aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Kurak günler, gölge oyunları, gelecek kaygıları

19 Mayıs haftasında dijitalde yayınlanan film ve dizilerden öne çıkanlar.

Kurak Günler, 2022
Yönetmen: Emin Alper
Nerede izleyebilirsin? 
Netflix'te

Geçtiğimiz yılın öne çıkanlarından ve yılın kuşkusuz en çok konuşulan yerli yapımı olan, Emin Alper imzalı Kurak Günler sonunda dijitaldeki yerini alıyor ve Netflix kataloğuna ekleniyor. Cannes, Antalya, Ankara ve İstanbul’daki festival gösterimlerinin ardından vizyonda da büyük başarı elde eden film, Orta Anadolu’daki Yanıklar adlı kasabaya tayini çıkan Emre’nin kasabadaki hukuksuzlukları incelemeye başlayınca karşısına aldığı insanlar ve maruz kaldığı sosyal linç üzerinden ilerliyor. Emin Alper’in yarattığı atmosfer, ikinci tura kalmasıyla daha da gerilen ülkemiz seçim ortamını ve içinde hayatta kalmaya çalıştığımız bu kutuplaşmış toplumu çok iyi yansıtıyor. 

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? | Kaynak: MUBI

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, 2006
Yönetmen: Ezel Akay
Nerede izleyebilirsin? 
MUBI'de

Mubi, geleneksel anlatıları ve halk öykülerini postmodern bir estetikle dönüşüme uğratan Ezel Akay’ın filmlerini göstermeye bu hafta Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? ile devam ediyor. Gölge oyununun ortaya çıkışı ile ilgili önemi bir efsanenin canlandırıldığı filmde Hacivat ile Karagöz’ün hayalî yaşam öyküleri beyaz perdeye taşınıyor. Başrollerini Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk’ün paylaştığı yapım, hiciv dolu öğelerle bütünleşirken “çok gülen çok ağlar” atasözünün de bir nevi sinemadaki ifadesi hâline geliyor.

Antichrist | Kaynak: MUBI

Antichrist / Deccal, 2009
Yönetmen: Lars von Trier
Nerede izleyebilirsin? 
Prime Video'da

Lars von Trier’e odaklanan Kaosun Saltanatı: Lars von Trier Filmleri başlıklı retrospektif seçki, kataloğa eklenecek Antichrist / Deccal ile sona eriyor. Doğa ve insanlığa dair tekinsiz imgeler ve Freudyen temalarla örülü film, bebeklerini kaybettikten sonra psikolojilerini ve evliliklerini onarmak için ormandaki bir kulübeye çekilmeye seçen bir çiftin psikolojilerini de evliliklerini de nasıl onaramadıklarını anlatıyor. MUBI, Lars von Trier için şöyle diyor: “Hastalıklı addedilen bir bilinci çağının dışında sembol ve metaforlarla bağdaştırmak konusunda oldukça cesur davranan, sinema tarihinin gördüğü en büyük provakatörlerden biri.

Futura | Kaynak: MUBI

Futura / Gelecek, 2022
Yönetmen: Pietro Marcello, Francesco Munzi, Alice Rohrwacher
Nerede izleyebilirsin?
MUBI'de

MUBI kataloğuna çağdaş İtalya sinemasının öne çıkan üç yönetmeninin ortak çalışması, hem İtalya’nın ve gençliğinin bir portresini çizen hem de küresel belirsizliğe derin bir bakış sunan Futura / Gelecek filmi ekleniyor. Pietro Marcello, Francesco Munzi ve Alice Rohrwacher ülkenin gençleriyle geleceğe dair umutları, hayalleri ve korkuları hakkında röportaj yapmak için yola çıkıyorlar. Politik kutuplaşma, sosyoekonomik huzursuzluklar, teknoloji bağımlılığı ve iklim krizi… 15-20 yaşındaki gençlerin görüşlerini dinleyeceğin belgesel soruyor: Bir gelecek var mı ki?

Ben Tek Siz Hepiniz | Kaynak: Ünite İletişim

Ben Tek Siz Hepiniz, 2022
Yönetmen: Barış Kefeli, Nükhet Taneri
Nerede izleyebilirsin? 
MUBI'de

Antalya Altın Portakal Film Festivali ve İzmir Kısa Film Festivali’nin de aralarında bulunduğu festivallerden En İyi Kısa Film ödülüyle dönen Barış Kefeli ve Nükhet Taneri imzalı Ben Tek Siz Hepiniz de MUBI’ye ekleniyor. Hakan Bıçakçı’nın aynı adlı öyküsünden uyarlanan film, ayrıcalıklara bağlı suçluluk duygusunu, tüm İstanbul'u kapsayan bir elektrik kesintisi sırasında dairesinde elektrik olan bir öğretim görevlisinin tekinsizliğiyle tiye alıyor. İçinde yaşadığın topluma dair düşünmenin bu kadar komik olabileceğine şaşıracaksın.

Bir öneri daha...

Haftanın farklı kataloglara eklenenleri arasında, Fransız Yeni Dalgası'nın öncülerinden Agnès Varda'nın geriye dönüşler ve röportajlar aracılığıyla genç bir kadının kaçınılmaz ölümüne neden olan olayları ele aldığı Vagabond / Yersiz Yurtsuz (1985, Agnès Varda) öne çıkıyor. Film, Mubi'de yayınlanıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Kurak Günler

2022

Emin Alper

Netflix

Antalya

Ankara

İstanbul

Yanıklar

Hacivat Karagöz

men

Ezel Akay

Hacivat

Karagöz

Haluk Bilginer

Beyazıt Öztürk

christ

Deccal

Lars von Trier

Prime Video

Kaosun Saltanatı:

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🚘 Fast X, Kurak Günler, Futura, Sinematografik Hazlar

Yayın & Yazar

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

;