aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik
Millet İttifakı
Cumhur İttifakı
ATA İttifakı
Emek ve Özgürlük İttifakı
Teyit
Aposto'dan okumalar

Seçim 2023: Oğan Erdoğan'la, Özdağ'ın kararı yarın

Seçime dair tüm gelişmelerin özeti bu bültende

Spektrum'dan herkese merhaba,

Seçimlerin ilk turu tamamlandı. Cumhur İttifakı TBMM'de çoğunluğu elde etti. 

28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçiminde birinci turu önde tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında yeniden bir tercih yapılacak. 

Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı 2'nci tur seçimi için yurt dışı temsilcilikler ve gümrük kapılarında dün saat 19:35 itibarıyla toplam 1 milyon 38 seçmen oy kullandı.  

 • Bilgi notu: Yurt dışı temsilciliklerde 24 Mayıs'a, gümrüklerde ise 28 Mayıs'ta saat 17:00'ye kadar oy kullanılabilecek.

Genel seçimin ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunun detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz

Bizi Twitter ve Instagram'dan da takip edebilirsiniz.

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle,

Bartu Özden

Millet İttifakı

• Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye İçin Karar Ver" sloganıyla ikinci tur için seçim kampanyasını başlatırken seçim güvenliği vurgusu da yaptı. Seçim güvenliğini artıracaklarını belirten Kılıçdaroğlu bu kez sandıkta 1-2 değil, 5 müşahide gereksinim bulunduğunu ifade ederek "Biz bu vatanı sokakta bulmadık. Milletim ayağa kalksın, vatanını seven bizimle omuz omuza versin, vatanını seven sandığa gelsin!" dedi.

kk

 • "Sen değil misin teröristle görüşen?": Kılıçdaroğlu ayrıca Erdoğan'a seslenerek "Sen değil misin terör örgütleriyle defalarca masaya oturan? Kapı arkalarında milletimizden gizli gizli pazarlıklar yapan? Senin ne haddine bizim vatan sevgimizi sorgulamak, bize kara çalmak! Ben terör örgütleriyle masaya asla oturmadım, hiçbir zaman da oturmayacağım!" dedi.
 • Mültecileri gönderme sözü: İktidara gelmesi hâlinde tüm mültecileri evlerine gönderme sözü veren Kılıçdaroğlu, "Erdoğan; sen ülkenin sınırlarına ve namusuna sahip çıkmadın. Bu ülkeye 10 milyondan fazla mülteci getirdin. Yetmedi, ithal oy sağlamak için T.C. vatandaşlığını sattın! Kendi vatandaşlarımızı mülteci konumuna düşürdün." ifadelerini kullandı.

