aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

İsrail, terörle ilişkili 189 Binance hesabına el koydu

El konulan hesapların neredeyse tamamının, Gazze'yi yöneten Hamas'ın fon transferine karıştıkları iddiasıyla İsrail tarafından "terör örgütü" olarak tanımlan Filistinli üç döviz firmasına ait olduğu aktarılıyor.

Reuters, İsrail Ulusal Terör Finansmanıyla Mücadele Bürosu'nun (NBCTF) web sitesinde yer alan belgelere göre, İsrail, 2021'den bu yana kripto borsası Binance'de İslam Devleti ile bağlantılı olduğu ifade edilen iki hesap ve Hamas grubuyla bağlantılı Filistin merkezli firmalara ait olduğu belirtilen düzinelerce hesap da dahil olmak üzere 189 kripto hesabına el koyduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, 12 Ocak'ta el konulan iki Binance hesabı ve içeriklerine el koyma işleminin, İslam Devleti'nin "faaliyetlerini engellemek" ve "hedeflerini ilerletme kabiliyetini zayıflatmak" amacıyla gerçekleştirildiği ifade edildi. Öte yandan, ele geçirilen kripto hesaplarının değeri ya da hesapların İslam Devleti ile bağlantısının ne olduğuna ilişkin herhangi bir ayrıntı verilmedi.

Geniş açı: Durumun ortaya çıkmasının ardından konuya ilişkin açıklamada bulunan Binance, Reuters'ın "kritik gerçekleri kasıtlı olarak atladığını" söyledi. Borsanın el konulan hesaplar konusunda "uluslararası terörle mücadele yetkilileriyle yakın bir şekilde çalıştığını" belirten Binance, "Makalede bahsedilen belirli kuruluşlarla ilgili olarak, kötü aktörlerin suç işletmelerinin adları altında hesap kaydetmediklerini açıklığa kavuşturmak önemlidir," açıklamasında bulundu.

  • NBCTF belgesine göre, İsrail tarafından ele geçirilen İslam Devleti bağlantılı iki Binance hesabının sahibinin Osama Abuobayda adında 28 yaşında bir Filistinli olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte, Aralık 2021'den beri el konulan 189 Binance hesabının neredeyse tamamının, Gazze'yi yöneten Hamas'ın fon transferine karıştıkları iddiasıyla İsrail tarafından "terör örgütü" olarak tanımlan Filistinli üç döviz firmasına ait olduğu aktarılıyor.
  • Buna göre, isimlerinin Al Mutahadun For Exchange, Dubai Company for Exhange ve Al Wefaq Co. for Exchange olduğu ve "terör örgütlerinin" malı olduğu belirtilen söz konusu üç şirkete ait 80'i aşkın Binance hesabından 137 bin 870 dolar değerinde kripto ele geçirildiği kaydediliyor.

Yasa: İsrail yasalarına göre, ülkenin savunma bakanı, bakanlığın terörle ilgili olduğunu düşündüğü varlıklara el konulması ve müsadere edilmesi emri verme yetkisine sahip. 

  • Binance'in web sitesinde yer alan bilgilere göreyse, dünyanın lider kripto borası, hükümetlerden ve kolluk kuvvetlerinden gelen bilgi ve talepleri duruma göre incelediğini ve yasal olarak gerekli olan bilgileri açıkladığını belirtiyor. Bununla birlikte, konuya ilişkin açıklamasında Binance, borsanın politika ve süraçlerinin Avrupa Birliği'nin kara para aklamayı önleme ve terörle mücadele finansmanı gerekliliklerine uygun olduğunu kaydediyor.

Neden önemli: Dünya genelinde düzenleyiciler, kara para aklamadan terörizm finansmanına kadar yasadışı faaliyetleri önlemek için uzun süredir kripto borsaları üzerinde daha sıkı kontroller uygulanması için çağrıda bulunuyor. İsrail'in NBCTF'i tarafından yapılan el koymalar ise hükümetlerin yasadışı faaliyetleri önleme çabalarında kripto şirketlerini nasıl hedef aldığının altını çiziyor.

  • Reuters geçen yıl yaptığı bir dizi araştırmada Binance'in kara para aklamayı önleme kontrollerini kasıtlı olarak zayıf tuttuğunu bildirmişti. Buna göre, Reuters, Binance'in 2017'den bu yana ABD yaptırımlarından kaçmak isteyen suçlular ve şirketler için 10 milyar doların üzerinde ödeme gerçekleştirdiğini söylerken Binance, yasadışı fon hesaplamalarının yanlış olduğunu ve uyumluluk kontrollerine ilişkin açıklamaların "modasının geçmiş" olduğunu belirterek makalelere itiraz etmişti.

Kim: Irak'taki iç savaşın ardından Suriye'de ortaya çıkan ve 2014 yılında geri püskürtülmeden önce Irak ve Suriye'nin üçte birini kontrol eden İslam Devleti, günümüzde isyancı saldırılarını sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl ABD Hazinesi tarafından yayımlanan bir rapora göre, İslam Devleti'nin kripto bağışları aldığı; bu bağışların daha sonra nakde çevrilerek kripto ticaret platformları aracılığıyla fonlara eriştiği ifade ediliyor.

  • Öte yandan, raporda, söz konusu platformların hangileri olduğuna ilişkin bir bilgi yer almıyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

kripto

müsadere

İsrail Ulusal Terör Finansmanıyla Mücadele Bürosu

NBCTF

İsrail

Binance

Hamas

Filistin

İslam

İslam Devleti

Gazze

Al Mutahadun For Exchange

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🐸 Mümkün olmayan hata, 'meme coin' paniği

Yayın & Yazar

Quando Blok

Haftanın en önemli Blokzinciri, kripto para, DeFi, NFT, Web 3.0 ve Metaverse gelişmeleri.

;