Narsist ile ilgili hikayeler

PsikesinemaPsikesinema

HİKAYE

Ingmar Bergman’ın “Güz Sonatı” filmine psikanalitik bir bakış

Yunan mitolojisindeki Narkissos’un kendini izleyerek günden güne eriyip ölmesinin tanrılar tarafından ona verilmiş bir ceza olduğunu düşünürsek, narsistin duymak istemediği ancak içeriden hep gelen acizliğin sesini de duyabiliriz. Nitekim bu ceza Narkissos’a, Ekho’nun sevgisine karşılık vermediği için verilmiştir. Sevgiye karşılık veremeyen, bundan böyle hiç sevilmemeyle, kendine olan aşkı içinde boğulma ile cezalandırılmıştır, öyleyse narsist her daim acı içindedir, diyebiliriz.

Büşra Küçük

·

15 Mar 2023

ingmar-bergmanin-guz-sonati-filmine-psikanalitik-bir-bakis
Karanlık Üçlü Hakkında Mitler

Son zamanlarda popüler bir konu haline gelen karanlık üçlüyü oluşturan kişilik özellikleri hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar neler, gelin birlikte göz atalım!

06 Oca 2022

karanlik-uclu-hakkinda-mitler
Karanlık üçlü kişilik özelliklerini gösteren bireylerle sağlıklı iletişim kurabilmek ve bu ilişkileri sürdürebilmek oldukça zor olabiliyor. Dolayısıyla, kurulan ilişkiler yıpratıcı ve yıkıcı olabiliyor. Narsisizm, makyavelizm ve psikopati kişilik özelliklerini aşağıda sıraladık. Eğer bunlar size tanıdık geliyorsa ya da böyle bir ilişki içinde olduğunuzu düşünüyorsanız ilişkinizi gözden geçirebilir ve daha sağlıklı ilişkiler kurma yönünde bir adım atabilirsiniz. Narsisizm: ...Devamını Oku

06 Oca 2022