kılılçdaroğlu

 • Yeni video: Kılıçdaroğlu, Twitter'da paylaştığı başka bir videoda sayılarının 10 milyonu bulduğunu söylediği düzensiz göçmenleri odağına aldı. Kılıçdaroğlu, Kızılay'ın depremdeki faaliyetleri ve Hizbullah, FETÖ gibi konulara da değindi.
 • "Adam kazanamadı": İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Daha işimiz bitmedi. İlk turda kazanan yok. İkinci turda kazanacağız inşallah. Onların demesine bakma. 'Adam kazanamadı' yani. İkinci turda bakacağız." açıklamasında bulundu. 
 • "0-0 başlayacağız": Ekrem İmamoğlu, Maltepe'de müşahitler ve sandık görevlileriyle yaptığı buluşmada sandık güvenliği hakkında, "Bu hükümet, milletimizden güven oyu alamamıştır" derken, ikinci tur seçimi için "Bu yepyeni, sıfırdan bir maç. 28 Mayıs'a 0-0 başlayacağız" ifadelerini kullandı.
 • 19 Mayıs tepkisi: İmamoğlu, 19 Mayıs kutlamalarına ilişkin "İstanbul'da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bu bayramın hamisi. Olmaz. Olamaz. Bir ülke tepeden tırnağa bu bayramı hissetmiyor ve bunun anlamını yaşamıyorsa, burada büyük bir eksiklik vardır." dedi.
 • Adıgüzel'in yerine Çelik: 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri'nde veri girişi konusunda yaşanan aksaklıklarında ardından CHP'de Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevinden ayrılan Onursal Adıgüzel'in yerine Devrim Barış Çelik getirildi.
 • "Buradayız": Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından, “Buradayız. Sonuna kadar mücadele” sözleriyle bir video yayımladı. Başka bir mesajında da "Sakın ola ki bir ümitsizliğe kapılmayın. Ben dik duracağım. Olan bitene dair net tespitlerimi size anlatacağım. Sonrasında da ayağa kalkıp hep birlikte bu seçimi alacağız. Her şeyin sonunda, sadece milletimizin dediği olacak.” açıklamasında bulundu. 
 • İtirazlar yapıldı: CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin açıklamasında "Cumhurbaşkanlığı için, 2 bin 269 sandık sonuç tutanağında farklılık tespit ettik. Kılıçdaroğlu aleyhine olanları da ayrıca tabii ki tespit ediyoruz. Bunların hepsinin itirazları pazartesi 17.00 itibarıyla yapıldı. Milletvekilliği için toplam 4 bin 825 sandıkta farklılık, uyuşmazlık tespit ettik." dedi.
 • Eski Ülkü Ocakları Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, 14 Mayıs seçiminin galibinin Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kaybedeninin de Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyerek "Umut ettiğimi söylüyorum, değişim olacak. Ben oyumu değişimden yana oy kullanıyorum. Ülkenin değişime ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.
 • Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dağılan ATA İttifakı'nın bileşenlerinden Adalet Partisi'nin lideri Vecdet Öz ile görüştü. Öz, "Demokrasinin devam etmesi için Kılıçdaroğlu’nun şahsına destek kararı çıktı. Bizler Atatürkçü ve Türk milliyetçisiyiz" dedi. Kılıçdaroğlu ise "Bir var olma ve yok olma mücadelesi veriyoruz. Türkiye aydınlığa çıkacak ya da karanlığa sürüklenecek" diye konuştu.
 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Halk TV Canlı yayınında "Belki ilk kez burada paylaşacağım, sadece Suriye'den, vatandaşlık alanlar oy kullanmıyor, bir gerçeği de vurgulamak istiyorum, Suriyeli insanların TSK'da subay yapıldığı bilgisi bizde şu anda mevcut. Bu iddia değil, bir bilgi" ifadelerini kullandı.
Cumhur İttifakı

• Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Meclis seçiminin Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sonuçlanması, Cumhurbaşkanı seçiminde de açık ara bir farkın ortaya çıkması; CHP Genel Başkanı'nın ve yönetiminin dengesini iyice bozdu. Şimdi de oyunu alamadıkları vatandaşlarımıza yönelik; bırakınız siyaseti, insani değerlerle bağdaşmayan saldırılarına şahit oluyoruz." ifadelerini kullandı.

 • "Suyu bulandırmak adına her şeyi yapıyorlar": Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefete ilişkin “Karşımızdakileri görüyorsunuz. Seçimi açık ara geri bitirdikleri hâlde suyu bulandırmak adına her şeyi yapıyorlar. Şayet biz sağlam durmaz, faaliyetlerimizi aynı şekilde yürütmezsek, karşı tarafın bu nobran tavırlarıyla sandıkların üzerine çökeceğinden şüpheniz olmasın. Huzur ve istikrar iklimini bitiremedikleri için kendi kendilerini yiyip bitiriyorlar." ifadelerini kullandı.

