aposto-logo
TR
TREN

Rusya İnternet Çağının Gerisine Düşüyor

Cogent’in Rusya’dan çekilmesi Rusyada yaşayan kişilerin internet çağının gerisine düşmesine neden olabilir.

ABD’li internet sağlayıcısı Cogent Rusya’ya sağladığı internet servislerini tamamen kestiğini açıkladı. Merkezi Washington'da olan Cogent firması dünyada elliden fazla ülkeye hizmet veriyor. Şirketin CEO’su Schaeffer, şirketin Rusya’nın en büyük ikinci internet sağlayıcısı olduklarını açıkladı. Kararın alınmasındaki sebepler arasında Ukrayna’nın işgali ve Rusya’dan gelen devlet destekli siber saldırıları ve dezenformasyonla mücadele bulunuyor. Bu karar internetin geleceği hakkında pek çok tartışmanın fitilini ateşledi.

  • Arka Plan

Batılı pek çok şirket Rusya’ya yaptırım kararı aldı. Örneğin YouTubeRus yayıncıların reklam gelirlerini kesti . Apple ve Microsoft, ürün satışlarını durdurdu ve Adobe, yaratıcı profesyoneller ve reklamcılar için bulut tabanlı hizmetlerini kapattı. Bir başka uluslararası ağ sağlayıcısı olan Lumen Technologies , Cogent'tan birkaç gün sonra Rusya'daki operasyonlarına son verdi. Rusya tarafından bakacak olursak Rus hükümeti de internet erişimini kısıtlayıcı adımlar attı. Hükümet, Rusların devlet medyasının açıklamalarından bağımsız görüşleri duymasına yardımcı olabilecek Facebook'u engelledi. Pek yakın bir zamanda listeye Instagram da girecek.

  • Dünya bölünen internete (Splinternet) geçiyor

Ukrayna, Rusya'da internetin tamamen kesilmesi için çağrıda bulunsa da internet savunucuları bu fikirden hoşlanmıyor. Internet Society CEO'su Andrew Sullivan, "Eğer herkes bunu yaparsa, o zaman internet daha kırılgan ve birbirine daha az bağlı hale gelir" dedi. Batılı ülkelerin bu adımları Rus hükümeti ile birlikte sıradan Rus vatandaşlarını da izole ediyor. Bu yüzden, hükümet Rusya’da interneti merkezileştirmesi için istemeyerek de olsa cesaretlendiriliyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

dezenformasyon

Cogent

Rusya

Ukrayna

YouTube

Apple

Microsoft

Adobe

Lumen Technologies

internet

Facebook

Instagram

Splinternet

Internet Society

NEREDE YAYIMLANDI?

Kırılım ÇağıKırılım Çağı

BÜLTEN SAYISI

Kırılım Çağı Programı Başlıyor🚀

🛣️ Rusya'nın Metaya açtığı dava, 🖼️ Cogent'in Rusya'dan çekilmesi, 🎯Başlangıç Noktası Akademi’nin açılış etkinliği

16 Mar 2022

YAZARLAR

Kırılım Çağı

Teknolojinin sosyal ve çevresel sorunları nasıl çözebileceğine dair tartışmalara aşinalığın olsun. Her ayın 2’inci ve 4’üncü Perşembe günü, yeni bir disiplin olan teknoloji sosyolojisine dair her konuyu burada yakalayabilirsin.

İLGİLİ OKUMALAR

;