aposto-logo
TR
TREN

başörtüsü ile ilgili hikayeler

• AB'nin en üst yargı organı Avrupa Adalet Divanı, Belçika’daki bir belediyenin kadın çalışanlara yönelik başörtüsü yasağının ayrımcılık olmadığına karar verdi. Detaylar: Mahkeme, kamu kurumlarının “tarafsız çalışma ortamı yaratmak için, tüm dinî sembolleri kapsaması koşuluyla” çalışanlarına başörtüsü yasağı uygulayabileceğini bildirdi.

06 Ara 2023

• AB'nin en üst yargı organı Avrupa Adalet Divanı, Belçika’daki bir belediyenin kadın çalışanlara yönelik başörtüsü yasağının ayrımcılık olmadığına karar verdi. Detaylar: Mahkeme, kamu kurumlarının “tarafsız çalışma ortamı yaratmak için, tüm dinî sembolleri kapsaması koşuluyla” çalışanlarına başörtüsü yasağı uygulayabileceğini bildirdi.

29 Kas 2023

• Fransa’da , Eğitim Bakanı Gabriel Attal, devlet okullarında öğrencilerin abaya giymesinin yasaklandığını duyurdu. Attal bu kararın alınma nedenini "Öğrencilerin dinini sadece onlara bakarak tespit edememelisiniz" ifadeleriyle açıkladı. Nedir? Abaya, genellikle Müslüman kadınlar tarafından vücutlarını örtmek için giyilen bir cübbe. Fransa’da kamusal alanda başörtüsü ve peçe kullanmak hâlihazırda yasak. Ülkenin bu politikaları artan Müslüman nüfusuna karşı ürettiğ...Devamını Oku

29 Ağu 2023

Son iki haftanın öne çıkan siyasî olaylarının başında, Cumhur İttifakı’nın, geçen Aralık ayında TBMM’ye sunmuş olduğu sözde ‘’başörtüsüne özgürlük’’ sağlamayı amaçlayan Anayasa değişikliği konusunu yeniden gündeme getirmesi gelmektedir. MHP’yle birlikte Meclisteki sandalye sayıları toplamı referandumsuz bir Anayasa değişikliği için yeterli olmayan AKP bu değişikliği destekleyeceklerini varsaydığı diğer sağ ve muhafazakâr partilere ‘’sağda ittifak’’ çağrısı yaptı. Ancak, CHP’...Devamını Oku

Mustafa Erdoğan

·

28 Ağu 2023

• Cumhurbaşkanı Erdoğan , AK Parti Grup toplantısındaki konuşmasında “Ne diyorlar, Altılı Masa. Şimdi ne diyor gerekirse 16'lı Masa. Yetmez, bunu daha da artırman lazım. Masadaki ortakları çoğaltmak neticeyi değiştirmez" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Eğer dürüstseniz, samimiyseniz yeni yasama döneminde başörtüsü meselesini anayasayla teminat altına alalım" dedi.

22 Haz 2023

• İran’da polis, zorunlu “başörtüsü” kuralına uymayan kadınları tespit etmek ve cezalandırmak için meydan ve caddelere kameralar konulacağını duyurdu. Kuralı ihlal ettiği belirlenenlerin "sonuçlarına ilişkin uyarı mesajları" alacağı bildirildi. Geniş açı: İran’da Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan rejim karşıtı protestolarda kadınlar, başörtülerini sokakta çıkarmaya ve yakmaya başlamıştı. Bir süre sonra kadınlar, başörtüsüz sokağa çıkmaya başladı. Polis açıklam...Devamını Oku

10 Nis 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim tarihi tartışmalarına ilişkin, "Bu millet inşallah vakit geliyor, 14 Mayıs'ta gereğini yapacaktır" dedi. Erdoğan ‘helallik isteme’ tepkilerine ise “ Tabii birileri için ağzına geleni söylemek kolay. Enkazları kaldıracağız, yaraları saracağız. Yıkılanların yerine daha iyisini yapacağız, insanımızın önüne daha iyi bir hayat süreceğiz. Eksiklerimizi söylemek, helallik istemek zaafiyetimiz değildir.” ifadeleriyle cevap verdi. AA Ayağa k...Devamını Oku

03 Mar 2023

• HaberTürk yazarı Bülent Aydemir, AK Parti'nin başörtüsü düzenlemesini de içeren anayasa teklifini geri çekeceğini yazdı. Aydemir " AK Parti grubunda yapılan değerlendirmede başörtüsüne anayasal güvence getiren teklifin, Genel Kurul’a getirilmemesi kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, TBMM gündemine getirilecek öncelikli konular belirlenirken, başörtüsü meselesi kapsam dışında bırakıldı." ifadelerini kullandı.

28 Şub 2023

• CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubunu pazartesi sabahı AK Parti ve MHP’nin " başörtüsü" tasarısını görüşmek için olağanüstü toplantıya çağırdı.

12 Ara 2022

• İran 'da Mahsa Amini'nin 'başörtüsü kurallarına uymadığı' gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi üzerine başlayan rejim karşıtı protestolara katılan kişilere dair yapılan yargılamalarda şu ana kadar 11 kişi idama mahkum edildi ve bir kişinin idam cezası infaz edildi.

09 Ara 2022