aposto-logo
TR
TREN
Gastroturizm
Tarımsal Üretim
Fermantasyon
Bugünkü Destekçimiz
Alkollü İçecek
Sürdürülebilirlik
Son Lokma

🗞️ apéro gazete #20 Fermantasyonun mutfak ötesi gücü

apéro gazete'de bu hafta: Tekstil sektörünün geleceğine yönelik fermantasyona dayalı çözümler araştırmacı ve girişimcilerin odağında. Danone gıda atıklarını yenilenebilir enerjiye dönüştürüyor.
20 Eylül - Oikos Bozcaada - apéro
Oikos Bozcaada ile birlikte

Ada yolcusu kalmasın: Oikos Bozcaada Eski Yunancada “aile mirası, aile evi” anlamına gelen ve içinizi ısıtacak bir aile işletmesi olan Oikos , sizin de Bozcaada ’daki yeni eviniz olmak için bekliyor. Oikos Bozcaada: Ada merkezine 700 metre, plaja 200 metre yürüme mesafesinde İğdelik mevkiinde sessiz bir koya hakim olan Oikos Bozcaada, deniz manzaralı büyük bir bahçe içerisinde altı adet villa ve bir otel binasından oluşuyor. Sonbaharda ağızda bambaşka bir tat bırakacak ada ziyaretiniz için sebebiniz hazır, Oikos yalnızca sizi bekliyor. Villaların sizi yıl boyunca misafir etmeye hazır olduğunu da ayrıca paylaşalım. Aradığınız sakinliği sunacak ortamı, ferah ve konforlu odaları , bahçesinde edilecek gece muhabbetleri için biz değil ama Oikos soruyor; “ Biz sizin için her şeyi düşündük, siz ne zaman Oikos Bozcaada’ya gelmeyi düşünüyorsunuz?” apéro okurunun gönül teline dokunacak sürprizi sona sakladık: Oikos’un nefis kahvaltısı . Karnı tok olanı acıktıracak, yolu düşmeyenin yönünü değiştirecek lezizlikte; taze ve özenle hazırlanan bu kahvaltı için uykudan uyanmak her zaman çok keyifli. Feribotun adaya girişini izleyebileceğiniz deniz manzarası ve dinginliğiyle misafirlerini büyüleyen Oikos Bozcaada ’yı buradan takip edebilir, iletişime geçmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

apéro gazete

Topraktan tabağa tabaktan toprağa hikâyesine dair bilgi sahibi olmak ve farkındalığını arttırmak için apéro gazete'nin 20'nci sayısında; gastronomi dünyasının en son trendlerinden fermantasyon etki alanını bir adım öteye taşıyarak tekstil sektörünün ilgisini çekti. Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir hammadde olarak kombuça yan ürünü SCOBY üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar sürüyor. TGA ülke tanıtımında Türkiye'nin yerel mutfaklarını öne çıkarmak üzere adımlar atarken Mey | Diageo tohumdan kadehe yolculuktaki sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Mezcal'in her geçen gün artan ilgisine karşı koyamayan Bacardi ve daha fazlası Türkiye'den ve dünyadan topraktan sofraya haberlerle bu hafta apéro gazete'de.

Afiyetler,

apéro

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Gastroturizm

Turizmde yerel mutfakların etkisi

İşletmeler turizm sezonunu uzatmak ve canlandırmak amacıyla dikkatini yöresel Türk mutfağına çevirmeye başladı.

Turizmciler hâlihazırda üç aylık yaz döneminde yoğunlaşan turizmin mevsimselliğini gastronomi alanındaki etkinlik ve girişimleri çeşitlendirerek aşmayı planlıyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Kavaloğlu, turizmin yıl geneline yayılması için birçok senaryonun gündemde olduğunu belirterek gastronomi turizminin şimdiden Türkiye için önemli bir ilgi noktası hâline geldiğini vurguladı: "Bu bağlamda Antalya öne çıkabilir. Biz çalışmalarımızda her zaman Türk mutfağına yer verdik fakat artık kapsamı genişletiyoruz."

