Aydın Sefa Akay ile ilgili hikayeler

15 Temmuz Sonrası Yargılamalar

Hükümetin AİHM kararlarına uyma konusundaki kayıtsızlığı devam ettiği sürece ihlâl kararları gelmeye devam edecektir. Her yeni ihlâl kararı ülkedeki hukuksuzluk algısının yerleşmesi ve kökleşmesi anlamına gelmektedir. Daha da önemlisi, bu durum yargı mekanizmasının adaletli işlemediğinin tescili niteliği taşımaktadır.

Ali Rıza Çoban

·

06 May 2024

15-temmuz-sonrasi-yargilamalar
• Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ByLock kullandığı için mahkum olan BM yargıcı ve emekli büyükelçi Aydın Sefa Akay'ın başvurusunu haklı bularak Türkiye'nin hak ihlalinde bulunduğuna hükmetti. Ayrıntılar: AİHM, Akay’ın diplomatik dokunulmazlığına aykırı şekilde tutuklanması, konutunun ve üzerinin aranması nedeniyle Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5. ve aile ve özel yaşama saygıyla ilgili 8. maddelerini ihla...Devamını Oku

25 Nis 2024

• Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ByLock kullandığı için mahkum olan BM yargıcı ve emekli büyükelçi Aydın Sefa Akay'ın başvurusunu haklı bularak Türkiye'nin hak ihlalinde bulunduğuna hükmetti. Ayrıntılar: 2017'de yapılan başvurunun sonuçlanması üzerine Türkiye'nin Akay'a 21 bin avro tazminat ödenmesinde karar kılındı.

25 Nis 2024