erdoğan

 • İradeye saygı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, YSK'nın 2'nci tur kararının ardından "En yakın rakibimizle aramızdaki 2 buçuk milyon oy farkına rağmen Cumhurbaşkanı seçimi, yarım puandan daha az bir farkla ikinci tura kalmıştır. Hayatı boyunca milletin iradesi dışında hiçbir güç tanımamış, milletin çizdiği istikametten ayrılmamış bir siyasetçi olarak, sandıkta tecelli eden bu iradeye saygı duyuyoruz." ifadelerini kullandı.
 • Oğan ile müzakere yok: CNN International'a konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Birinci tur değil, ikinci tura çıkan bir insandan diktatör olur mu? Şimdi gerçek de bu." dedi. Sinan Oğan ile müzakere etmeyeceğini açıklayan Erdoğan, "Faiz oranları ile enflasyon arasında pozitif bir ilişki olduğuna dair bir tezim var. Faiz oranları ne kadar düşük olursa enflasyon da o kadar düşük olur." ifadelerini kullandı. 
 • Soylu'dan açıklamalar: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın %49,5 oy oranında kaldığını vurgulayarak, "Bu ülke antidemokratik bir ülke olsaydı, İçişleri Bakanı veya X birisi seçimlere müdahale etseydi bu seçim ikinci tura gitmezdi." dedi. Soylu ayrıca Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarının toplumu yanıltmaya yönelik olduğunu ifade ederek "Çıkıp özür dilemeliler ama dilemiyorlar. Bu kardeşlerimiz özür dilemiyor, onların adına halktan özür diliyorum." dedi. Soylu ayrıca "Ben milletvekiliyim. 10 gün sonra bakanlığım sona eriyor. 7 yıl görevdeydim, elimden geleni yaptım." açıklamasında bulundu.
 • Oy ve Ötesi'ne tepki: Süleyman Soylu, Oy ve Ötesi'nin seçimlerde sandıkların etrafında ve sandık kurullarında olmalarının yasak olduğunu dile getirdi. Soylu, "Sandıklarda siyasi partilerin birer temsilcileri ve müşahitleri olabilir. Oy ve Ötesi diye bir dernek orada olamaz. Bu kadar açık ve net. Oraya giriyorlar ve orayı terörize ediyorlar, baskı kurmaya çalışıyorlar. Buna müsaade etmemek lazım" ifadelerini kullanırken, "Bunlar polislere baskı yapıp, 'Bu sandıklarla beraber biz gideceğiz' diyorlar. Siz Gezici'siniz, biz sizi biliyoruz. Siz seçimi karıştırmak için oradasınız" dedi.
 • İmamoğlu'na gözdağı: AK Parti İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz "İBB Başkanı ve yönetimi ile ilgili dosya epey kabardı. Seçim geçsin özel olarak ilgileneceğiz, az sabır…" paylaşımında bulundu. 
 • "Mezar soyguncuları": MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Başdanışmanı Eyyüp Yıldız, ATA İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın seçim gecesi yurt dışı oy sayımlarında manipülasyon yapıldığına ilişkin açıklamasına, "Pazarlık payın kalmadı başka kapıya. 1 turda biter bu iş. Mezar soyguncuları sizi" ifadeleriyle cevap verdi.
 • "6284 şiddeti artırıyor": HÜDA-PAR'ın kadın politikaları hakkında T24’e konuşan HÜDA-PAR GİK üyesi Aynur Sülün, sadece kadının beyanının esas olmasının hukuki olmadığına inandıklarını belirterek "“6284 revize edilmeli ya da kaldırılıp yerine daha yerli, daha ahlâki, daha adaletli, iki tarafın da haklarını gözetecek şekilde bir düzenlemeye gidilebilir. Kanun kendi hedefine aykırı sonuçlar doğuruyor, şiddet azalmıyor, artıyor." dedi.
 • "Fıtrata aykırı sapkınlık": Sülün, İstanbul Sözleşmesi konusunda "Kesinlikle karşıyız" ifadelerini kullandı ve sözleşmedeki "toplumsal cinsiyet eşitliği" ifadesine vurgu yaparak "Bu, cinsel sapkınlıkların normalleşmesi, açıktan propagandasının yapılması hedefini taşıyan bir söylem. İnsan fıtratına aykırı cinsel sapkınlıkları biz kabul etmiyoruz." dedi.
 • Hizbullahçılar serbest: Sözcü'nün haberine göre; Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Genel Sekreteri İbrahim Sarı’nın aracından indirilerek kara çarşaf giydirilip kaçırıldıktan sonra domuz bağıyla katledilmesi dahil 20 kişinin öldürülmesi, 31 kişinin satır ve silahla yaralanması eylemine katılan 4 Hizbullah tetikçisinin daha, "yargılamanın yenilenmesi" ile "infaz durdurma" kararı verilerek serbest bırakıldıkları ortaya çıktı.
 • Rekor harcama: Birgün'ün haberine göre, Cumhurbaşkanlığı letişim Başkanlığı, nisan ayında 282 milyon 963 bin lira harcama yaptı. 2023’ün rekor harcamasını gerçekleştiren İletişim Başkanlığı, 12 kamu idaresinin harcamasını geride bıraktı.
 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, göçmenlerin güvenli bir şekilde dönmesi ve altyapının hazırlanması için bir yol haritası üzerinde çalışıldığını belirterek "Tamamını %100 göndereceğiz dersek doğru olmaz. Şu anda Türkiye'de tarım sektörü, sanayide, hallerde istihdama ihtiyaç var. Benim babamın koyunları var mesela 'çoban bulamıyorum' diye söyleniyor. Şu anda iş gücüne ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.
ATA İttifakı

ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, gerçekleştirdiği basın toplantısında ikinci tur seçiminde Cumhur İttifakı'nı destekleyeceğini açıkladı. Oğan, açıklamasında "Millet İttifakı, Cumhur İttifakı karşısında yeterli başarıyı gösterememiş, istikrar faktörünü ıskalamıştır. Millet İttifakı bizi ikna edememiştir. Bize oy veren seçmenlerin de sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemelerini talep ediyorum" ifadelerini kullandı. 

oğan

 • Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde hangi adayı destekleyeceği kararını yarın 11.00'de Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte açıklayacağını söyledi. 
 • Özdağ, yaptığı basın açıklamasında "Kılıçdaroğlu ile Hatay dönüşü bir toplantı daha yapacağız" dedi. Sürecin devam ettiğini, ve kararının netleşmediğini söyleyen Özdağ, "İmzaya bağlanması için yüz yüze bazı görüşmeler yapılması gerekiyor. Bu görüşmeleri bu gece gerçekleştireceğiz inşallah. Burada da şu anada kadar olumlu gelişen süreci bu aşamada da olumlu gerçekleştireceğimizi umuyoruz" dedi.
 • Oğan üzerine: Özdağ, ikinci tur seçiminde Erdoğan'ı destekleme kararı alan Sinan Oğan için, "Kendi takdiridir, Zafer Partisi'ni bağlamamaktadır. Bu konuda Sinan Bey ile farklı düşünüyoruz" derken, "Biz Sinan Beyle yola çıkarken cehennemin kapılarını kapatmak için yola çıktık, biz cehennemin kapılarını kapatmaya hâlâ çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
 • Bir adım geriden: Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'ı makamında ziyaret etti.  Kılıçdaroğlu görüşmenin ardından "Güzel ve verimli bir toplantı geçirdik." derken Özdağ "Bazı sorularımız vardı onları sorduk, ayrıntılı olarak cevaplar aldık. Biz de yetkili kurumlarımızla gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Kısa zaman içerisinde Türk kamuoyu ile görüşlerimizi paylaşacağız." yorumunda bulundu. 

kk özdağ

 • Şartlar: Özdağ, ikinci tura kalan adaylara destek vermek için şartlarını şöyle açıklamıştı:

"Anayasa'nın değiştirilmemesi, ilk dört maddesinin muhafazasını şart koşuyoruz. 66. madde ile hiç oynanmaması gerektiğini şart koşuyoruz. Terör örgütleriyle mücadeleden vazgeçilmemesi, güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koyuyoruz. Tarikat ve cemaatlerin devlet içinde bugün kazanmış oldukları etkinlik bizi çok rahatsız ediyor. Liyakatin terk edilmiş olması… Bunu bir şart olarak koyuyoruz. Ve sığınmacıların vatanlarına dönmesi sürecinin yönetilmesi gerektiğini şart olarak koyuyoruz."

Emek ve Özgürlük İttifakı

• Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanlığı'na Ercüment Akdeniz'in istifasının ardından Genel Başkanlığa Akdeniz'in yardımcısı Selma Gürkan seçildi.

 • Kılıçdaroğlu'na destek: Yeşil Sol Parti ve HDP, seçim sonrası ilk MYK toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Kılıçdaroğlu'nun ikinci turda da ilk turda olduğu gibi desteklenmesi kararı çıktı. TİP de “Kılıçdaroğlu’nun ikinci tur seçimini kazanması için bütün olanaklarımızı seferber edeceğiz.” açıklamasında bulundu. 
 • TİP'e eleştiri: HDP Eş Genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile YSP Eş sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın HDP Genel Merkezi'nde seçim sonuçlarına ilişkin ortak açıklamada bulundu. Oy oranlarındaki düşüş ve milletvekili sayılarındaki azalış ile ilgili konulara cevap olarak "Tek liste ve tek parti ile seçime girme ısrarımıza rağmen bu önerimizin hayata geçmemiş olmasının ortaya çıkardığı sonuçlar da seçim sonuçlarını belli düzeyde etkilemiştir.” ifadelerine yer verildi. Aynı ittifak çatısı altında 49 bölgede seçime kendi amblemiyle giren TİP, dolaylı yoldan eleştirildi.