 • Neden? Baklava, kebap gibi uluslararası üne sahip yerel lezzetlerin yanı sıra yeme içme sektörü artık ülkenin dört bir yanından gelen yöresel mutfaklara da odaklanıyor. Kavaloğlu bu durumla ilgili "İlk etapta Yörük mutfağına ait tarifleri otellerde sunmaya başladık ve oldukça ilgi gördü. Kültürümüzden gelen bu lezzetleri bir pazarlama aracı olarak değerlendireceğiz." dedi.
 • Neden önemli? Kavaloğlu, bu yeniliklerin sadece Yörük lezzetleriyle sınırlı kalmayacağını vurgulayarak Anadolu'nun farklı coğrafyalarına ait keşfedilmemiş veya az bilinen tatların da ülke tanıtımında ön plana çıkacağını sözlerine ekledi: "Bu değişimin tüm bölgelerimizi kapsamasını hedefliyoruz. Yörük mutfağıyla başlayan bu potansiyel hepimizi şaşırttığı için önümüzdeki dönemlerde bu mutfak dönüşümünün etkisi daha da artacak. İleride kültürel miras denince akla sadece arkeolojik kalıntılar gelmeyecek. Çünkü bölgelerimizin gizli kalan ama kültürel değeri yüksek lezzetlerini hem yerli hem de yabancı misafirlerle buluşturmaya başladık."
 • Bir adım geriden: Benzer şekilde 27 Mart gecesi ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen Oscar partisinde ünlü şef Wolfgang Puck menüsünde Karadeniz pidesi ve kaymaklı kayısı tatlısına yer verdi. Puck menüdeki bu tercihine yönelik "Türk mutfağını dünyaya tanıtmak için kebapların ötesine geçilmesi gerekiyor; pide çeşitleri, patlıcan çeşitleri ve çok daha fazlası var. Bana göre en iyi kalkan ve lüfer Karadeniz'de. Bu müthiş bir zenginlik." yorumunda bulundu.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Tarımsal Üretim

Yenilikhane’nin hem tarımda hem üründe inovasyonu

Mey | Diageo tohumdan kadehe uzanan yolculuğunun her adımında inovatif adımlar atmaya devam ediyor.

Mey | Diageo üzüm, anason ve suyun verim ve kalitesini yükseltmeye, dolayısıyla çiftçilerin gelirini artırmaya yönelik çalışmalara öncelik veriyor. Şirket yürüttüğü Anason Islahı Projesi ve Manisa’nın Şahyar Bölgesi’ndeki Damla Sulama Projesi'yle önemli adımlar atıyor. Sürdürülebilirlik çalışmalarını şirket felsefesinin parçası hâline getiren Mey | Diageo, aynı zamanda Alaşehir Fabrikası'ndaki inovasyon merkezi Yenilikhane’de kraft ürünler geliştiriyor.

