Seçim 2023: Dünya basını Erdoğan'ın zaferini nasıl yorumladı?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanması, dünya basınında geniş yer buldu.

Together with Lensmarket.com

Lenslerim olmadan asla: Lensmarket.com Kontakt lens kullananlar, ihtiyaç duyulan lenslere ulaşamamanın hayat kalitesini nasıl düşürdüğünü iyi bilir. Müşteri odaklı politikasıyla en güvenilir ve kaliteli lensleri çeşitli kampanyalarla lens kullanıcılarına sunan Lensmarket.com ’la artık kimse lenssiz kalmıyor. Nedir? 2002 yılından bu yana kendi oluşturduğu sektörün liderliğini sürdüren Lensmarket.com , ihtiyacınız olan tüm lenslerden ve göz bakım ürünlerinden oluşan geniş ürün gamını hızlı kargoyla müşterilerinin beğenisine sunuyor. Neler var? İndirimli lens setleriyle düzenli olarak kullanılan ürünleri %30'a varan indirimlerle sunan Lensmarket.com , aynı zamanda ücretsiz kargo , indirimli solüsyon ve vade farksız beş taksit gibi kampanyalarla lens kullanıcılarının tasarruf etmesini sağlıyor. Ekspres Lens hizmetiyle aynı gün kurye teslimatı (İstanbul içi belirli bölgelerde geçerli) yaparak acil lens ihtiyaçlarına çözüm sunuyor. Dikkat dikkat: Aposto okurları, APOSTO10 koduyla Lensmarket.com’dan yaptıkları tüm alışverişlerde %10 indirim kazanıyor. Orijinallik garantili, ihtiyacınıza en uygun lensleri Lensmarket.com’da bulmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Cumhuriyet tarihinin ilk iki turlu seçiminde Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı yarışan Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan kazandı. Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan, 14 Mayıs’ta yapılan ilk turda %49,52 olan oy oranını, kesin olmayan sonuçlara göre 28 Mayıs’ta %52,16’ya çıkararak cumhurbaşkanlığına üçüncü kez seçildi. Erdoğan'ın galibiyeti dünya basınında da geniş yer buldu. Peki yabancı yayın organları Erdoğan'ın zaferini nasıl yazdı? 

 "Enflasyona, Depremlere ve Zorlu Yarışa Rağmen Erdoğan Yeniden Seçildi"

The New York Times: "Enflasyona, Depremlere ve Zorlu Yarışa Rağmen Erdoğan Yeniden Seçildi" başlıklı haberde, Erdoğan'ın bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğu, Batılı müttefiklerini kızdıran dış politika hamlelerini değiştireceğine dair bir emare sunmadığı değerlendirmesi yapıldı. 

Haberde Türkiye'den birçok uzmanın görüşleri yer aldı. Siyaset Bilimci Gülfem Saydan Sanver "Bu seçimi kazanmak Erdoğan'a nihai güveni verecek ve bundan sonra kendisini yenilmez olarak görecek. Muhalefete karşı daha sert davranacağını düşünüyorum." ifadelerini kullanıyor. 

Erdoğan'ın zaferinin kabul olmadığı ifade edilirken, anketlerde özellikle ekonomi nedeniyle Erdoğan'ın popülaritesinin zarar gördüğünün gösterildiği hatırlatıldı. Haberde depremin seçimi fazla etkilemediği, Erdoğan'ın şiddetli bir kampanya yürüttüğü, Kılıçdaroğlu'na sert ifadelerle yüklediği anlatıldı ve "Ateşli konuşmalarda Erdoğan, şarkı ve şiirlerle destekçilerini büyüledi. Muhalifleri ise teröre karşı yumuşak olarak resmetti." denildi. 

"Cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan kazandı"

The Guardian: "Cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan kazandı" başlıklı haberde, seçimin "Türkiye'nin katı ve ısrarlı siyasi kutuplaşmasını yansıttığı" yorumu yapıldı. Seçim çalışmaları sırasında iki adayın da destekçilerine oy kullanma çağrısında bulunduklarının yazıldığı haberde, "Türkiye'nin en uzun süre hizmet veren liderinin zaferi, ona hem cumhurbaşkanı olarak bir dönem daha görevde kalma hem de kendi yönetimine meydan okuyan bir seçimden zaferle çıktıktan sonra popülist siyaset tarzını onaylama imkânı veriyor." denildi.

Guardian'ın haberinde de ekonomik krize, muhaliflere yönelik baskıcı eylemlere ve depremin etkisine vurgu yapıldı; "Buna rağmen" ifadeleriyle anlatılan haberde Erdoğan'ın deprem bölgesinde ve mali sıkıntılardan en çok etkilenen illerden destek topladığı ifade edildi. Haberde Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa edeceğine dair herhangi bir açıklamada bulunmadığı da vurgulandı. Haberde "Muhalefet, Erdoğan'ı ikinci tur oylamaya zorlamayı başardı - Erdoğan'ın getirdiği başkanlık sisteminde benzeri görülmemiş bir olay - ancak nihayetinde zaferi garantilemek için gereken oyların çoğunluğunu sağlayamadı." denildi. 

