Tosyalı Habertürk’e mi talip?

Ciner Grubu, Habertürk'ün satılacağı iddialarını yalanladı; fakat Tosyalı'nın yakın çevresine medya grubuna talip olduğunu söylediği ifade ediliyor.

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

Ciner Grubu’na ait Habertürk’ün iktidara yakın bir iş insanına satılacağı iddiası 28 Mayıs seçiminin ardından sosyal medya ve çeşitli medya kanallarında dillendirilmeye başlandı. Gazeteci Fatih Altaylı’nın iki seçim arası dönemde kanaldan ayrılma kararı da medya grubunun satılacağı iddialarını güçlendirdi. Medyada yer alan haberlerde, aralarında Habertürk, Bloomberg HT ve Show TV’nin yer aldığı Ciner Medya Grubu’nun iktidara yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding veya Fuat Tosyalı yönetimindeki Tosyalı Holding’e satılacağı dile getirildi. Ancak, Habertürk’ten yapılan açıklamada "Bir sosyal medya hesabından paylaşılan Ciner Yayın Holding'e ait Habertürk, Show TV, Bloomberg HT kanallarının bazı gruplarla satışı için masada olduğu şeklindeki iddia asılsızdır. Gerçek dışıdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." ifadeleriyle satış iddiaları yalanlandı.

Konuya yakın kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiye göre Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’nın yakın çevresine “Habertürk’ü satın almak istiyoruz, görüşmeler devam ediyor. Fiyatta anlaşmayı bekliyoruz” dediği öğrenildi.

Tosyalı Holding ve kamu ihaleleri

Dünyanın en büyük çelik üreticileri arasında yer alan Tosyalı Holding, AK Parti döneminde aldığı kamu ihaleleriyle başta demir-çelik, boru üretimi ve liman işletmeciliği olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yakın kişisel ilişkilere sahip olduğu iddia edilen şirketin yönetim kurulu başkanı Fuat Tosyalı, Türkiye Varlık Fonu ve TOGG’un Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Fuat Tosyalı, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi olduktan sonra fona bağlı şirketler arasında yer alan BOTAŞ, Türkşeker ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan 860 milyon TL değerinde 14 ayrı ihale almıştı. Tosyalı Holding’in, Osmaniye ve İskenderun’da yapacağı yatırımlara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıkları tarafından gümrük vergisi muafiyeti, katma değer vergisi istisnası, sigorta primi desteği ve vergi indirimi gibi birçok teşvik sağlanmıştı.

Fuat Tosyalı ayrıca, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Varlık Fonu’na bağlı BOTAŞ’a yaptığı 49 milyon 533 bin liralık boru satışıyla da gündeme gelmişti. Tosyalı Holding’in BOTAŞ’tan aldığı toplam ihalenin değerinin 1 milyar lirayı aştığı belirtiliyor.

Savunma sanayi, diplomasi ve belediye

Tosyalı Holding, 2021 yılında da Ethem Sancak ve Talip Öztürk’ün BMC’deki %50,1 hissesini 480 milyon dolara satın almıştı. Tosyalı bu satın alımla, Altay Tankı’nın üreticisi BMC’nin büyük ortağı oldu. Eski AK Partili ve şimdi Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Ethem Sancak, 2014 yılında BMC’nin tamamını TMSF’den 751 milyon liraya satın almıştı.

Fuat Tosyalı’nın kardeşi Fatih Tosyalı ise AK Parti’nin İskenderun Belediye Başkanı olarak görev yapıyor. Depremlerde yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi’ni ziyarete gelen Fatih Tosyalı, depremzedelerden tepki görerek hastane bahçesinden kovulmuştu. Tosyalı Holding’in İskenderun’da yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde yatırımı bulunuyor.

Fatih Tosyalı ayrıca, AFAD tarafından deprem bölgesine gönderilen yardım kolilerine kendi etiketini yapıştırarak dağıtmasıyla gündeme gelmişti.

Demir-çelik sektöründe Türkiye'nin en büyük şirketlerinden olan Tosyalı Holding'in sahibi Tosyalı ailesi, fahri konsolos unvanıyla diplomatik faaliyetlerde de bulunuyor. AK Parti'nin İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı Slovenya'nın Hatay fahri konsolosuyken yeğeni Şerif Tosyalı ise Karadağ'ın Hatay fahri konsolosu görevinde. 28 yaşına fahri konsolos olan Şerif Tosyalı aynı zamanda DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı unvanını da taşıyor. Tosyalı Holding, 2012 yılında Karadağ'da bulunan Zelzejara Çelik Fabrikasını satın aldı ve fabrika hâlihazırda faaliyetlerine devam ediyor.

Gazeteci Ali Çağatay'ın 29 Mayıs'ta paylaştığı Habertürk'ün satılacağı iddiası, kısa süre içerisinde Habertürk tarafından yalanlansa da özellikle Fatih Altaylı'nın 14 Mayıs seçiminin ardından kanaldan istifa ettiğini açıklaması satış iddialarını güçlendiriyor.

Fuat Tosyalı'nın yakın çevresine Habertürk'ü satın alma isteğini dile getirmesi ve Habertürk'ün internet sitesinde 29 Mayıs'tan bu yana yeni bir köşe yazısı yayımlanmaması, tarafların fiyat üzerinde anlaşmaya çalıştığı ihtimalini akıllara getiriyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

gümrük vergisi

katma değer vergisi

Ciner Grubu

Habertürk

Fatih Altaylı

Bloomberg HT

Show TV

Ciner Medya Grubu

Mehmet Cengiz

Cengiz Holding

Fuat Tosyalı

Ciner Yayın Holding

Türkiye Varlık Fonu

BOTAŞ

Türkşeker

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı

İskenderun

Varlık Fonu

YAZARLAR

Abdullah Esin

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. Dış politika, diplomasi ve politik ekonomi alanlarında araştırmalar yapmaktadır.

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;