 • Neden önemli? Türkiye’de iklim krizi sebebiyle üretim miktarı ve kalitesi olumsuz etkilenen anason tohumunu ıslah ederek kalitesini artırma yoluna giden Mey | Diageo, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’yle birlikte beş yıl süren bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışma neticesinde 5 bin tohum arasından “Yeni 37”, “Ege 53” ve “Altın 8” isimleri verilen üç tip yeni tohum tescil edildi. Bölgedeki çiftçilere 40 tondan fazla tescilli tohum dağıtıldı. Buna ek şirket 2026’ya kadar 80 olimpik havuza denk sudan tasarruf sağlamayı hedefliyor. Mey | Diageo ekosistemindeki çiftçiyi yenilikçi tekniklerle desteklemek ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla başlattığı damla sulama projesinde de önemli adımlar atıyor.
 • Detaylar: Şirket, en büyük üretim tesisinin bulunduğu Alaşehir, Şahyar’daki 60 hektar büyüklüğündeki alanda su varlığının korunması, çiftçilerin bağlarındaki ürün kalitesinin arttırılması, verimin yükseltilmesi ve çiftçilerin gelirinin artırılması amacıyla damla sulama yapılabilecek alt yapı oluşturdu. Kullanılan su miktarında yaklaşık olarak %50 tasarruf sağlandı. 
 • Ne dediler? Mey | Diageo Genel Müdürü Levent Kömür suyun kullanılan hammaddeler arasında en can alıcısı olduğuna dikkat çekti: “Üzüm, anason ve su varsa biz varız. Dolayısıyla doğanın, hammaddenin ve insanın sürdürülebilirliğini önemsiyoruz. Doğanın sürdürülebilirliği konusunda önceliğimiz su. Çünkü Türkiye ne yazık ki su fakiri bir ülke. Son 15 senede üretim hacmimiz artmasına rağmen  üretimde kullandığımız su miktarını yarı yarıya indirdik. Önümüzdeki yedi yılda %50 daha indirmeyi hedefliyoruz.” 
 • Dahası: Türkiye’nin ilk kraft rakıları Yenilikhane’de üretiliyor. 18 milyon TL yatırımla Alaşehir’de kurulan Türkiye’nin ilk rakı araştırma, geliştirme ve inovasyon merkezinde Türkiye’nin ilk kraft rakıları üretiliyor. Bugüne kadar üç kraft ürünü pazara katan şirketin kraft rakıları anasonlu içkiler kategorisinde de ilk olma özelliği taşıyor. Ayrıca önceki yıl şirket Çukurova Üniversitesi’yle rakının aromatik dünyası ve duyusal çemberini tanımlayıp bilimsel olarak tescil ettirdi.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Fermantasyon

Tekstilin geleceği fermente moda mı?

Araştırmacılar ve girişimciler kombuça ve fermente biyopolimerlerini tekstil başta olmak üzere birçok alan için sürdürülebilir bir hammadde olarak görüyor.

Tekstil sektöründe sürdürülebilir malzemelerin kullanımı küçük bir yüzde olsa da hâlâ artıyor. Bilim insanları ve girişimciler, sentetik elyaftan yapılan giysi ve diğer malzemelerin sürdürülemez tüketimiyle mücadele etmek amacıyla alg ve miselyum gibi daha çevre dostu alternatifleri değerlendiriyor.

 • Neden? Kombuça çay, şeker ve SCOBY'den hazırlanıyor. SCOBY jelatinimsi yapısıyla içinde oluştuğu kabın şeklini alıyor; kuruyup şekillendirildiğinde deriye veya kumaşa benzeyebiliyor. SCOBY, üretimi çevresel açıdan sürdürülebilir olması ve kullanım ömrünün sonunda biyolojik olarak parçalanabilmesi gibi avantajlara sahip.
 • Nasıl? Idaho Üniversitesi'nde tekstil dersine giriş dersi veren Chelsey Byrd Lewallen, hindistan cevizi, portakal kabuğu gibi geleneksel olmayan tekstil ürünlerini ele alıyor. Byrd Lewallen, SCOBY'den kullanışlı bir deri alternatifi yaratmak için yerel şirket Love's Kombucha’yla ortaklık yapma fikrinin yanı sıra kombucha derisi olasılığını gündeme getirdi. Çok fazla deneme yanılmanın ardından SCOBY'nin kırılganlığını önlemek üzere gliserin sürmenin işe yaradığı gözlemlendi. 
 • Dahası: Byrd Lewallen’den önce Biocouture ve Biofabricate'i kuran moda tasarımcısı Suzanne Lee, kombuçanın tekstil endüstrisindeki potansiyelini öne çıkarmıştı. Bilim adamı Theanne Schiros, SCOBY'yi kullanarak modaya uygun bir spor ayakkabı tasarlamak için Public School markasıyla ortaklık kurdu. Bugün, hammadde olarak veya ondan türetilen unsurlarla deneyler yapan ve kullanışlı tekstil ürünleri yaratan şirket ve araştırmacıların sayısı gitgide artıyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Ada yolcusu kalmasın: Oikos Bozcaada


Eski Yunancada “aile mirası, aile evi” anlamına gelen ve içinizi ısıtacak bir aile işletmesi olan Oikos, sizin de Bozcaada’daki yeni eviniz olmak için bekliyor. 