"Erdoğan'ın Türkiye'deki seçim zaferi ülkeyi ikiye böldü"

BBC: "Erdoğan'ın Türkiye'deki seçim zaferi ülkeyi ikiye böldü" başlıklı haberde, Erdoğan'ın zafer konuşmasında rakibi Kılıçdaroğlu ile dalga geçtiği, hapisteki Selahattin Demirtaş ve LGBTİ+'yı hedef aldığı ifade edildi. Haberde ayrıca ülkenin neredeyse yarısının Erdoğan'ın otoriter tavrını desteklemediği ifade edilirken toplumun derinden kutuplaştığı vurgulandı. 

Erdoğan'ın destekçilerinden Seyhan isimli bir vatandaşın "Kimse aç değil. Ekonomi politikalarından çok memnunuz. Önümüzdeki 5 yıl içinde daha da iyi olacak" ifadelerine yer verildi. Haberde Erdoğan'ın destekçilerinin "dünyadaki güçlü konumunu ve teröristlere karşı sert tavrını" önemsediği, ekonominin ise zihinlerinden uzak olduğu yazıldı. Haberde ayrıca Ürdün, Filistin, Tunus gibi farklı ülkelerden vatandaşların da Erdoğan'ın zaferini kutladığı belirtildi. 

"Sonsuz dek Erdoğan" 

Der Spiegel: Almanya merkezli gazete, "Sonsuza dek Erdoğan" başlıklı haberinde Türkiye'nin yeniden cumhurbaşkanı olarak Erdoğan'ı tercih ettiğini, Erdoğan'ın 5 yıl boyunca ülkeyi yönetmeye devam edeceğini yazdı.

Die Welt: Almanya merkezli gazete "Namağlup Erdoğan" başlığıyla verdiği haberinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu yıl kuruluşunun 100. yılını kutladığını hatırlatarak "Erdoğan'ın hedefi her zaman gücün zirvesinde olmaktı. Görünüşe göre destekçileri onun bu dileğini yerine getirdi ve onu 5 yıl daha Türkiye Cumhurbaşkanı seçti." ifadelerine yer verildi. Muhalefet ittifakının, bu kez Erdoğan'ı yenmek için en iyi şansa sahip olduğuna; hatta birçok anketin, Kılıçdaroğlu'nun zafer kazanacağını tahmin ettiğine işaret edilen haberde, "Ancak pek çok Batılı gözlemci gibi onlar da Erdoğan'ı ve halk arasında hâlâ gördüğü desteği hafife aldılar." ifadeleri kullanıldı.

Deutsche Welle: Almanya'nın kamu yayıncısı Deutsche Welle, seçim sonucunu “Türkiye seçimleri: Tarihi ikinci turdan sonra Erdoğan galip geldi” başlığıyla verdi. Haberde Erdoğan’ın Beştepe’deki konuşmasında alıntılar yer aldı. Erdoğan'ın cumhuriyetin kurulmasından bu yana Türkiye'nin en uzun süre görev yapan lideri olduğu vurgulandı.

"Türkiye ekonomisini düzeltmek: Erdoğan'ın yeni döneminin temel sorunu"

El Pais: İspanya merkezli gazetenin "Türkiye ekonomisini düzeltmek: Erdoğan'ın yeni döneminin temel sorunu" başlıklı haberinde ekonomistlerin, uluslararası güven yeniden sağlanmadığı takdirde önümüzdeki aylarda bir ödemeler dengesi krizi olacağından korktuğu ifade edildi. Haberde Erdoğan'ın eski bakan Mehmet Şimşek'e teklif gönderdiği, Şimşek'in ise bu teklifi reddettiği vurgulanırken "Erdoğan gibi birine hayır demek büyük cesaret ister ama Erdoğan'ın dümencisi olarak Türk ekonomisini yönetmeyi kabul etmek için kişinin itibarına pek saygı duymaması gerekir." ifadeleri kullanıldı.  

Haberde Erdoğan'ı destekleyen ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın Erdoğan'ı desteklemek için koşullarından birinin de ekonomi politikalarında değişikliğe gitmesi olduğu hatırlatıldı. Ayrıca haberde Erdoğan'ın danışmanlarını kendine daha sadık olanlarla sürekli değiştirdiği ifade edildi. "Sorun şu ki, Erdoğan yön değiştirme isteğine dair çok az işaret gösterdi - seçimlerden önce aynı ekonomi politikasını sürdüreceği konusunda ısrar etti" denildi. 

