Kırım ile ilgili hikayeler

• Avrupa Birliği'nin (AB), Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımların süresinin 23 Haziran 2025'e kadar uzatıldığı duyurdu. Bir adım geriden: Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler, Rusya'ya yaptırım uygulamaya başlamıştı.

20 Haz 2024

• Avrupa Birliği (AB), Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımların süresinin 23 Haziran 2025'e kadar uzatıldığını duyurdu. Ayrıntılar: Karara göre, yaptırımlarla AB vatandaşları ve şirketlerinin Kırım ve Sivastopol bölgelerindeki faaliyetleri sınırlandırılıyor. Kırım ve Sivastopol'dan AB ülkelerine ürün ithalatına izin verilmiyor. AB vatandaş ve şirketleri bu iki bölgeye yatırım ve finansal hizmet sağlayamazk...Devamını Oku

18 Haz 2024

• ABD'li yetkililer , Ukrayna'nın "ABD'nin gizlice verdiği" uzun menzilli füzeleri, Rus güçlerine karşı kullandığını doğruladı. Silahların, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen ay onayladığı 300 milyon dolarlık yardım paketinin bir parçası olduğu ve bu ay Ukrayna’ya gönderildikleri belirtildi. Ayrıntılar: ABD'nin Ukrayna'ya kaç adet füze yolladığı bilinmiyor ancak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Washington'ın daha fazlasını yollamayı planladığını belirtti.

26 Nis 2024

• Rusya , Pazar gününe kadar sürecek seçimler için bugün sandık başına gidiyor. Seçimler, Rusya’daki 28 bölgede ve 2014 yılında ilhak edilen Kırım’da seçmenlerin çevrimiçi oy kullanabileceği ilk devlet başkanlığı seçimi olarak kayıtlara geçecek. Seçimin kazananı ise Mayıs ayında resmen göreve başlayacak. Adaylar kim? Seçimlerde Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra üç aday daha yarışıyor: Komünist Parti’nin adayı Nikolaĭ Kharitonov, Liberal Demokratik Parti’ni...Devamını Oku

15 Mar 2024

• Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy , 8 Mart'ta Türkiye'ye resmî ziyarette bulundu. Zelenskiy, Türkiye'nin Ukrayna donanması için inşasına devam ettiği Ada tipi ikinci korveti yerinde inceledikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile biraraya geldi. Ortak basın toplantısında Erdoğan, "Rusya'nın da dahil olacağı bir barış zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırız" açıklamasında buludu. Bununla birlikte: Zelenskiy, "Türk savunma firmalarıyla ikili işbirliğini ve orta...Devamını Oku

11 Mar 2024

• Rusya Dışişleri Bakanlığı , Alman subayların basına sızan ses kaydına ilişkin, Almanya'nın Moskova Büyükelçisi Alexander Lambsdorff'u bakanlığa çağırdı. Öte yandan: Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Rusya'nın Almanya'ya karşı "bilgi savaşı" yürüttüğünü ifade etti. Bir adım geriden: Ses kaydında Alman subayları, Taurus füzelerinin Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'daki Kırım Köprüsü'nü imha edip edemeyeceğini tartışıyordu.

05 Mar 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Rusya-Ukrayna geriliminde dünyayı neler bekliyor?

"Rusya'nın Ukrayna'yı işgali NATO'yu nasıl etkiledi?" sorusunu İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Mehmet Ali Tuğtan, NATO'nun genişleme hamlelerini de değerlendirerek cevaplıyor.

İlkim Emirler

·

24 Şub 2024

rusya-ukrayna-geriliminde-dunyayi-neler-bekliyor
• Rusya , Cumartesi günkü saldırıda 25 kişinin öldüğü sınır kenti Belgorod’a yeniden saldırı düzenlendiğini ve Kırım’a bağlı Sivastapol’da bir Ukrayna füzesinin düşürüldüğünü bildirdi. Öte yandan: Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın son beş günde 300 füze ve 200 insansız hava aracı kullandığını söyledi.

04 Oca 2024

• Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Mikola Oleşçuk, Kırım'a bir hava saldırısı düzenlendiğini ve Rus donanmasına ait Novocherkassk adlı büyük bir çıkarma gemisinin imha edildiğini açıkladı. Bununla birlikte: Rusya Savunma Bakanlığı saldırıyı doğrularken, geminin hasar gördüğünü bildirdi. Interfax haber ajansı ise geminin uçaklardan fırlatılan güdümlü füzelerle vurulduğunu duyurdu.

27 Ara 2023

• Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, şehrin geçen yılki Rus işgalinden bu yana yaşanan en büyük insansız hava aracı (İHA) saldırısına uğradığını söyledi. Ukraynalı yetkililerin açıklamasına göre Kiev’e kuzey ve doğu istikametinden İran yapımı 75 İHA gönderildi, bu İHA’ların 74’ü düşürüldü. Saldırılarda en az 5 kişi yaralandı. Su altı tüneli: Ukrayna güvenlik güçlerinin ulaştığı bilgilere göre, Rusya ve Çin Ukrayna'nın saldırılarından etkilenmeyecek ve Rusya'yı Kırım'...Devamını Oku

29 Kas 2023