Oikos Bozcaada: Ada merkezine 700 metre, plaja 200 metre yürüme mesafesinde İğdelik mevkiinde sessiz bir koya hakim olan Oikos Bozcaada, deniz manzaralı büyük bir bahçe içerisinde altı adet villa ve bir otel binasından oluşuyor. Sonbaharda ağızda bambaşka bir tat bırakacak ada ziyaretiniz için sebebiniz hazır, Oikos yalnızca sizi bekliyor. Villaların sizi yıl boyunca misafir etmeye hazır olduğunu da ayrıca paylaşalım.

Aradığınız sakinliği sunacak ortamı, ferah ve konforlu odaları, bahçesinde edilecek gece muhabbetleri için biz değil ama Oikos soruyor; “Biz sizin için her şeyi düşündük, siz ne zaman Oikos Bozcaada’ya gelmeyi düşünüyorsunuz?” 

apéro okurunun gönül teline dokunacak sürprizi sona sakladık: Oikos’un nefis kahvaltısı. Karnı tok olanı acıktıracak, yolu düşmeyenin yönünü değiştirecek lezizlikte; taze ve özenle hazırlanan bu kahvaltı için uykudan uyanmak her zaman çok keyifli.  

Feribotun adaya girişini izleyebileceğiniz deniz manzarası ve dinginliğiyle misafirlerini büyüleyen Oikos Bozcaada’yı buradan takip edebilir, iletişime geçmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz. 

Alkollü İçecek

Bacardi mezcal pazarında hâkim konumda

Bacardi mezcal pazarını ele geçirmek için Ilegal'i satın aldı. Bu satın alım birinci sınıf agave bazlı alkollü içeceklere olan ilginin en çok arttığı dönemde gerçekleşti.

Bacardi, Ilegal Mezcal'ın tek sahibi olduğunu duyurdu. Bacardi'nin Başkan Yardımcısı Barry Kabalkin yaptığı açıklamada, tüketicilerin mezcal'e olan ilgisinin artmasıyla birlikte Ilegal'in önümüzdeki yıllarda premium mezcal alanına hâkim olma yeterliliğine sahip olduğunu söyledi. Bacardi'nin aktardığı IWSR verilerine göre, süper premium mezcal kategorisinin önümüzdeki beş yıl içinde yıllık %16 oranında büyümesi bekleniyor.

 • Neden? Kendi adını taşıyan rom'uyla tanınan Bacardi, farklı alkollü içecek kategorilerindeki artan talebi karşılamak için alkol alanındaki uzmanlığından yararlanıyor. Basın açıklamasında anlaşmanın mezcal ve tekila da dâhil olmak üzere agave içeren içkilere artan ilgiden markanın faydalanmasına yardımcı olacağını söyledi. Bacardi'nin aktardığı IWSR verilerine göre, bu kategorinin dünya çapında altıncı en büyük alkollü içecek kategorisi hâline gelmesi bekleniyor. ABD, süper premium mezcal kategorisinde %86 pazar payına sahip.
 • Nedir? Bir içeceğin tekila olarak adlandırılabilmesi için en az %51 oranında mavi agave içermesi gerekirken mezcal 40'tan fazla farklı agave türü içerebilir. İki içki de farklı şekilde üretiliyor; mezcal için kullanılan agave bitkisinin kömürleştirilmesi gerekiyor. Ilegal, Meksika'nın Oaxaca bölgesindeki fırınlarda olgun agave kullanılarak, herhangi bir yapay tat veya katkı maddesi olmadan oluşturulan, zanaatkar ve sürdürülebilir şekilde üretilen bir mezcal olarak kendini tanıtıyor. Marka, çevreyi korumayı ve üretildiği şehrin yerel kültürünü geliştirmeyi amaçladığını söyleyen John Rexer tarafından 2006'da kuruldu.
 • Detaylar: Ilegal'in üç çeşidi mevcut: hafif dumanlı bir tat içeren Joven; orta derecede kömürleşmiş ABD menşeili meşe fıçılarda altı ay dinlendirilen Reposado ve kullanılmış yakılmış meşe fıçılarda 13 ay bekletilen Añejo.
 • Bir adım geriden: Patrón tekila ve Grey Goose votka gibi markaların sahibi olan Bacardi, premium likör alanında pazar payını güvence altına almayı hedefleyerek son yıllarda başka stratejik yatırımlar da yaptı. Bu yılın başlarında şirket, rapçi Jay-Z'yle yaşadığı hukuk mücadelesini Bacardi'nin sanatçıyla birlikte geliştirdiği süper premium konyak D'Ussé'nin çoğunluk hissesini satın alarak çözdü.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Sürdürülebilirlik