"Türkiye yine Erdoğan’ı seçti: 5 yıl daha"

Corriere della Sera: İtalya merkezli gazete seçim haberini baş sayfasından, "Türkiye yine Erdoğan’ı seçti: 5 yıl daha" başlığıyla verdi. Ana haberin altındaki başyazıda ise "Sınırsız güç (ve kusurları)" başlığı kullanıldı. Erdoğan’ın yeniden seçilme nedenlerinin analiz edildiği başyazıda şu ifadeler yer aldı:

"Yazarları, generalleri, gazetecileri, blog yazarlarını hapse attı. Modern Türkiye'nin üzerine inşa edildiği laikliği adım adım boğmaya çalıştı. Büyük şehirleri karşısına aldı… Deprem faciasını kötü yönetti. Avrupa Birliği'ne girmeyi başaramadı, hatta birçok tercihiyle kendisini Batı’nın dışında konumlandırdı. Türkiye'de artık dramatik seviyelere ulaşan enflasyonu kontrol altına alamadı, öyle ki bir araba almak bile zorlaştı… O zaman neden? Neden yirmi yılı aşkın bir süredir iktidarda olan Recep Tayyip Erdoğan, muzaffer bir şekilde değil de az farkla da olsa, bilmem kaçıncı kez yeniden seçildi?"

La Repubblica: Gazetede "Erdoğan yine kazandı 'Türkiye yüzyılı', LGBTQ haklarına saldırdı" başlıkla bir haber yer aldı. Gazetedeki yazıda, liranın değer kaybı, enflasyon, depremler hatırlatıldıktan sonra "Üstüne, Erdoğan bir de muhalefeti 'LGBT partileri' diye damgaladı. Bizde olsa, böyle bir başarısızlık siciliyle ortaya çıkan ve nüfusun bir kesimiyle cinsel eğilimleri nedeniyle utanmadan alay eden bir adayın başarılı olması pek mümkün olmazdı. Türkiye'de ise oldu. Neden mi? Tarih, zihniyet ve kültür meselesi." ifadeleri kullanıldı. 

"Sultan yeniden tahtta"

La Stampa: "Sultan yeniden tahtta" başlıklı haberinde Erdoğan'ın kazandığını ancak beklediği zaferi elde edemediğini muhalefetin ise fotoğraflarda bir görünsede içeriden parçalanmış hâlde olduğunu söyledi. Erdoğan’ın zafer konuşmasında LGBTİ+'lara saldırdığını vurgulayan La Stampa bunun Erdoğan'ın gelecek 5 yıllık iktidar dönemi için bir ön tadım teşkil ettiğini belirtti. Gazete seçim sonucunun "hâlâ laik olan", Avrupa’ya yakın, seyahat etmek isteyen ülkenin yaklaşık yarısı için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirttikten "Ama 100 yıllık laik gelenek, otoriter bile olsa, bir jenerasyonda yok edilemez." ifadelerine yer verdi. 

“Erdoğan Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı, rakibi yenilgiyi kabul etti”

RTL: Hollanda merkezli haber kanalı, “Erdoğan Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı, rakibi yenilgiyi kabul etti” başlığını kullandı. Türkiye’deki muhalefetin bu kez birleşip tek bir adayla seçime gittiğine vurgu yapan RTL, bu nedenle Erdoğan’ın ilk kez ikinci tura kaldığını belirtti. RTL, “Türkiye'de seçimler ne kadar adil?” başlıklı bir dosya yayınladı. Haberde, “TRT, Erdoğan’a 32 saat, Kılıçdaroğlu’na 32 dakika ayırdı” ifadesine yer verildi.

"Uluslararası üne sahip bir reformcudan gerçek bir otokrat hâline geldi"

VRT: Belçika merkezli kamu yayıncısı VRT, “Erdoğan Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı. Rakibi Kılıçdaroğlu zor bir gelecek öngörüyor” manşetini kullandı. VRT, sonuçların ardından, "Uluslararası çapta övülen reformcu mutlak hükümdara dönüşüyor: Recep Tayyip Erdoğan 20 yılda tüm gücü ele geçirdi" başlığıyla bir portre yayınladı. Haberde, "Türkiye henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan'a veda etmiyor. 20 yıldır iktidarda. O 20 yılda Erdoğan, uluslararası üne sahip bir reformcudan gerçek bir otokrat hâline geldi. 2016'daki başarısız darbeden sonra neredeyse tüm gücü kendisine aldı" görüşüne yer verildi. Erdoğan’ın, “Türkiye’nin laik karakterine çok kez meydan okuduğunu” belirten VRT’ye göre, Cumhurbaşkanı’nın otoriter yönetim tarzı giderek daha belirgin hâle geldi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

cumhurbaşkanı

Millet İttifakı

Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhur İttifakı

The New York Times

Türkiye

Gülfem Saydan Sanver

Recep Tayyip Erdoğan

The Guardian

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

🗞️ Çatı parti, istifa reddi

DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat partilerinin mecliste grup kurmak için çatı parti belirlemeye çalıştığı iddia edildi. CHP'de istifa tekliflerini Kılıçdaroğlu'nun reddettiği öne sürüldü. Dünya basınında 2023 seçimleri geniş yer buldu.

30 May 2023

Lensmarket.com ile birlikte
Fotoğraf: Anadolu Ajansı

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;