aposto-logo
TR
TREN

Meta ve Rusya Davalık Oldu

Meta, Rusya'ya karşı nefret söyleminde bulunan kullanıcıları engelleyecek mi?

Rus Soruşturma Komitesi, Meta’yı, şirket çalışanlarını Rus vatandaşlarına karşı “yasadışı cinayet ve şiddet çağrısı yapmakla” suçlayan ceza davası açtı. Dava, Meta’nın nefret söylemi politikasında, bazı Facebook ve Instagram kullanıcılarının Ukrayna’yı işgal eden Rus silahlı kuvvetlerine karşı şiddetli duygularını ifade etmelerine izin veren geçici bir değişikliği takip ediyor. 

  • Rusya Açıklaması

Rus Soruşturma Komitesi "Facebook ve Instagram sosyal ağlarının sahibi Amerikan şirketi Meta'nın çalışanları tarafından Rusya Federasyonu vatandaşlarına yönelik yasadışı cinayet ve şiddet çağrıları ile ilgili olarak Rusya Soruşturma Komitesi Ana Soruşturma Departmanında bir ceza davası başlatılmıştır." şeklinde açıklamada bulundu

  • Yanıt Gecikiyor

Henüz Meta’dan konuyla ilgili bir yanıt vermedi. Ancak, perşembe günü Meta tarafından yapılan açıklamada şirket, politika değişikliğinin Ukrayna işgali bağlamı dışında olduğunu ve Ruslara yönelik şiddet çağrılarına izin vermediğini belirtti.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

söylemi

Facebook

Instagram

Ukrayna

Rusya

Meta

NEREDE YAYIMLANDI?

Kırılım ÇağıKırılım Çağı

BÜLTEN SAYISI

Kırılım Çağı Programı Başlıyor🚀

🛣️ Rusya'nın Metaya açtığı dava, 🖼️ Cogent'in Rusya'dan çekilmesi, 🎯Başlangıç Noktası Akademi’nin açılış etkinliği

16 Mar 2022

YAZARLAR

Kırılım Çağı

Teknolojinin sosyal ve çevresel sorunları nasıl çözebileceğine dair tartışmalara aşinalığın olsun. Her ayın 2’inci ve 4’üncü Perşembe günü, yeni bir disiplin olan teknoloji sosyolojisine dair her konuyu burada yakalayabilirsin.

İLGİLİ OKUMALAR

;