ysp

 • "Özeleştiri yapılacak": Ülkenin batısında belli bir oy kaybı olduğunun farkında olduklarını belirten parti mensupları, bu konu hakkında gerekli özeleştiriyi yapacaklarını söyledi. İtirazların olduğu ilçelerin bulunduğu ve bu itirazların milletvekili sayısını etkileyebileceği belirtildi. Seçimi etkileyen faktörlere, HDP'ye yönelik kapatma davasının seçim sürecini "dizayn etmelerini" zorlaştırmasını, YSP adı altında girmeye karar verilmesinden sonra partinin tanıtılması ve halkın yönlendirilmesi için zamanlarının kısa olmasını da ekledi.
Teyit

• 14 Mayıs gecesi Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turu ve milletvekili seçimi tamamlandı. Cumhırbaşkanlığı seçiminde adayların hiçbiri %50 oy oranının üzerine çıkamadı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu, en çok oyu alan iki aday, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında 28 Mayıs günü tekrar yapılacak. İkinci turda seçim atmosferinin nasıl geçeceği merakla beklenirken, ilk tur öncesinde olduğu gibi ekran ve meydanlarda siyasetçilerin demeçlerini ve seçimle ilgili yayılan yanlış bilgileri teyitlemeye devam ediyoruz.

 • Mitingler, televizyon programları ve grup toplantılarında birbirinden farklı açıklamalarda bulunan siyasilerin demeçleri kimi zaman toplumsal hafızayı tazelemeyi gerektiriyor. Seçim süreci boyunca herkesin siyasilerden doğru bilgiyi alması son derece önemli. Bu kapsamda Teyit, siyasilerin söylediklerinin doğruluğunu ve seçim gündeminde siyasetçilerle ilgili paylaşılan bilgileri araştırıyor ve teyitliyor. Biz de her hafta Teyit'in araştırmalarını sizlerle buluşturuyoruz. 

• Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Mayıs’ta yayınlanan bir televizyon programında gençlerin sorularını yanıtladı. Bir genç Erdoğan’a "HÜDA PAR, geçmişinde bir terör örgütüyle anılıyor. HDP ve PKK bağını dile getirdiğiniz için Millet İttifakı'nı eleştiriyorsunuz. AK Parti ve HÜDA PAR işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan bu soruya verdiği yanıtta, HÜDA PAR’ın seçime AK Parti’nin listesinden değil kendi logosuyla girdiğini iddia etti: “HÜDA PAR’ın böyle bir durumu söz konusu değil ve kesinlikle bir siyasallaşmanın gayreti içerisinde olan bir siyasi partidir. Şu anda da zaten bu seçimlere biliyorsunuz tamamiyle onlar kendi logolarıyla girmek suretiyle bir adım atmışlardır. O da parlamentoya bir girme imkânını yakalamak ve parlamentoda da artık düşüncelerini sesini daha ideal bir şekilde çıkarmaktır.”

erdoğan

 • Teyitlendi. Demeç çarpıtma içeriyor.
 • Teyit’ten Zeynep Şahin’in araştırmasına göre 2023 seçimlerine HÜDA PAR, AK Parti’nin milletvekili listelerinden katıldı.
 • İstanbul, Gaziantep, Batman ve Mersin illerinden AK Parti listelerinden seçime dört HÜDA PAR milletvekili adayı katıldı.
 • Seçimlerde kullanılacak milletvekili oy pusulalarında HÜDA PAR logosu bulunmadı.
 • Seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre dört HÜDA PAR adayı da AK Parti listelerinden milletvekili seçildi. 

• Sosyal medyada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eski tarihli bir videosunun seçimler sonrasında çekildiği iddia edildi. Videoda İmamoğlu'nun “Hepinizi Allah’a havale ediyorum.” sözleri seçmene yönelik söylemiş gibi gösteriliyor.

ekrem

 • Teyitlendi. İddia yanlış.
 • Teyit’ten Dena Gençtürk’ün araştırmasına göre video, 13 Mayıs 2019 tarihinde Ekrem İmamoğlu Twitter hesabından paylaşılmış.
 • Video İmamoğlu'nun paylaşımının 26 ila 30. saniyelerindeki “Üzülüyorum, çok üzülüyorum, yazıklar olsun. Ve hepinizi Allah’a havale ediyorum.” dediği bölümden alınarak düzenlenmiş.
 • İmamoğlu’nun videoda söyledikleri o tarihlerde çeşitli haber sitelerinde de gündem olmuştu.

