📺 Pandora gezegeni, '93 yazı

2 Haziran haftasında dijitalde yayınlanan film ve dizilerden öne çıkanlar.

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

Avatar: The Way of Water, 2023
Yönetmen: James Cameron
Nerede izleyebilirsin? 
Disney+'ta

James Cameron’ın görkemli ve gişe rekortmeni filmi Avatar’dan 13 yıl sonra gelen Avatar: The Way of Water / Avatar: Suyun Yolu; sinema salonlarında gösterildikten, dünya çapında iki buçuk milyar dolar gişe gelirini geçerek sinema tarihinin en çok gişe yapan üçüncü filmi olduktan ve dört Oscar adaylığından birini altına çevirdikten birkaç ay sonra Disney+’ta yayınlanıyor. Film, Pandora gezegeninde kalan Jake, Neytiri ve çocuklarının hikayesini, karşılaştıkları sorunları, birbirlerini korumak uğruna yapabileceklerini ve hayatta kalma savaşlarını anlatıyor. Görsel efektlerin zirveye çıktığı, prodüksiyon tasarımıyla göz kamaştıran film, tıpkı ilk seferinde olduğu gibi, mavi insanları ve parlak renklerdeki görüntüleriyle unutamayacağın bir görsel deneyim vadediyor.

Summer 1993  | Kaynak: MUBI

Summer 1993 / '93 Yazı, 2017
Yönetmen: Carla Simón
Nerede izleyebilirsin? 
MUBI'de

Geçtiğimiz yılki Berlin Film Festivali’nde yeni filmi Alcarràs ile Altın Ayı’ya uzanan Katalonyalı yönetmen Carla Simón’un ilk uzun metrajlı filmi Summer 1993 / '93 Yazı MUBI kataloğuna eklendi. Filmin küçük kahramanı, altı yaşındaki Frida, AIDS’in bugüne kıyasla çok daha bilinmez ve korkutucu olduğu 1990’ların başında annesi ve babasını AIDS nedeniyle kaybettikten sonra teyzesinin yanına taşınıyor. Filmde henüz ölümün tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyen küçük bir kızın yas dönemini; hayal dünyası ve gerçeklerle yüzleşmek, güçlülük ve kırılganlık arasındaki git-gellerini izleyeceksin.

Parasite | Kaynak: MUBI

Parasite / Parazit, 2019
Yönetmen: Bong Joon-ho
Nerede izleyebilirsin? 
MUBI'de

2019’da önce Altın Palmiye’ye ardından En İyi Film Oscar ödülüne uzanarak hem ülkesi Güney Kore hem de İngilizce dışındaki filmler açısından tarih yazan Bong Joon-ho imzalı Parasite / Parazit MUBI'de. Toplumsal uçurumun iki ayrı ucunu temsil eden Kim ve Park ailelerinin çatışmasını türler arasında yolculuk eden bir sinema deneyimi yaşatarak anlatan film, izleyebileceğin en eğlenceli aşağıdakiler-yukarıdakiler hikâyesi. 

Bir Annenin Sonatı | Kaynak: Antalya Altın Portakal Film Festivali

Bir Annenin Sonatı, 2020
Yönetmen: Fehmi Öztürk
Nerede izleyebilirsin? 
MUBI'de

Fehmi Öztürk’ün kısa filmi Bir Annenin Sonatı MUBI'de yayınlanıyor. Bir anne ve kızının hassas ilişkisini ve yüzleşmelerini bir bilim kurgu anlatısına dönüştüren filmde Hatice Aslan ve Nesrin Cavadzade başrolleri paylaşıyor. Bir Annenin Sonatı, karanlık bir dünyayı rengarenk set tasarımıyla, gerilimli bir ilişkiyi tuhaf mizahıyla aydınlatıyor. 

The Days | Kaynak: Netflix Türkiye

The Days, 2023
Yaratıcı: Jun Masumoto
Nerede izleyebilirsin? 
Netflix'te

Netflix Japonya yapımı mini-dizi The Days, katalogdaki yerini aldı. 2011’de Fukushima santraline gerçekleşen nükleer felaketin bir güncesini tutan mini-dizide santralin sorumluları ve çalışanları eşi benzeri olmayan ölümcül bir felaketle yedi gün boyunca başa çıkmaya çalışırken, onların birer kahraman mı yoksa suçlu mu olduğuna karar vermek sana kalıyor.

Never Have I Ever | Kaynak: Netflix Türkiye

Never Have I Ever, 2020-2023
Yaratıcı: Lang Fisher, Mindy Kaling
Nerede izleyebilirsin? 
Netflix'te

Mindy Kaling’in romantik ruhunun, kökenlerinin ve muzip mizah anlayışının izlerini taşıyan lise dizisi Never Have I Ever'ın dördüncü ve son sezonu Netflix’te yayınlanıyor. Hindistan göçmeni bir ailenin zeki kızının büyüme hikâyesini anlatan diziyle sen de lisenin son senesindeki üniversite telaşını, kimlik krizlerini ve lise aşklarını hatırlayacaksın.

Bir öneri daha...

Haftanın farklı kataloglara eklenenleri arasında, Arnold Schwarzenegger'in vücut geliştirmeden oyunculuğa, yıldızlıktan politikacılığa uzanan çok yönlü yaşamı ve kariyerine odaklanan Arnold (2023, Lesley Chilcott) öne çıkıyor. Belgesel mini-dizi, Netflix'te yayınlanıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Avatar: The Way of Water

James Cameron

Disney

Avatar

Avatar: Suyun Yolu

Disney+

Pandora

Carla Simón

Berlin Film Festivali

Alcarràs

Katalonya

Frida

Parasite

Bong Joon-ho

Altın Palmiye

Film

Güney Kore

Parasite /

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende İzleme ListesiDuende İzleme Listesi

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🕷️ Spider-Man: Across the Spider-Verse, Avatar: The Way of Water, #BelgeselFilmKuşağı

Örümcek-Evreninden Pandora’ya, ’93 yazından aşk, isyan ve özgürlüğe dair belgesellere; 2 - 8 Haziran haftası için izleme listen.

03 Haz 2023

Spider-Man: Across the Spider-Verse | Kaynak: TME Films

YAZARLAR

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ OKUMALAR

;