aposto-logo
TR
TREN

"Kumar" mı, kurtuluş mu?

25 Aralık - Jacques Philippe
Jacques Philippe ile birlikte

Sevdiklerinize anın değerini hatırlatmanın en güzel yolu: Jacques Philippe Aralık ayının son günleri, geçtiğimiz yılı değerlendirmek ve önümüzdeki yıl yapacaklarımızı düşünmek için biçilmiş bir kaftan. Fakat geçmişte olanlar ve gelecekteki hedeflere dalıp giderken yaşadığımız şu anın değerini unutabiliyoruz. Bu yıl, hayatımızda bir devrim yapıp geçmişe veya geleceğe değil, yaşadığımız ana odaklanmaya ne dersiniz? Her zaman yanımızda olacak bir Jacques Philippe saatle, her ana değer katma hareketi başlatıyoruz... Swiss Made kalitesini ve stilini tüm tasarımlarına yansıtan Jacques Philippe , eşsiz koleksiyonuyla yeni yılda da size ve sevdiklerinize eşlik etmeye hazır. Birçok kültürde yer etmiş olan saat hediye etme geleneği, bu yıl da bozulmadan, klasiği modernle buluşturuyor. Tam bu noktada, geleneksel olana modern bir dokunuş sunan Jacques Philippe saatler, en değerli anları birlikte paylaşmak istediğiniz sevdiklerinize armağan etmek için en doğru hediye. Sevdiklerinize yeni yılda hem sizi, hem de anın eşsizliğini hatırlatacak bir Jacques Philippe saat hediye etmek isterseniz bu bağlantıyı ziyaret ederek tüm koleksiyonu inceleyebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Dolmabahçe Ofisi’nde ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldi.

  • Ne olmuştu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıkça yinelediği "faiz sebep, enflasyon netice" görüşünden hareketle TCMB’nin arka arkaya gelen faiz indirimi kararlarının ardından döviz kurları rekor kırmış, Türk lirası yıl başından bu yana %50’nin üzerinde değer kaybetmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat isimli yeni bir bankacılık ürünü duyurmuş; 18'i test eden dolar/TL 11 seviyelerine, 20'yi aşan avro/TL 13 seviyelerine çekilmişti.  

Öne çıkanlar

"Türkiye'yi başka türlü dize getiremeyeceğini görenlerin tüm güçlerini ve imkânlarını ekonomi alanına yönelttiğini" belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan döviz kurlarındaki dalgalanmayı faiz yükselterek durdurma yönünde baskıya maruz kaldıklarını ifade etti. "Üzerimize çöktürülmeye çalışılan kara bulutların aksine ekonomimizin üretim ve istihdam tarafında işler mükemmel denecek seviyede iyi gitmektedir" diyen Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin ilk defa AK Parti hükümetleri döneminde "kesintisiz kalkınma" yaşadığını söyledi. Fiyat artışlarına da dikkat çeken Erdoğan, hızlı fiyat indirimleri gerçekleşmezse Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'nın "ellerindeki tüm imkânlarla stokçuların, fahiş fiyatlarda ısrar edenlerin üzerine gideceklerini" ekledi. 

Ne diyorlar? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı son bankacılık ürünü ve Türkiye'nin güncel ekonomik durumu, uluslararası basında da inceleniyor. 

POLITICO'da Diego Cupolo tarafından yayımlanan Turkey gambles on economic turnaround as cost of living skyrockets başlıklı makalede; Cumhurbaşkanı'nın "ekonomik kurtuluş savaşı" sırasında, kaybedenlerin "yaşam maliyetlerinin keskin bir şekilde arttığına şahitlik eden vatandaşlar" olduğu vurgulanıyor. 

Reuters'ta Ebru Tuncay ve Nevzat Devranoğlu tarafından kaleme alınan yazıda, MetroPoll araştırma şirketinin başkanı Özer Sencar'ın "ekonomide şimdiye kadar yapılanların bir seçim stratejisi olduğuna" dair görüşlerine yer veriliyor. 

Aslı Aydıntaşbaş, The Washington Post'ta yayımladığı What's wrong with Turkey's economy? "Erdoganomics." başlıklı yazısında "Erdoganomics" kavramını "yeni ve gelişen bir bilim" olarak tanımlıyor. Türkiye'nin Latin Amerika tarzı hiperenflasyonla Orta Doğu'nun "ahbap çavuş ilişkisi" arasında sıkıştığını savunan Aydıntaşbaş, Cumhurbaşkanı'nın doktrininin "politik ve ekonomik açıdan sürdürülebilir olmadığını" belirtiyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Türk lirası

Türkiye

POLITICO

Diego Cupolo

Reuters

Ebru Tuncay

Nevzat Devranoğlu

MetroPoll

The Washington Post

Turkey

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📰 Yılbaşı sepetleri nasıl değişti?

Günaydın. Bu hafta sonu gündemde; 2010'lu yıllardan bugüne yılbaşı paketlerinde yaşanan değişimler, sinema dünyasında artan cinsel taciz iddiaları ve Britney Spears'tan yeni müzik haberleri var.

25 Ara 2021

Jacques Philippe ile birlikte
Deniz Sabuncu

YAZARLAR

Mehmet Şimşek

ODTÜ Felsefe'yi bitirdi. İçinde Bulunduğum Durum isimli bir oyun yazdı, besteledi, sahneledi. Şarkıları da var.

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;