• Seçimden kısa süre önce sosyal medyada dolaşıma giren bir görselde Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının altında toplanan kişilerin Millet İttifakı’nın seçim pankartlarını taşıdığı iddia edildi. Çok sayıda PKK bayrağının da olduğu görselde CHP bayrakları ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da fotoğrafları görülüyor.

 • Teyitlendi. İddia yanlış.
 • Teyit’ten Semra Yıldırım’ın araştırmasına göre Şubat 2021 tarihine ait bu fotoğrafa Millet İttifakı pankartları montajlanmış.
 • Fotoğrafın orijinalinde Millet İttifakının “Sana Söz! Yine baharlar gelecek” yazılı pankartları, CHP bayrakları ya da Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğraflarının olmadığını görüyoruz. 

• 14 Mayıs seçimlerinin ardından sosyal medyada paylaşılan bir videonun CHP'nin seçimden sonra Kahramanmaraş'ta kurduğu çadırları söktüğünü gösterdiği iddiası ortaya atıldı. İddiaya göre çadırların sökülmesinin gerekçesi deprem bölgesinde AK Parti’ye daha fazla oy çıkmasıydı.

 • Teyitlendi. İddia yanlış.
 • Teyit’ten Öyküm Hüma Keskin’in araştırmasına göre video 12 Mart 2023'te, yani seçimlerden yaklaşık iki ay önce kaydedilmiş.
 • Videoyu çeken kişi, çadırların özel sektöre ait olduğu ve bir aylığına tahsis edildiği gerekçesiyle söküldüğünü söylüyor.
 • Videoda çadırları söken kişi ya da kurumun CHP olduğundan bahsedilmiyor.
 • Kahramanmaraş Öksüzlü köyünde çadırların sökülmesi basına da yansımış.

• Seçim sonrasında sosyal medyada dolaşıma giren paylaşımlarda Sözcü TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal’ın kanaldan ayrıldığı iddia edildi.

portakal

 • Teyitlendi. İddia yanlış
 • Teyit’ten Meltem Oğraş’ın araştırmasında göre görüntüler, Fatih Portakal’ın, Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini açıklayan Muharrem İnce’den bahsettiği yayına ait.  Görüntüler, Portakal’ın 12 Mayıs tarihinde paylaştığı “Muharrem İnce NEDEN AYRILDI?” başlıklı videosundan kesilerek Fatih Portakal’ın Sözcü TV’den ayrılmış gibi gösterilmiş.
 • Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Portakal, ayrılma kararı almadığını duyurdu.
 • Sözcü TV Genel Müdürü Alişer Delek de Portakal'ın ayrılmadığını açıkladı.
 • Ayrıca, iddiayı paylaşan hesap paylaşımının şaka olduğunu belirtmiş.
Aposto'dan okumalar

• Bartu Özden, "Dip dalga milliyetçilik ve Kılıçdaroğlu'nun kazanma şansı" başlıklı yazısında dip dalga olarak beliren Türk milliyetçiliğini, milliyetçiliğin geleceğini ve Kılıçdaroğlu'nun kazanmak için yapabileceklerini değerlendirdi

• Abdullah Esin, "Erdoğan'ın sığınmacı politikası: Suriyeli muhacirler nasıl ucuz işgücü oldu?" başlıklı yazısında iktidarın açık kapı ve sığınmacı politikasını hükümet-toplum-sermaye ilişkileri üzerinden inceledi.  

• Abdullah Esin, "Anketler neden yanıldı?" başlıklı yazısında kamuoyu araştırmalarının seçim yanılgısını Bilgi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Emre Erdoğan ile konuştu.  

• "14 Mayıs’ın ardından 8 başlıkta seçimler" başlıklı yazımızda genel seçimdeki sonuçları ve sürprizleri 8 başlıkta özetledik

• İlkim Emirler, "2023 Seçimleri: Kimler kazandı, kimler kaybetti?" başlıklı yazısında ilk turun kazananları ve kaybedenleri konusundaki yorumları derledi

• Tanem Zaman, "Hangi ülkelerde seçim ikinci tura kalmıştı? Nasıl sonuçlandı?" başlıklı yazısında daha önce dünyanın farklı yerlerinde ikinci tura kalan seçimleri inceledi

İlgili Başlıklar

Cumhurbaşkanı

Millet İttifakı

Kemal Kılıçdaroğlu

Türkiye

Twitter

FETÖ

İstanbul

Ekrem İmamoğlu

+39 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum Yayınını Takip Et

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

0%

;