapısı devrimini şekillendiren 5 trend

Black Friday'in sıra dışı alışveriş karnesi, öne çıkan raporlar, yükselişteki açık bankacılık ödemeleri ve daha fazlası.

01 Ara 2023

Finartz ile birlikte

YAZARLAR

FinTech İstanbul

Bankacılık ve ödeme teknolojilerinde haftanın öne çıkan gelişmeleri

İLGİLİ OKUMALAR

;