Ankara üçüncü bölge: 2018 sonuçları, öne çıkan adaylar

Ankara üçüncü bölgede hangi parti kimi aday gösterdi?

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

Ankara üçüncü bölge; Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle ilçelerini kapsıyor. 14 Mayıs seçiminde 12 milletvekili bu bölgeden seçilecek.

2018 genel seçiminde AK Parti %41, CHP %23.86, MHP %14.07, İYİ Parti %13.42, HDP %5.67 ve Saadet Partisi %1.6 oy almıştı. Meclise AK Parti’den 5, CHP’den 3, MHP ve İYİ Parti’den 2’şer milletvekili seçildi.

Seçimde Cumhur İttifakı %55.07 oy alırken Millet İttifakı %38.89 oy almıştı. Bütün ilçelerde AK Parti birinci parti olmuştu. 

14 Mayıs seçiminde öne çıkan adaylar:

AK Parti

Listenin ilk sırasında 2019’den beri Cumhurbaşkanı Yardımcılığı yapan Fuat Oktay yer alıyor. 2012-2016 yılları arasında AFAD Başkanlığı yapmış olan Oktay, 2019’da Silivri açıklarında meydana gelen deprem sonrasında “Çocuğunuzla, eşinizle, kardeşinizle ilgili tedbirinizi aldınız mı?” demesi Kahramanmaraş merkezli depremlerde tekrardan gündeme geldi. Kahramanmaraş merkezli depremlerden üç gün sonra, daha enkazda binlerce kişi varken arama kurtarma çalışmalarının neredeyse tamamlandığını söylemesi tepki toplamıştı. Aynı zamanda Oktay, depremde zarar gören Hatay Havalimanını temizleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sert çıkış yapmıştı.

fuat oktay

Listenin 2'nci sırasında olan Leyla Şahin Usta, 25 ve 26. dönemde AK Parti Konya milletvekili seçildi. AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkan Yardımcılığı yapmış olan Usta, Kahramanmaraş merkezli depremlerden Millet İttifakı lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu sorumlu tutmuştu. Aynı zamanda Usta, depremin etkileri hâlâ tazeyken Twitter hesabından siyasetin zamanı olmadığını söylemesine rağmen Hatay Belediyesi çalışanlarını bölgede olmamakla suçlamış ve Konya Belediyesi ekiplerinin bölgede olduğunu iddia etmişti.

Listenin 3'üncü sırasında yer alan Ömer İleri, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı yapıyor. Demokrat Partili Tevfik İleri’nin torunu olan İleri, Enka İnşaat Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. 

Listenin bir diğer dikkat çeken adayı 4'üncü sırada yer alan Asuman Erdoğan. Eşi Fatih Erdoğan’ın sahip olduğu Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin, Emlak Konut’tan aldığı üç arazi ile AK Partili Eyüp Belediyesinden aldığı iki araziden 22 milyar lira kazanacağı bu yıl ocak ayında ortaya çıkmıştı. Erdoğan’ın şirketi, 2021’de İstanbul Beşiktaş’ta bulunan altı adet lojman binasını Emlak Konut’tan 2 milyar 650 milyon lira karşılığında almıştı ve planlanan projeden maliyetler haricinde 8 milyar 85 milyon lira kazanması bekleniyor. Şirketin AK Partili Eyüpsultan Belediyesi'nden Aralık 2021'de tüm itirazlara rağmen 1 milyar 774 milyon liraya aldığı 78 bin metrekarelik iki arazinin değeri ise 3 milyar 615 milyon lira arttı. Ağustos 2022'de sağanak yağış ve fırtınaya ilişkin günler öncesinden uyarı yapılmasına rağmen Erdoğan’ın şirketine ait olan Merkez Ankara Projesi şantiyesinde çalışan işçiler, sahaya çıkarılmıştı. Kolon kalıbının devrilmesi sonucu Hacettepe Üniversitesi öğrencisi stajyer Taha Öztürk yaşamını yitirmiş; ODTÜ mimarlık öğrencisi Ege Kıratlı ve inşaat mühendisliği öğrencisi Emre Çetin ise ağır yaralanmıştı. 

Listenin 5'inci sırasında AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkanı Yardımcısı Ahmet Fethan Baykoç yer alırken milletvekilliği için görevinden istifa eden Remzi Albasan 6'ncı sırada yer alıyor. 2016 darbe girişiminden üç gün sonra Hulusi Akar tarafından Genelkurmay Başkanı Özel Kalem Müdürü yapılan Albasan kurmaylık yapmadan tuğgeneralliğe terfi edilmişti. 

