CPT göçmenlere yönelik kötü muamele raporu

“Geri itme” taktiği uygulayan ülkeler, Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nce işkence ve kötü muameleden sorumlu

Together with Levi's

501® ile 150 yıl: Levi’s 501® ile 150 yıl Tüm dünyanın tanıdığı ikonik ürün Levi’s 501® , 150’nci yılını klasikleşmiş modellerinin yeniden yorumlandığı yepyeni bir 501® seçkisiyle kutluyor. Nedir? İlk adımda basit ve yenilikçi bir iş pantolonu olarak üretilen Levi’s 501® , blue jean denilince ilk akla gelen model olma özelliğini tam 150 yıldır koruyor. Neler var? Bu sezon erkekler için öne çıkan, 501® Original ve 501® ’93’e göre daha yüksek beli ve hafifçe daralan paça formuyla dikkat çeken Levi’s® 501® ’54 modeli, Levi’s® arşivlerindeki Original 1954 501® ’den ilham alıyor. Kadınlar için yeniden yaratılan 501® ’81 ise 1981 yılında kadınlara özel tasarlanan ilk 501® gibi mom jean formu, yüksek beli ve hafifçe daralan paçalarıyla göze çarpıyor. Dahası: Levi’s 501®’in 150'nci yılına özel seçkisi, 501® ’54 ve 501® ’81 ’in yeni yorumlarının yanı sıra vintage 501® jean ’lerin sahipleri tarafından değiştirilmesi ve onarılmasından ilham alan, ikinci el ve kendin-yap kültürünü birleştiren şort ve pantolonlardan oluşuyor. Yeni 501®’ler; 150’nci yıl dönümü yaması, önünde Levi’s®, arkasında 150 sayısı bulunan özel bir Red Tab etiketi, iç kısmında dokuma yer alan bir yıl dönümü etiketi, iç cep arkasında bir damga ve düğmelerinin iç kısmında 1873-2023 yazılı bir damga gibi tamamlayıcı detaylarla eşsizleşiyor. Siz de 501®’in 150’nci yılını kutlamak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi'nin (CPT) yayımladığı yıllık raporda, üye ülkelerde özellikle denizlerde düzensiz göçmenlere yönelik “geri itmeler” işkence ve kötü muamele suçu olarak değerlendirdi. CPT raporunda, “geri itmeleri” uygulayan ülkeler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin işkence ve kötü muamelenin yasaklanmasıyla ilgili 3. maddesini ihlal etmekle suçlandı.

  • Bununla birlikte: Kara ve denizden “geri itmelere” son verilmesi ve bunun için gerekli tedbirlerin alınması istenen raporda, sınırlarda görülen kötü muamele uygulamalarını denetlemek ve gözetlemek için etkili denetim mekanizmaları kurulması istendi. 
  • İddialar: Raporda, bu suçun işlendiğine dair bazı üye ülkelerde ciddi kanıtlar bulunduğu uyarısı yapıldı.
  • Neden önemli? Rapor, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) konuyla ilgili gelen davalarda temel alınacak olması nedeniyle önem taşıyor.
  • Arka plan: CPT raporunda ülke ismi verilmemesine rağmen AB kurumlarının ve Avrupa’da insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin, bu konuda Yunanistan ile İtalya'yı hedef aldığı ve AB sınırlarını korumakla görevli Frontex’i buna göz yummakla suçladığı biliniyor.
  • Bilgi notu: Bağımsız uzmanlardan oluşan CPT üyeleri, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin cezaevi, karakol, gözaltı merkezleri ile akıl ve ruh hastalıkları hastanelerini haber vermeden teftiş etme hakkına sahip.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

AİHM

Avrupa

Yunanistan

İtalya

Avrupa Konseyi

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

🗞️ “Yeni bir sayfa”

Günaydın. Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro ülkesine döndü, "Yeni bir sayfa açacağız" dedi. YSK, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına yapılan itirazı kabul etmedi. YÖK, isteyen öğrencilerin yüz yüze eğitim alabileceğini açıkladı.

31 Mar 2023

Levi's ile birlikte
Ton Molina/Reuters

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;