Danone gıda atıklarını yenilenebilir enerjiye dönüştürüyor

Danone ve diğer endüstri liderleri süt çiftliklerinde anaerobik çürütücüler kullanarak iklim etkilerini azaltmak için Vanguard Renewables ile ortaklık kuruyor.

Danone Kuzey Amerika yaptığı açıklamada, gıda atıklarını yenilenebilir enerjiye dönüştürmek amacıyla diğer büyük şirketlere katılacağını belirtti. Süt ürünleri üreticisi şirket, işletmelerin yenilemeyen gıda atıklarını çiftlik bazlı anaerobik çürütücüler aracılığıyla yenilenebilir doğal gaza dönüştürmesine olanak tanıyan bir çiftlikle çalışan stratejik birlikteliğe katılacak. Çiftlikte anaerobik çürütücü tesislerinin sahibi ve işletmecisi olan Vanguard Renewables Starbucks, Unilever ve Dairy Farmers of America ile birlikte 2020'de bu birlikteliğe başladı. Bu çabanın amacı gıda atıklarının azaltılmasını, yenilenebilir enerji üretimini ve yenilenebilir tarım uygulamalarını desteklemek.

 • Neden? ABD'nin en büyük anaerobik çürütücü operatörü olan Vanguard Renewables'ın büyüme ve genişleme dönemine girmesiyle Danone bu birlikteliğe katıldı. Anaerobik çürütücüler ve gıdayı yakıta dönüştürmeye yönelik diğer yöntemler şirketlerin sürdürülebilirlik planlarının merkezi. Danone, metan emisyonlarını 2030'a kadar %30 azaltma sözü verdi. Şirketin 2022 raporuna göre, programlarını ölçeklendirerek ve gübreyi kompostlama veya biyolojik çürütücüler yoluyla gübreye dönüştüren tedarikçilerle ortaklık kurarak bu hedefe ulaşmayı bekliyor.
 • Ne dediler? Danone Kuzey Amerika'nın Halkla İlişkiler ve Yenileyici Tarım Politikasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Adamo, şirketin genel sürdürülebilirlik hedeflerine doğru çalışırken Vanguard Renewables ve diğer sektör liderleriyle olan birlikteliğin bir parçası olmaktan heyecan duyduğunu söyledi: "Birlikte çalışarak sürdürülebilir uygulamaların anlaşılmasını ve benimsenmesini hızlandırabilir, gıda israfını azaltabilir ve daha döngüsel bir ekonominin gelişmesine katkıda bulunabiliriz.”
 • Arka plan: Süt gübresi hayvancılık yönetim sistemlerinden kaynaklanan küresel anlamda en büyük metan kaynağıdır. Biyosindiriciler emisyon toplamlarının azaltılmasında önemli rol oynuyor. ABD Çevre Koruma Ajansı'na göre tesis bünyesindeki 200'den fazla sistemle süt çiftliklerinden her yıl yaklaşık 4.3 milyon metrik ton karbondioksit emisyonu elde ediliyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Son Lokma

🍽️ Kahvaltı sofrasından çok uluslu kahvaltı kulübüne

"Meğerse peynirin tadı birlikte saatlerce vakit geçirebilmenin güzelliğindeymiş." Bu hafta Nesrin'in memleketten ötede kurulan sofrasında halhali zeytini, kahvaltılık zahter ve el açması börek var.

OKUMAK İÇİN


Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

miselyum

hindistan cevizi

portakal

gliserin

Tekstil

Idaho Üniversitesi

Chelsey Byrd Lewallen

Kombucha

+4 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;