CHP

2005 yılından beri CHP Parti Meclisi'nde yer alan Tekin Bingöl listenin ilk sırasında yer alıyor. Bingöl, 2014’ten beri CHP’de Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yapıyor.

tekin bingöl

Listenin 2'nci sırasında yer alan Umut Akdoğan, CHP Gençlik Kolları'nda başladığı siyasî kariyerini parti meclis üyeliğinde devam ettiriyor. Listenin 3'üncü sırasında CHP ile ortak listeden giren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan yer alıyor. CHP Parti Meclis Üyesi Aylin Yaman, listenin 4'üncü sırasında yer alıyor. Yaman, CHP Covid-19 Danışma Kurulu ve İnsan Hakları Çalışma Grubu üyesi, sağlık ve yaşlanan nüfus politikaları ile ilgileniyor. 

Listenin 5'inci sırasında Ahmet Ersen Özsoy, 6'ncı sırada ise Mehmet Akyürek yer alıyor. Listenin 7'nci sırasında ise Madımak katliamından sağ kurtulan Mehtap Yücel bulunuyor.

İYİ Parti

Listenin ilk sırasında Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü Başkanı Yüksel Arslan yer alıyor.

Listenin 2'nci sırasında ise İYİ Parti Sözcüsü ve İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu bulunuyor. 

Zorlu

Gençlik Kolları Ankara İl Başkanı Fatih Koca 3'üncü sırada, Genel İdare Kurulu Üyesi Sevin Çağlayan 4'üncü sırada yer alıyor. Listenin 5'inci sırasında Genel İdare Kurulu üyesi Tamer Kayaalp yer alıyor. Kayaalp, eşini öldürdükten sonra intihar eden Alperen Ocakları eski Genel Başkanı Serkan Tüzün’ü “Mekanın cennet olsun kardeşim” diyerek sosyal medya hesabından anmıştı.

MHP

Listenin ilk sırasında yer alan Yaşar Yıldırım, MHP Genel Başkan Yardımcılığı yapıyor.

Listenin 2'nci sırasında MHP İdare Amirliği ve Güvenlik Koordinasyon Kurulu Başkanı Erkan Haberal yer alıyor. 2020’de eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’in cenaze namazı öncesi; Haberal’ın özel makam aracı trafik polisi ve özel güvenlik görevlileri tarafından araç girişinin yasak olduğu bölgeye alınmayınca Haberal’ın şoförü, güvenlik görevlisinin üstüne arabayı sürmüştü. 

haberal

Listenin 3'üncü sırasında MHP MYK üyesi olan Seçkin Odabaşı bulunuyor. 2019’da MHP’den Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı olan Fatih Çetinkaya 4'üncü sırada yer alıyor. 

Yeşil Sol Parti

Listenin ilk sırasında 2015’te gerçekleşen Suruç katliamında eşini ve oğlunu kaybeden Metin Kılıç yer alıyor. Daha öncesinde Bursa’dan HDP milletvekili olan Kılıç, 2015’te Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığından milletvekili olabilmek için istifa etmişti.

metin kılıç

Listenin 2'nci sırasında Alişan Şahin yer alırken YSP ile ortak listeden giren EMEK Partisi milletvekili adayı Özlem Boyraz Özel 3'üncü sırada bulunuyor. 

Listede bulunan diğer adaylar ise İsmet İlkutlu, Hüseyin Özkan ve Hacer Kelleci Kaplan. 

TİP

Listenin ilk sırasında vergi uzmanı/ danışmanı olan Ozan Bingöl yer alıyor.

ozan bingöl

2'nci sırada aday gösterilen Misket Elif Çongur ise AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

Listenin 3'üncü sırasında Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Tuğba Gürsoy, 4'üncü sırasında yazar Hediye Gülşen Karakadıoğlu bulunuyor. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

milletvekili

Ankara

Beypazarı

Etimesgut

Nallıhan

Yenimahalle

İYİ Parti

Saadet Partisi

Cumhur İttifakı

Millet İttifakı

AK Parti

Fuat Oktay

Silivri

Kahramanmaraş

Hatay

Ankara Büyükşehir

Leyla Şahin Usta

Konya

Kemal Kılıçdaroğlu

Ömer İleri

Tevfik İleri

Asuman Erdoğan

Fatih Erdoğan

Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.

Emlak Konut

Eyüp

YAZARLAR

İdil Yılmaz

Intern at Aposto

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;